Wyśnione życie

"Wystarczy drobiazg, aby zmienić bieg wydarzeń."

Mamy rok 1962. W miasteczku Denver mieszka kobieta - Kitty Miller. Panna po trzydziestce, która wraz ze swoją przyjaciółką Friedą prowadzi małą księgarnię. Po ostatniej porażce miłosnej, kobieta nie chcę już nic zmieniać w swoim życiu, gdyż niezależny tryb życia pozwala jej na swobodę, która daje jej wiele możliwości.
Od jakiegoś czasu jednak Kitty zasypiając "budzi się " w ciele Katharyn Andersson. W tym śnie jest rok 1963, nadal miasteczko Denver, ale bohaterka jest żoną Larsa oraz matką trojaczków. Jest to spełnienia marzeń należących do dawnej Kitty.
Te wizje senne są bardzo przyjemne i wyraźne, a bohaterka jest pewna, że to dzięki jej wybujałej wyobraźni i z chęcią do nich wraca. Z czasem jednak granice między snem, a rzeczywistością zacierają się.

"Idealne życie nie istnieje. Ani tu na jawie, ani tam, we śnie."

Już na początku lektury zostałam wciągnięta w świat głównej bohaterki, dlatego właśnie, że jest ona przesympatyczna. Kitty Miller, jest panną po trzydziestce. Kocha książki od zawsze i dlatego właśnie założyła wraz z swoją najlepszą przyjaciółką małą księgarnie. Bohaterka należy do ciepłych wrażliwych osób z wielkim szacunkiem do swoich rodziców, których kocha nad życie. Ale i w snach jako Katharyn, dziewczyna niewiele się zmienia. Jest opiekuńcza i czuła oraz taktowna. Polubiłam tę bohaterkę bardzo mocno i z zapartym tchem śledziłam jej dalsze losy.

A muszę powiedzieć Wam, że było co śledzić, oj było. Autorka zabiera nas jednocześnie w dwa światy. Przedstawiając nam na zmianę życie realne oraz te senne wizję. Wszystko jest poprowadzone harmonijnie i gustownie. Nic się nam nie miesza. Cynthia Swanson to autorka, która w swoim debiucie potrafiła zabawić się czytelnikiem. Namieszała ona w fabule, ale w tak tajemniczy i delikatny sposób, że do prawdy dochodzimy małymi kroczkami czasami potykając się o błędne wtrącenia, które mają na celu namieszać nam w przewidywaniach. Pomysł na fabułę intryguje już po przeczytaniu samego opisu z tyłu okładki, a jego wykonanie jest niezwykle trafne i po prostu piękne.

Dawno już nie czytałam książki z tego gatunku i bardzo się cieszę, że przy wyborze padło właśnie na tę pozycję. Pióro autorki jest takie delikatne i lekkie. Czyta się tę historię bardzo szybko nawet nie zauważając kiedy przelatuje nam między palcami te ponad 400 stron. Mogę nawet śmiało powiedzieć, że jest mi ciężko uwierzyć, że jest do debiut, bo jest tak dobrze dopracowany.

Wisienką na torcie jest wydanie tej historii. "Wyśnione życie" jest w twardej okładce w pastelowych kolorach. Przód przedzielony na dwie części, gdzie mamy dwie podobne, ale różne kobiety. Jest to idealne odzwierciedlenia treści za co ogromy ukłon do wydawnictwa.

"Nagle uświadamiam sobie, co oznacza starzenie się. Znaczy, że wszyscy, których kochaliśmy w młodości, stają się już tylko fotografiami na ścianie, słowami opowieści, wspomnieniem sercu."

Spotkanie z autorką Cynthią Swanson uważam za bardzo udane. Bohaterkę z miejsca pokochałam od pierwszych stron, fabuła mnie zaintrygowała i jej realizacja wciągnęła mnie bez słowa. Dzięki tej pozycji zdałam sobie sprawę z przemijającego czasu, którego nie da się zatrzymać. Lektura tej książki potwierdziła, że należy doceniać to co mamy, najbliższe osoby w naszym życiu, ponieważ kiedyś może ich zabraknąć. Książka napisana przepięknym, delikatnym językiem, który zabierze Was w intrygującą podróż. Polecam gorąco.

Informacje dodatkowe o Wyśnione życie:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-16
Tytuł oryginału: The Bookseller: A Novel
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Wyśnione życie

Kup książkę Wyśnione życie

Szklany las
Cynthia Swanson0
Okładka ksiązki - Szklany las

Tajemnica rodziny Glassów Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem...