Z piasku i popiołu

Majówka sprzyjała czytaniu. Udało mi się przeczytać dwie książki: "Ciało poniekąd ponętne" Agnieszki Pruskiej oraz "Z piasku i popiołu" Amy Harmon.

Amy jest autorką 10 powieści, które stały się bestsellerami, w tym nagrodzonej Whitney Awards "Prawo Mojżesza". Niestety o żadnej z nich nie słyszałam, dopóki nie natknęłam się na "Z piasku i popiołu" - finalistki konkursu Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna, kiedy to Wydawnictwo NieZwykłe na swoim profilu na Facebooku poprosiło czytelników o wybór okładki. Musicie przyznać, że jest fantastyczna 😉Kiedy przeczytałam opis wiedziałam, że będzie to książka idealna dla mnie. I nie zawiodłam się. Nie dlatego, że jest połączeniem mojej ulubionej tematyki z moim niespełnionym marzeniem o podróży do Włoch. Pochłonęła mnie od pierwszych stron. Tło historyczne oraz wydarzenia, których częścią stali się jej bohaterowie Eva Roselli i Angelo Bianco są prawdziwe. Manifest Rasistowski, na mocy którego Żydzi tracili swoje prawa, wymuszanie od nich złota, masakra w Grotach Ardeatyńskich, łapanki, a także doświadczenia ludzi ukrywanych z ogromnym poświęceniem i ryzykiem przez księży, mnichów, zakonnice, czy zwykłych obywateli przyprawia o oniemienie i porusza, tym bardziej, że wydarzenia te zostały bardzo umiejętnie wplecione w historię bohaterów, wywołując w czytelniku mnóstwo emocji. Poznamy też nazwiska kilku autentycznych postaci, które również stały się bohaterami powieści Harmon. Sprawia to, że chce się zgłębić temat i poznać sylwetki tych osób.

Eva, właściwie Batsheva i Angelo razem się wychowywali. Łączyło ich bardzo wiele. Dzieliła religia i polityka Mussoliniego. Ona - Żydówka, niezbyt religijna, niepokorna, kochająca grę na skrzypcach. On - katolik, od dziecka ukierunkowany na to, że ze względu na swoje kalectwo zostanie księdzem. Ich drogi się rozchodzą. Oboje przechodzą kolejne ciężkie próby i podejmują trudne decyzje, by po latach zmierzyć się z najtrudniejszą - tą dotyczącą uczucia, które połączyło ich dawno temu.

To naprawdę wspaniała, przejmująca i wyjątkowa powieść, po przeczytaniu której długo nie opadnie kurz. Historia o okrucieństwie wojny, miłości, wierze, odwadze, walce nie tylko z wrogiem, ale i samym sobą, napisana w zupełnie innym stylu, niż inne książki o tematyce wojennej, jakich ostatnio sporo na rynku.

Zdecydowanie polecam jej lekturę.

Informacje dodatkowe o Z piasku i popiołu:

Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-8178-276-0
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Zobacz opinie o książce Z piasku i popiołu

Kup książkę Z piasku i popiołu

Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków
Okładka ksiązki - Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni wieków

Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego...

Daleko jeszcze? Gdy podróż się dłuży. (Garść pomysłów na gry i zabawy)
Okładka ksiązki - Daleko jeszcze? Gdy podróż się dłuży. (Garść pomysłów na gry i zabawy)

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałą przygodą. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, ale zazwyczaj nudzi je długa jazda samochodem. Żeby wspólna...