Za kratami

Co mnie skłoniło po sięgnięcie książki „ Za kratami ”, trudno powiedzieć. Zobaczyłam zapowiedź, przeczytałam opis i zaiskrzyło.

Tematyka więziennictwa do miłych i przyjemnych nie należy. Jednak to, co o nich wiem, to jedynie obrazy, które fundują książki kryminalne lub kino, a co nierzadko nijak ma się do rzeczywistości.

Tę więzienną rzeczywistość próbuje ukazać Artur Górski z perspektywy nie jednostronnej, ale z punktu widzenia kilku relacji - więźniów, wychowawców więziennych, funkcjonariuszy czy rodzin skazanych.

Czy człowiek trafiający do więzienia jest z gruntu zły?

Czy po prostu się pogubił?

Znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie?

A może nie zrobił nic złego i na skutek postępowań innych, odsiaduje wyrok za czyn, którego nie popełnił?

„ To, że sąd wydał wyrok, nie oznacza, że jestem zabójcą. I do końca życia będę się starał oczyścić moje dobre imię ”.

Co jednak napisać o matce mordującej swoje nowonarodzone dziecko? Czy to jest jeszcze matka? Na wolności żyje przecież jeszcze dwójka jej dzieci. Twierdzi, że je kocha...

„ - A czemu pani nie pokochała tego ostatniego?

- Bo chciałam mieć dwójkę, a nie trójkę ”.

Tak brzmi odpowiedź na pytanie, dlaczego to niewinne dziecko zabiła.

Co napisać o żonie latami katowanej przez męża? Cierpiącej, poniżanej, gwałconej, odartej z godności, która zabija swojego kata. Mamy prawo ją osądzać? Jedni powiedzą, że dobrze zrobiła, drudzy, że mogła przecież od niego odejść, nie musiała pozbawiać go życia.

Podobno zawsze jest wyjście. Łatwo powiedzieć, nie znając ludzkiej historii.

Autor życzył mi ciekawej lektury i taka właśnie była. Historie, które poznałam, rozmowy, które miałam sposobność przeczytać, uświadomiły mi, jak dalekie od prawdy było moje postrzeganie więzienia i sytemu tam panującego.

Myślę, że warto sięgnąć po tę trudną, lecz jednocześnie zmuszającą do refleksji opowieść o realiach życia po tamtej stronie muru.

Informacje dodatkowe o Za kratami:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-09-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Olga Majerska

Zobacz opinie o książce Za kratami

Kup książkę Za kratami

Masa o życiu świadka koronnego
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Masa o życiu świadka koronnego

Jak wygląda prywatne życie świadka koronnego? Życie świadka koronnego okryte jest tajemnicą - tylko nieliczni wiedzą, gdzie przebywa i jak jest chroniony...

Zdrada Kopernika
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Zdrada Kopernika

Redaktor Dybowski nigdy nie przypuszczał, że to się może zdarzyć w Polsce. Dzięki zainteresowaniu Kopernikiem zostaje wciągnięty w kryminalną aferę, której...