Za kratami

Niecenzurowana opowieść o polskich więzieniach.Nie chciałbyś tam trafić - nawet z krótkim wyrokiem... Tam rządzą zupełnie inne reguły gry niż na wolności; to, co wydaje ci się błahe i bezwartościowe, tam jest obiektem pożądania. Nawet czas płynie inaczej niż po twojej stronie muru. Ten, kto więzienie zna jedynie z filmów czy książek, nie ma pojęcia o życiu za kratami - o tym, na czym rzeczywiście polega ograniczenie wolności i upokorzenie osadzonego. Autor książki wielokrotnie odwiedzał swych rozmówców w polskich więzieniach i dobrze zna panujące w nich realia. W swojej książce stara się pokazać, jak rzeczywiście jest po tamtej stronie, a nie - jak powinno być. "Za kratami" to książka brutalna, wręcz bolesna i zaprzeczająca popularnej teorii, jakoby zakład karny był wygodnym sanatorium, gdzie skazani nudzą się na koszt społeczeństwa. Tam się cierpi - naprawdę.

Artur Górski- dziennikarz, twórca magazynu "Focus Śledczy", pisarz, autor bestsellerowej serii "Masa o polskiej mafii". O polskich zakładach karnych pisze od lat, między innymi w książkach "Gang", "Słowikowa o więzieniach dla kobiet" czy "Majami zły pies". Liczne są też wątki więzienne - także zagraniczne - w powieści "Przemytnik". Autor dwóch sezonów serialu audio "Dorwać gangstera" oraz podcastu Audioteki "Kryminalna Europa".

Informacje dodatkowe o Za kratami:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-09-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Za kratami

Za kratami - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Artur Górski jest dziennikarzem śledczym, autorem głośnej serii "Masa o polskiej mafii" oraz wielu innych reportaży dotyczących więziennictwa. Choć bardzo lubię sięgać po reportaże, jak dotąd nie miałam okazji poznać twórczości Autora. Tematyka więziennictwa jest niezwykle fascynująca, wielu z nas na pewno zastanawia się, jak wygląda "życie" za kratami, choć nigdy nie chcielibyśmy tam trafić.

"Nie chciałbyś tam trafić- nawet z krótkim wyrokiem... Tam rządzą zupełnie inne reguły gry niż na wolności, to, co wydaje Ci się błahe i bezwartościowe, tam jest obiektem pożądania".

W swoim najnowszym reportażu "Za kratami" autor odkrywa przed nami kulisy życia w więzieniu przedstawiając je z perspektywy więźniów, jak i wychowawców, czy bliskich osób osadzonych.

Reportaż Artura Górskiego zrobił na mnie ogromne wrażenie. Choć otrzymałam egzemplarz od Wydawnictwa, to zdecydowałam się odsłuchać książkę w formie audiobooka, i powiem Wam, że to było dobre posunięcie. Książka czytana jest przez kilku lektorów, dzięki temu odnosimy wrażenie, jakbyśmy słuchali prawdziwego wywiadu.

"Za kratami" to książka poruszająca trudny temat, brutalna i bardzo bolesna, ukazująca nam jak naprawdę wygląda życie za kratami więzienia, ale zdecydowanie warta jest uwagi.

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2022-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Artur Górski jest dziennikarzem, który o polskich zakładach karnych pisze od lat. Tym razem postanowił ubrać w książkę więzienną rzeczywistość. Taką jaka jest naprawdę, bez cenzury, bez zbędnego wygładzania i upiększania. W moim odczuciu wyszło mu to bardzo dobrze.

Niejednokrotnie wspominałam, że interesują mnie reportaże, z których mogę się czegoś nowego dowiedzieć, albo które po prostu zainteresują mnie swoją tematyką. Tak było w przypadku książki „Za kratami”. Sięgnęłam z ciekawości, aby dowiedzieć się co jeszcze może przekazać mi autor o więzieniach, czego nie wiem z innych książek, czy filmów. Okazało się, że otrzymałam zupełnie inny świat, dużo bardziej brutalny i mniej kolorowy. I nagle w głowie rozpoczęła się gonitwa myśli i pytanie po co ludzie ukazują więzienny świat znacznie inaczej niż on faktycznie wygląda. Nie chcą szokować brutalnością, czy też po prostu nie mają pojęcia jak on wygląda naprawdę?

Niewątpliwym atutem tej pozycji jest to, że bardzo szybko się ją czyta i wciąga od pierwszej strony. Styl pisania autora przekazuje wiedzę, szokuje, a jednocześnie jest łatwy w odbiorze, żeby każdy szary człowiek mógł zrozumieć o czym czyta. Forma rozmów sprawdziła się tutaj świetnie, gdyż czytając mamy poczucie, że specjaliści i osoby z więziennego otoczenia, którzy przecież mają o wiele większe doświadczenie z więźniami i więzienną rzeczywistością, mówią wprost do nas.

Po przeczytaniu tej lektury okazało się, że życie za kratkami absolutnie nie przypomina tego z czytanych książek, czy obejrzanych filmów. W rozmowach z ludźmi często można usłyszeć, jak mówią, że więźniowie żyją sobie jak w hotelach za pieniądze podatników. Myślę, że wielu z nich nie ma pojęcia jak bardzo się myli i w jakich warunkach często przychodzi żyć ludziom w zakładach karnych. Niekiedy więźniowie nie potrafią odnaleźć się w tym świecie i decydują się na krok ostateczny – czyli odebranie sobie życia. Już sam ten fakt może świadczyć o tym, że zderzenie z więziennym światem może złamać każdego.

Książkę oczywiście bardzo polecam i zachęcam do lektury. Być może dzięki niej chociaż jedna osoba zatrzyma się na chwilę i pomyśli zanim oceni świat, o którym nie ma bladego pojęcia.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„(…) czas za kratami to niekończący się stan wojenny, to spacer po polu minowym, który może się skończyć bardzo różnie”.

Więzienie – miejsce do którego wbrew pozorom może trafić każdy. Czy to przez przypadek, nieszczęśliwe zrządzenie losu, czy na własne, autorskie życzenie. Za winę i za „niewinność”. To miejsce, gdzie następuje wymierzenie kary poprzez pozbawienie wolności i nie tylko..
Artur Górski – dziennikarz, pisarz, twórca magazynu „Focus Śledczy”, autor między innymi serii „Masa o polskiej mafii”, człowiek, który naprawdę wie, co mówi, serwuje nam niecenzurowaną opowieść o polskich więzieniach. Strach się bać..
„Za kratami” to kawał mocnego i rzetelnego reportażu, próba szerszego spojrzenia na niełatwy temat. Autor oddał więc głos: więźniom; tym, którzy ich nadzorują; tym, którzy mają za zadanie przywrócić ich do normalnego społeczeństwa; funkcjonariuszom zwolnionym z pracy, a także rodzinom osadzonych. Zwrócił uwagę na kontrast pomiędzy obrazem więzienia przedstawianym np.: w kryminałach, a realiami.

Portret człowieka, który po raz pierwszy wkracza w przerażający świat znany mu do tej pory jedynie z ekranu telewizora działa na wyobraźnię.
Obraz więzienia jako instytucji mocno zhierarchizowanej, gdzie jednak każdy ,,nowy" jest jedną wielką niewiadomą, gdzie wciąż zdarzają się sytuacje, których nie przewiduje procedura, gdzie niekiedy jest więcej niż dwie strony barykady, a teorie pedagogiczne można jedynie włożyć między bajki – przeraża i niepokoi.
„Za kratami” to opowieść o podkulturze więziennej, która ulega modyfikacji. O środowisku tak jaskrawym, że aż niekiedy karykaturalnym. O patologiach życia za kratami. I w końcu o osobistym poczuciu sprawiedliwości i niesprawiedliwości, podziałach na mniej i bardziej złych.
Mnóstwo tu wątków, tematów nie do wyczerpania. Przystępny sposób podania sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

To nie jest miła lektura, jest za to pouczająca. Miesza w głowie, zasiewa wątpliwości, konfrontuje z rzeczywistością i skłania do refleksji. TO naprawdę warto przeczytać.
Polecam.

Avatar użytkownika - patka_czyta_
patka_czyta_
Przeczytane:2022-09-28, Przeczytałem,

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Za kratami autorstwa Artura Górskiego. Tematyka związana z więzienną rzeczywistością fascynuje mnie od dawna. Obejrzałam wiele filmów, seriali i programów traktujących o życiu po drugiej stronie krat. Mam jednak świadomość, że to co pokazane na ekranie nijak ma się do rzeczywistości. Potwierdzeniem tego były trzy reportaże, które miałam okazję przeczytać w ciągu ostatniego roku. Trzecim jest ten, który wyszedł spod pióra Artura Górskiego. Autor wykonał kawał świetnej dziennikarskiej pracy. Przedstawił życie więzienne nie tylko z perspektywy osadzonych, ale również ich rodzin, strażników, wychowawców czy konwojentów. Wskazał szereg problemów polskiego więziennictwa oraz jego patologie. Po lekturze naszła mnie refleksja, że system penitencjarny często bardziej deprawuje niż resocjalizuje. Nie będzie pewnie zaskoczeniem fakt, że osadzeni mają swój kodeks, który wprowadza swoisty podział na lepszych i gorszych - w najtrudniejszym położeniu znajdują się dzieciobójcy, pedofile oraz osoby skazane za przestępstwa seksualne. Artur Górski przedstawił brutalną prawdę o polskim więziennictwie. Zrobił to w sposób prosty i przystępny, bez zbędnych opisów i wymyślnych ozdobników. Lektura zdecydowanie warta uwagi, chociaż poruszająca trudny temat zupełnie innego świata, w którym rządzi zło, brutalność i przemoc.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Co mnie skłoniło po sięgnięcie książki „ Za kratami ”, trudno powiedzieć. Zobaczyłam zapowiedź, przeczytałam opis i zaiskrzyło.

Tematyka więziennictwa do miłych i przyjemnych nie należy. Jednak to, co o nich wiem, to jedynie obrazy, które fundują książki kryminalne lub kino, a co nierzadko nijak ma się do rzeczywistości.

Tę więzienną rzeczywistość próbuje ukazać Artur Górski z perspektywy nie jednostronnej, ale z punktu widzenia kilku relacji - więźniów, wychowawców więziennych, funkcjonariuszy czy rodzin skazanych.

Czy człowiek trafiający do więzienia jest z gruntu zły?

Czy po prostu się pogubił?

Znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie?

A może nie zrobił nic złego i na skutek postępowań innych, odsiaduje wyrok za czyn, którego nie popełnił?

„ To, że sąd wydał wyrok, nie oznacza, że jestem zabójcą. I do końca życia będę się starał oczyścić moje dobre imię ”.

Co jednak napisać o matce mordującej swoje nowonarodzone dziecko? Czy to jest jeszcze matka? Na wolności żyje przecież jeszcze dwójka jej dzieci. Twierdzi, że je kocha...

„ - A czemu pani nie pokochała tego ostatniego?

- Bo chciałam mieć dwójkę, a nie trójkę ”.

Tak brzmi odpowiedź na pytanie, dlaczego to niewinne dziecko zabiła.

Co napisać o żonie latami katowanej przez męża? Cierpiącej, poniżanej, gwałconej, odartej z godności, która zabija swojego kata. Mamy prawo ją osądzać? Jedni powiedzą, że dobrze zrobiła, drudzy, że mogła przecież od niego odejść, nie musiała pozbawiać go życia.

Podobno zawsze jest wyjście. Łatwo powiedzieć, nie znając ludzkiej historii.

Autor życzył mi ciekawej lektury i taka właśnie była. Historie, które poznałam, rozmowy, które miałam sposobność przeczytać, uświadomiły mi, jak dalekie od prawdy było moje postrzeganie więzienia i sytemu tam panującego.

Myślę, że warto sięgnąć po tę trudną, lecz jednocześnie zmuszającą do refleksji opowieść o realiach życia po tamtej stronie muru.

Avatar użytkownika - faza_na_czytanie
faza_na_czytanie
Przeczytane:2022-09-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

Miałam już okazję przeczytać książki z serii "Masa" autorstwa Artura Górskiego więc z przyjemnością sięgnęłam po nowy tytuł.

"Za kratami" to szczery i "nieocenzurowany" reportaż o polskich więzieniach. Znajdziemy w nim między innymi historię skazanego Adama Dudały, który odsiaduje wieloletni wyrok za podwójne morderstwo (zbrodni tej prawdopodobnie nie popełnił); opis codziennego życia więźniów i funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak również wywiady (moim zdaniem najciekawsza część reportażu). Wypowiadali się nie tylko więźniowie, ale również policjant z wydziału konwojów, wychowawca, były pracownik służby więziennej, który jest w związku z osadzonym czy żona skazanego.

Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Pomimo, że autor wplata słownictwo, slang więzienny wszystko jest zrozumiałe dla czytelnika. Reportaż wart uwagi jeśli chcemy bliżej zapoznać się z realiami polskiego więziennictwa.

Po prostu zabijałem
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Po prostu zabijałem

Ta spowiedź seryjnego mordercy nie jest listą jego ofiar. Nie jest też podręcznikiem zabijania – bohater tej wstrząsającej książki niechętnie wchodzi...

Dziewczyny z Bałkanów
Artur Górski0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z Bałkanów

Oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść sensacyjna, która zgłębia tajemnice mrocznego półświatka i pokazuje przerażający obraz handlu ludźmi. Pochodząca...