Za wszystko i za nic

"Za wszystko i za nic" to specyficzna powieść, której głównym tematem nie są perypetie protagonistów, lecz rozważania dotyczące rozmaitych obliczy miłości.

Akcja powieści toczy się wokół rozmów Emanueli i jej ojca Zenobiusza, a epizodycznie także i innych osób, np. Zenobiusza i Marii Magdaleny, córki Emanueli, czy też Emanueli z jej przyjaciółkami. Emanuela, po kilkunastu latach małżeństwa. zdaje sobie sprawę, że nic już nie czuje do swojego męża i zastanawia się, dlaczego tak się pomyliła wybierając akurat tego człowieka na swojego życiowego partnera. Zenobiusz namawia ją do poszukiwań swej prawdziwej miłości i odkrywania rozmaitych jej aspektów.

Rozmowy Emanueli i Zenobiusz odkrywają przed czytelnikiem rozmaite oblicza miłości: fizyczną między kobietą i mężczyzną, małżeńską, rodzicielską, pomiędzy rodzeństwem, do przyrody i do całego otaczającego nas świata, a także do Boga i Boga do człowieka. Dyskusje przyjmują formę rozważań filozoficznych - czasami łatwych do zrozumienia, czasami bardzo skomplikowanych. Oprócz rozmów o miłości Zenobiusz udziela swojej córce także porad dotyczących zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i higieny. Dużo miejsca w powieści zajmują też bardzo dosadne sceny miłosne pomiędzy Emanuelą i jej kochankiem Piotrem.

Innym wątkiem podejmowanym przez autora jest istota samej miłości, zbyt często mylona z kochaniem. Pan Krzysztof Langer ustami Zenobiusza wyjaśnia, w jaki sposób odróżnić miłość od kochania i w jaki sposób osiągnąć stan zwany miłością - nie tylko do drugiego człowieka, ale do całego świata - swoim życiu i w ten sposób osiągnąć spełnienie i wewnętrzny spokój.

Przyznam, że książka podobała mi się średnio. Z jednej strony nie da się zaprzeczyć, że wiele poglądów Zenobiusza jest jak najbardziej słusznych, niektóre jego słowa stały się także odpowiedzią także na moje problemy osobiste (a raczej sprawiły, iż poczułam, że podejmuję słuszne decyzje). Z drugiej strony większość z tego, co Zenobiusz radzi swoje córce, wydaje mi się nakłanianiem do zdrady i związków pozamałżeńskich, a nie do ratowania małżeństwa. Poza tym bohaterowie zdają się pochwalać zdrady i związki pozamałżeńskie, zaś walkę o utrzymanie związku uważają za niepotrzebny wysiłek czy wręcz stratę czasu. Poza tym pomiędzy wersami często da się odczuć, że autor usprawiedliwia przede wszystkim zdradę mężczyzn, którzy - jego zdaniem - mają prawo szukać sobie partnerek "na boku", jeśli nie są usatysfakcjonowani swymi małżeństwami. Autor poddaje w tym miejscu krytyce "mieszczańskie" normy które, jego zdaniem, ograniczają wolność człowieka i przeszkadzają mu w osiągnięciu prawdziwej miłości. Zapomina przy tym, że dążąc przede wszystkim do własnego szczęścia i spełnienia można przy okazji skrzywdzić wiele osób, które nas kochają. Do tego sceny miłosne pomiędzy Piotrem a Emanuelą są jak dla mnie zbyt odważne, dosłowne i szczegółowe - ja w powieściach wolę jednak niedopowiedzenia.

Przemyślenia, z którymi się zgadzam, dotyczą zaś prawdy i tego, że zawsze - prędzej czy później - wyjdzie ona na jaw, a także rad dla wszystkich "życzliwych", którzy z powodu swojej wątpliwej "pomocy" z przyjaciół mogą stać się największymi wrogami. Czasami lepiej więc trzymać odkrytą "prawdę" dla siebie.

Sam styl książki jest bardzo trudny w odbiorze, autor wykłada swoje poglądy naprawdę bardzo skomplikowanym językiem, pełnym rozmaitych przenośni, opisów, a jego przemyślenia są często bardzo skomplikowane i łatwo się w nich pogubić. Powieść czytałam bardzo powoli, odkładałam na dłuższy czas, by potem znowu do niej wrócić, gdyż książka jednocześnie interesowała mnie, ale i męczyła, ponieważ by zrozumieć, co autor miał na myśli, musiałam nieraz czytać jeden akapit kilkakrotnie.

"Za wszystko i za nic" to książka przede wszystkim dla tych, którzy lubią sobie pofilozofować i porozmyślać nad najważniejszymi aspektami swojego życia. Jednakże ci czytelnicy, dla których związek małżeński jest świętością, mogą poczuć się nią nieco zniesmaczeni.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści":

Informacje dodatkowe o Za wszystko i za nic:

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2017-09-30
Dodał/a opinię: Thalita

Zobacz opinie o książce Za wszystko i za nic

Kup książkę Za wszystko i za nic

Kto nie pyta - ten błądzi
Krzysztof Langer0
Okładka ksiązki - Kto nie pyta - ten błądzi

Kto nie pyta – ten błądzi to książka, której ambicją jest poddanie Czytelnikowi pomysłu, jak złagodzić skutki „tarcia”, i co robić, by...