Zapytaj astronautę

Zapewne niejednokrotnie, w ciepłe, letnie noce zachwycaliście się jasnym blaskiem wypełniających całe niebo gwiazd, w piękny sposób kontrastujących z jego nieprzeniknioną ciemnością. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiście się, jakie uczucia i emocje by Wam towarzyszyły, gdybyście nagle znaleźli się w przestrzeni kosmicznej? Gdyby to właśnie sama Ziemia, tak dobrze Wam znana, nagle stała się obiektem, który możecie w całości obserwować z góry? Książka ta odpowiada na powyższe, jak i na masę innych, niezwykłych pytań, które nawet nie przyszły Wam na myśl. Zabierze Was z niezapomnianą, wręcz nieziemską podróż w nieznane, która z pewnością na długo zapadnie w Waszej pamięci. To jak, dacie się porwać?

"Nie popełnij błędu. Niełatwo zostać astronautą. Szczerze mówiąc, była to najtrudniejsza rzecz, jakiej dokonałem. Okazała się również najbardziej satysfakcjonującym przedsięwzięciem - wypełnionym wspaniałymi przeżyciami, które będę wspomniał do końca życia."

Pozycja ta, jak sam tytuł wskazuje, jest zbiorem najróżniejszych pytań, na które odpowiada astronauta brytyjskiego pochodzenia, Tim Peake, który piętnastego grudnia 2015 roku wraz z dwójką towarzyszy znalazł się w rakiecie Sojuz. Zdobywca kosmosu posługuje się prostym i niezwykle przystępnym w odbiorze językiem, dzięki czemu nawet czysto techniczne zagadnienia są zrozumiałe i nie stanowią żadnego problemu dla czytelnika. Z pewnością nie jest to pozycja na jeden wieczór, bo ilość informacji może lekko przytłoczyć, jednak mimo wszystko czyta ją się naprawdę bardzo dobrze.

Książka podzielona jest na kilka głównych rozdziałów, które przedstawiają pytania dotyczące wielu różnych zagadnień. Wśród nich znajdziemy te związane z samym szkoleniem i wymaganiami stawianymi przyszłym astronautom, startem w przestrzeń kosmiczną i powrotem na Ziemię, codziennym życiem i pracą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz te dotyczące kosmicznych spacerów, które zdecydowanie najbardziej przyciągnęły moją uwagę.

Sporą zaletą tej pozycji jest ogromna rozpiętość i różnorodność pytań, które zostały w niej postawione astronaucie. Część z nich jest stworzona przez samego autora, by całość przybrała odpowiednią, spójną formę, jednak większość z nich należy do ludzi zwyczajnie ciekawych otaczającego nas kosmosu, a wśród nich znalazła się spora ilość dzieci (kto jest bardziej ciekawy świata niż one?). Możecie się więc domyśleć, że oprócz technicznych i poważnych pytań padło wiele zabawnych, ale zdecydowanie wartych uwagi dylematów, na które Tim zawsze starał się z powagą odpowiadać. W książce znajdziemy więc pytania takie jak chociażby "Jak korzysta się z toalety w kosmosie?", "Co było najbardziej obrzydliwe w kosmosie?", "Czy to prawda, że zapięcie na rzep wynaleziono, aby astronauci mogli się drapać w nos w skafandrze kosmicznym?" i zdecydowanie moje ulubione - "Czy istnieje formalna procedura 'pierwszego kontaktu' z obcymi?"

Nie zabrakło też sporej liczby przyciągających uwagę ciekawostek, dotyczących chociażby tworzonych na przestrzeni lat rytuałów, które astronauci wykonują przed lotem oraz obaleniu kilku mitów, które ukazywane są na ekranach kin w największych filmowych produkcjach. Muszę również wspomnieć o samym wydaniu, które w finalnej wersji jest naprawdę piękne. Połyskujące złote litery odznaczają się na ciemnym tle, a znajdujące się wewnątrz fotografie ukazują zarówno różnego typu szkolenia i przygotowania do lotu, jak i życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Ziemię widzianą z góry. Ponadto w książce tej znajduje się cała masa rysunków oraz wykresów, które pomagają czytelnikowi wszystko lepiej sobie zwizualizować.

Podsumowując, "Zapytaj astronautę" to pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu osobom ciekawym świata, niezależnie od wieku. Zapewniam, że niejeden raz Was zaskoczy, ale i odpowie również na dręczące Was w dzieciństwie pytania. Zdecydowanie polecam!

Informacje dodatkowe o Zapytaj astronautę:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space
Dodał/a opinię: verreads

Zobacz opinie o książce Zapytaj astronautę

Kup książkę Zapytaj astronautę

Tim Peake0
Okładka ksiązki - Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Houston, mamy rozwiązanie Twojego problemu! W ,,Kosmicznej rekrutacji" znajdziesz 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń wykorzystywanych...

Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu
Tim Peake0
Okładka ksiązki - Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu

Lubisz patrzeć w gwiazdy? A co powiesz na zmianę perspektywy? Sięgnij po wyjątkowy album ze zdjęciami nie z tej Ziemi! Tim Peake został pierwszym...