Zapytaj astronautę

Czy w kosmosie jest szybki internet? Kiedy człowiek postawi stopę na Marsie? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy w stanie nieważkości da się korzystać z iPada? Czy każdy z nas może zostać astronautą?

Czy zdarzyło ci się patrzeć w nocne niebo i zastanawiać się, jakie tajemnice może skrywać ogrom przestrzeni kosmicznej? Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jak to jest być astronautą i patrzeć na Ziemię z góry?

Wcale nie musisz aplikować o pracę w agencji kosmicznej, aby poznać odpowiedzi na te i setki innych pytań, na które w niniejszej książce odpowiada brytyjski astronauta, Tim Peake.

Dzięki tej wspaniałej książce poczujesz się jak prawdziwy badacz kosmosu: usłyszysz ryk silników startującej w kosmos rakiety, zerkniesz w nocne niebo, by zobaczyć okrążającą Ziemię Międzynarodową Stację Kosmiczną i przekonasz się, jakie to jest podziwiać wschody i zachody słońca... 16 razy na dobę.

Ten pełen pasji do nauki przewodnik po życiu w kosmosie zabierze cię w niezwykłą podróż w kosmos, pokaże tajniki pracy astronauty i odkryje cuda technologii kosmicznej stworzonej przez człowieka.

Nie pozwól nikomu, aby powiedział ci, że nie możesz czegoś osiągnąć. - Tim Peake

___

O autorze

Tim Peake - pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pochodzący z Wielkiej Brytanii. W 2016 roku ukończył misję Principia, w trakcie której przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47. Od lat jest ambasadorem brytyjskiej nauki i kariery w przestrzeni kosmicznej. Bardzo chętnie udziela się w mediach społecznościowych i uczestniczy w spotkaniach, promując naukę i inżynierię wśród uczniów szkół.

Informacje dodatkowe o Zapytaj astronautę:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space

Kup książkę Zapytaj astronautę

Zapytaj astronautę - opinie o książce

Avatar użytkownika - GrywBibliotece
GrywBibliotece
Przeczytane:2019-03-10,

Wydaje mi się, że każde dziecko na jakimś etapie przechodzi fascynację dwoma tematami: dinozaurami i Kosmosem. Nie byłam tu wyjątkiem; i choć pasja do paleontologii i astronomii z czasem osłabła, zastąpiona bardziej przyziemnymi tematami, to nadal nie jestem w stanie odmówić sobie przyjemności kontaktu z książkami i grami osadzonymi w tym klimacie. Nic więc dziwnego, że na premieręZapytaj astronautę czekałam z pewną niecierpliwością...

Szybko okazało się jednak, że domorośli miłośnicy astronomii raczej nie znajdą tu za wiele dla siebie, ale za to fani astronautyki - jak najbardziej. Tim Peake, brytyjski astronauta i autor książki, nie poświęca za wiele uwagi samemu Kosmosowi, a jeśli już, to czyni to z bardzo technicznej perspektywy. Nie dowiemy się więc raczej nic nowego o ciałach niebieskich, ale za to poznamy zasady funkcjonowania Sojuza (a przy okazji odkryjemy, dlaczego dla astronauty rosyjski jest językiem obowiązkowym - aparatura w maszynie opisana jest tylko w tym języku) i samej Stacji, wraz z detalami życia na niej. Jeśli więc zastanawialiście się kiedyś, jak korzysta się w stanie nieważkości z toalety, co dzieje się z podeszwami stóp, kiedy się ich nie używa (uwaga - szczegóły bywają mało apetyczne), czy są określone procedury na wypadek kontaktu z Obcymi (spoiler alert: nie ma), albo czy w Kosmosie jest szybkie wifi, to jak najbardziej jest to pozycja dla Was.

A jeśli stąpając twardo po Ziemi nie poświęcaliście takim dylematom zbyt dużo czasu, to tak naprawdę i tak macie szansę znaleźć tu coś dla siebie. Tematyka jest bardzo szeroka - znajdziemy tu odpowiedź na pytanie, po co w ogóle latamy w kosmos, i to nie tylko z perspektywy futurystycznej terraformacji Marsa, ale też w bardzo nam bliskich kwestiach medycznych czy technicznych. Dlatego, choć otrzymałam coś innego, niż się spodziewałam, to nie była to wcale zła zamiana.

Można się też nieźle zdziwić, jak przyziemne są niektóre problemy, które rozgrywają się wysoko nad naszymi głowami (i nagle człowiek docenia, że może wypić herbatę przy lekturze, nie używając przy tym foliowego worka), a także odkryć, że nawet w Kosmosie nie brakuje czysto ludzkich absurdów (choć część amerykańską i rosyjską dzieli raptem jedna śluza, to każda ma inne napięcie elektryczne i system gaśnic, który wyklucza pomoc „zagranicznym” sąsiadom w razie pożaru...).

Bardzo podobały mi się też wstawki kulturowe: wiedza o tym, dlaczego astronauci w Rosji sikają na oponę samochodu przed „godziną zero”, albo jakiej muzyki słucha się przed wylotem na orbitę, nie jest może niezbędna do życia, ale stanowiła fantastyczny i naprawdę ciekawy element Zapytaj astronautę. Ze względu na formę „pytanie: odpowiedź”, skupiającą się na wyjaśnianiu konkretnych problemów i fenomenów, trochę zabrakło mi opisu konkretnych wydarzeń z przebiegu misji Tima - a trochę się u niego działo: brał zdalny udział w londyńskich maratonach, wręczał nagrody, prowadził spotkania ze szkołami... Są to fakty przemycane to tu, to tam, przy okazji odpowiedzi na pozornie niepowiązane pytania, ale jestem pewna, że takich fascynujących wydarzeń było sporo więcej.

Mam trochę wątpliwości, dla jakiej grupy docelowej powstała ta pozycja - choć autorem otwierającego książkę pytania jest kilkulatek, to nie brakuje tu też bardziej złożonych zagadnień, które autorowi podsuwali choćby wykładowcy akademiccy. Do tego niektóre techniczne czy medyczne kwestie, które porusza Tim, wymagają już pewnej wiedzy o świecie oraz zrozumienia dla semi-naukowego języka. Ogólny obraz jest taki, że jest to po prostu bardzo uniwersalna pozycja, w której znajdziemy odpowiedzi na pytania zdolne zainteresować każdą grupę wiekową (a te zadawane przez dzieci czasem naprawdę zaskakują). W związku z tym zastanawia mnie, czemu zdecydowano się na tak... infantylną oprawę graficzną, zamiast na coś bardziej wyważonego? Plansze tematyczne i przekroje są super, kolorowe zdjęcia też ok - ale oprócz tego w książce znajdziemy też... rysunki kanapek z bekonem, obsikanej opony wielkiej na pół strony czy smutnych bakterii, które zabija plazma. Serio? Tego typu grafik jest za dużo jak na żart, a nijak nie zmieniają one faktu, że nie jest to książka  skierowana do całkiem młodego odbiorcy, który z wypiekami na twarzy konstruuje statki kosmiczne z klocków lego. Osobiście chyba wolałabym nieco „poważniejsze” podejście.

Mimo tego drobnego zgrzytu, Zapytaj astronautę to lektura, którą da się przeczytać i w poszukiwaniu konkretnych informacji, i dla czystej przyjemności. Nie żałuję poświęconego jej czasu... i kiedy następnym razem spojrzę w niebo i zobaczę światełka Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (a wiecie, jak odróżnić ją od przelatujących satelit i samolotów? O tym też przeczytacie w książce), to na pewno przywitam ją z uśmiechem.

Avatar użytkownika - lewoszm
lewoszm

O czym jest książka?

Na okładce widnieje zdanie: „Wszystko co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie.” i powiem, że jest to prawda. Książka ta zawiera wiele odpowiedzi, na pytania, które pewnie często sobie zadawaliście. Poczynając od tych:

Jak zostać astronautą?
Czy miałeś jakiś luksusowy przedmiot na ISS?
Jak się korzysta z toalety w kosmosie?
Czy na stacji kosmicznej jest wifi?

Poprzez bardziej skomplikowane, typu:

Słyszałem, że astronauci cierpią w kosmosie z powodu napadów bólów mięśniowych. Czy to prawda? Jak to się leczy?

Kiedy kończy się niebo i atmosfera zmienia się w przestrzeń kosmiczną?

Autor prowadzi nas przez całą drogę rozpoczynając od startu, opowiadając o szkoleniu, życiu i pracy w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i powrocie na Ziemie. Porusza dosłownie każdy temat i mam wrażenie, że nie pominął żadnego pytania jakie mogłoby przyjść nam do głowy.

Książka jest stworzona w formie pytania-odpowiedzi, więc czyta się ją przyjemnie, choć ja miałam taki problem, że momentami gubiłam się we wszystkim, bo jednak niektóre pojęcia były dla mnie nieznane.

Moim zdaniem:

Jeśli chodzi o moje zdanie, to ja spodziewałam się czegoś lżejszego i bardziej przystępnego. Choć mam wrażenie, że autor i tak próbował pisać łatwym językiem, dla kogoś kto nie jest astronautą. Jeśli jesteś człowiekiem, którego naprawdę interesują te sprawy, książka na pewno przypadnie Ci do gustu, znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli jednak jesteś taki/a jak ja, czyli tylko trochę zainteresowany/a tematem - możesz momentami się nudzić, chociaż można czytać tylko odpowiedzi na pytania, które nas interesują konkretnie, nie na wszystkie, wybór należy do Was.

Moim zdaniem facet ma pojęcie i podziwiam go za to co osiągnął, bo dotarło do mnie, że wymaga to naprawdę wielkiej wiedzy, ale też takiego ogarnięcia życiowego. Ja zdecydowanie astronautą bym nie mogła być, bo jestem zbyt roztrzepana. :)

Jak pachnie kosmos? Dlaczego w kosmosie jesteśmy wyżsi niż na Ziemi? Kiedy postawimy stopę na Marsie?

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2018-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Jeśli podążasz za swoimi marzeniami, możesz osiągnąć wszystko.

Kosmos niemal od zawsze fascynował człowieka. Idea lotów kosmicznych nurtowała ludzi od wieków, długo jednak pozostawała w sferze marzeń. Nic więc dziwnego, że gdy osiągnięcia nauki i techniki pozwoliły regularnie penetrować kosmos, stał się on miejscem wzmożonej eksploracji. Możliwość poszerzania wiedzy o przestrzeni kosmicznej zawdzięczamy wysokim nakładom finansowym, determinacji i ciężkiej pracy tysięcy ludzi, którzy każdego dnia robią wszystko, by przybliżyć człowiekowi kosmos na wyciągnięcie ręki, tak blisko, jak to tylko możliwe. Relacje astronautów NASA czy ESA, którzy podróż w kosmos mają już za sobą, dla przeciętnego człowieka są oczywiście fascynujące, ale – co ważniejsze – są one bezcennym źródłem informacji o warunkach panujących w kosmosie oraz ich oddziaływaniu na kondycję psychofizyczną astronautów w trakcie lotu, pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz po powrocie na Ziemię. Co jakiś czas na polskim i zagranicznym rynku wydawniczym ukazują się książki o kosmosie – są to najczęściej autobiografie lub biografie słynnych kosmonautów. Gdy zaproponowano mi egzemplarz książki Tima Peake’a „Zapytaj astronautę”, pomyślałam: „To nie dla mnie. Przecież nie interesuję się kosmosem”. Później jednak doszłam do wniosku, że z tej książki mogę się dowiedzieć czegoś naprawdę ciekawego i to z ust człowieka, który kosmos widział na własne oczy. Czy dobrze zrobiłam, że zdecydowałam się „zapytać astronautę” o to, co najbardziej nurtuje wielu z nas, gdy mowa o kosmosie? Przekonajcie się.

Zanim cokolwiek powiem o swoich wrażeniach po lekturze książki Tima Peake’a, warto przybliżyć w kilku słowach postać jej autora. Prawdę mówiąc, do momentu sięgnięcia po „Zapytaj astronautę” sama niewiele o Peake’u wiedziałam. A zatem kim jest ten, który kosmos zna jak własną kieszeń? Tim Peake to pierwszy  Brytyjczyk, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spędził tam niemal pół roku na badaniach i eksperymentach w stanie nieważkości. Zanim wyruszył w kosmos, uczył latania w prywatnych szkołach, uzupełniał swe wykształcenie na Uniwersytecie w Portsmouth, zbierał i opracowywał doświadczenia bojowych lotów pilotów Apache w Afganistanie. Aż zdecydował się złożyć aplikację na astronautę. By dotrzeć na pokład ISS musiał pokonać dziewięć tysięcy innych kandydatów. Jako astronauta przemierzył 125 milionów kilometrów. Ziemię okrążył trzy tysiące razy. Zapytany, jak zdołał tego dokonać, odpowiada, że wystarczy podążać za swoimi marzeniami. Po powrocie na Ziemię postanowił zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania dotyczące pobytu w kosmosie. Tak powstała książka „Zapytaj astronautę”, przystępne kompendium wiedzy o odwiecznym marzeniu człowieka, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

„Zapytaj astronautę” to przeszło dwustustronicowy wywiad, w którym Tim Peake w poszczególnych rozdziałach przybliża czytelnikom wiedzę na temat tego, jak wyglądają: długie i bardzo wymagające szkolenie na astronautę, start rakiety i lot w kosmos, budowa ISS, a także życie i praca wewnątrz stacji, spacer kosmiczny oraz przebieg lotu na Ziemię. Opowieść Peake’a cechuje się cierpliwością, przekazywane przez niego informacje są przystępne, choć – jak przystało na specjalistę i znawcę tematu – Peake nie stroni od terminologii (przyznam szczerze, nie zawsze dla mnie w stu procentach zrozumiałej). Z tej książki dowiecie się m.in. tego, skąd stacja kosmiczna czerpie wodę, dlaczego astronauci z kosmosu wracają wyżsi, co jest bardziej ekscytujące: start czy lądowanie, czego astronautom najbardziej brakuje w przestrzeni kosmicznej, czy w kosmosie działa Wi-Fi, a także jakie dolegliwości zdrowotne mogą towarzyszyć astronautom przez wiele miesięcy po powrocie na Ziemię. Tim Peake stworzył książkę, która stanowi zbiór naukowych odpowiedzi na zarówno praktyczne, jak i zupełnie absurdalne pytania. Wartością dodatnią z pewnością są zdjęcia z prywatnego archiwum jej autora, które podróż w kosmos czynią jeszcze bardziej namacalną. Gwarantuję, że dzięki książce Tima Peake’a odbędziecie niezapomnianą podróż do gwiazd, z której nie będziecie chcieli wracać. Z czystym sumieniem polecam tę książkę żądnym kosmicznych wrażeń miłośnikom lektur, które nie tylko bawią, ale i uczą.

Avatar użytkownika - 1991monika
1991monika
Przeczytane:2019-03-10,

Tim Peake to pierwszy Brytyjczyk, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poświęcił blisko sześć miesięcy na badania i eksperymenty prowadzone w stanie nieważkości. Aby tego dokonać pokonał dziewięć tysięcy kandydatów. Wcześniej uczył latania w prywatnych szkołach, jednak kiedy zdobył doświadczenie praktyczne i naukowe, postanowił złożyć swą aplikację na astronautę.

Chyba każdy z nas zadaje sobie mnóstwo pytań dotyczących kosmosu, a tak naprawdę niewielu z nas wie coś więcej. Oczywiście na rynku są książki, z których można czerpać wiedzę, jednak nie każdy lubi pozycje typowo naukowe. Ta książka Peake’a zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, bo przede wszystkim jest napisana przystępnym językiem i nie zawiera samych faktów, a mnóstwo sytuacji, które wydarzyły się naprawdę. Autor nie odpowiadał na pytania jednym zdaniem, przez co jego odpowiedzi są długie i obfitujące w szczegóły, a treść w odbiorze jest zrozumiała.

„Zapytaj astronautę” jest napisana w formie pytań i odpowiedzi. Zaś całość została podzielona na 7 rozdziałów: start, szkolenie, życie i praca w międzynarodowej stacji kosmicznej, spacery kosmiczne, ziemia i przestrzeń kosmiczna, powrót na ziemię, spojrzenie w przyszłość. Dzięki temu podziałowi, całość jest uporządkowana.

Ta książka naprawdę sporo mi uzmysłowiła. Zdawałam sobie sprawę z tego, że nie każdy może zostać astronautą, ale nie przypuszczałam, że droga do tego, aby nim zostać i wyruszyć w swoją pierwszą podróż w kosmos jest tak długa! Zostanie astronautą to długa, ciężka droga pełna mnóstwa szkoleń, a życie w kosmosie jest pełne wyrzeczeń.

Podoba mi się, że autor podaje tak wiele szczegółów odpowiadając na pytania. A także, że nawet odniósł się w kilku miejscach do filmu „Grawitacja” – interesuje mnie ta tematyka, ale jednak nie byłam w stanie wcześniej dobrze ocenić, co było fikcją, a co ma miejsce w realnym świecie. W tej książce znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jak zostać astronautą? Jak wyglądają ostatnie przygotowania w dzień startu? Jaki element szkolenia był najtrudniejszy? Jak wygląda typowy dzień na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Jak się korzysta z toalety w kosmosie? Co się dzieje z odpadkami ze stacji kosmicznej? Jak się śpi w przestrzeni kosmicznej? Czy w kosmosie można wypić filiżankę kawy? Co jedzą astronauci w kosmosie? Czy w kosmosie jest szybki internet? Co się stanie, jeśli upuścimy coś w przestrzeni kosmicznej?

„Zapytaj astronautę” to prawdziwa skarbnica wiedzy, czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i wiele z niej wyniosłam. Dodatkowo jest przepięknie wydana, zawiera mnóstwo ilustracji.

Avatar użytkownika - verreads
verreads
Przeczytane:2019-03-10,

Zapewne niejednokrotnie, w ciepłe, letnie noce zachwycaliście się jasnym blaskiem wypełniających całe niebo gwiazd, w piękny sposób kontrastujących z jego nieprzeniknioną ciemnością. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiście się, jakie uczucia i emocje by Wam towarzyszyły, gdybyście nagle znaleźli się w przestrzeni kosmicznej? Gdyby to właśnie sama Ziemia, tak dobrze Wam znana, nagle stała się obiektem, który możecie w całości obserwować z góry? Książka ta odpowiada na powyższe, jak i na masę innych, niezwykłych pytań, które nawet nie przyszły Wam na myśl. Zabierze Was z niezapomnianą, wręcz nieziemską podróż w nieznane, która z pewnością na długo zapadnie w Waszej pamięci. To jak, dacie się porwać?

"Nie popełnij błędu. Niełatwo zostać astronautą. Szczerze mówiąc, była to najtrudniejsza rzecz, jakiej dokonałem. Okazała się również najbardziej satysfakcjonującym przedsięwzięciem - wypełnionym wspaniałymi przeżyciami, które będę wspomniał do końca życia."

Pozycja ta, jak sam tytuł wskazuje, jest zbiorem najróżniejszych pytań, na które odpowiada astronauta brytyjskiego pochodzenia, Tim Peake, który piętnastego grudnia 2015 roku wraz z dwójką towarzyszy znalazł się w rakiecie Sojuz. Zdobywca kosmosu posługuje się prostym i niezwykle przystępnym w odbiorze językiem, dzięki czemu nawet czysto techniczne zagadnienia są zrozumiałe i nie stanowią żadnego problemu dla czytelnika. Z pewnością nie jest to pozycja na jeden wieczór, bo ilość informacji może lekko przytłoczyć, jednak mimo wszystko czyta ją się naprawdę bardzo dobrze.

Książka podzielona jest na kilka głównych rozdziałów, które przedstawiają pytania dotyczące wielu różnych zagadnień. Wśród nich znajdziemy te związane z samym szkoleniem i wymaganiami stawianymi przyszłym astronautom, startem w przestrzeń kosmiczną i powrotem na Ziemię, codziennym życiem i pracą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz te dotyczące kosmicznych spacerów, które zdecydowanie najbardziej przyciągnęły moją uwagę.

Sporą zaletą tej pozycji jest ogromna rozpiętość i różnorodność pytań, które zostały w niej postawione astronaucie. Część z nich jest stworzona przez samego autora, by całość przybrała odpowiednią, spójną formę, jednak większość z nich należy do ludzi zwyczajnie ciekawych otaczającego nas kosmosu, a wśród nich znalazła się spora ilość dzieci (kto jest bardziej ciekawy świata niż one?). Możecie się więc domyśleć, że oprócz technicznych i poważnych pytań padło wiele zabawnych, ale zdecydowanie wartych uwagi dylematów, na które Tim zawsze starał się z powagą odpowiadać. W książce znajdziemy więc pytania takie jak chociażby "Jak korzysta się z toalety w kosmosie?", "Co było najbardziej obrzydliwe w kosmosie?", "Czy to prawda, że zapięcie na rzep wynaleziono, aby astronauci mogli się drapać w nos w skafandrze kosmicznym?" i zdecydowanie moje ulubione - "Czy istnieje formalna procedura 'pierwszego kontaktu' z obcymi?"

Nie zabrakło też sporej liczby przyciągających uwagę ciekawostek, dotyczących chociażby tworzonych na przestrzeni lat rytuałów, które astronauci wykonują przed lotem oraz obaleniu kilku mitów, które ukazywane są na ekranach kin w największych filmowych produkcjach. Muszę również wspomnieć o samym wydaniu, które w finalnej wersji jest naprawdę piękne. Połyskujące złote litery odznaczają się na ciemnym tle, a znajdujące się wewnątrz fotografie ukazują zarówno różnego typu szkolenia i przygotowania do lotu, jak i życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Ziemię widzianą z góry. Ponadto w książce tej znajduje się cała masa rysunków oraz wykresów, które pomagają czytelnikowi wszystko lepiej sobie zwizualizować.

Podsumowując, "Zapytaj astronautę" to pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu osobom ciekawym świata, niezależnie od wieku. Zapewniam, że niejeden raz Was zaskoczy, ale i odpowie również na dręczące Was w dzieciństwie pytania. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - myrtij
myrtij
Przeczytane:2018-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Zastanawiałaś się kiedyś, jakie szkolenia musi przejść astronauta, zanim poleci w kosmos? Jakie uczucia towarzyszom spacerom kosmicznym? Jak wygląda codzienne życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)? Jak wielkie ryzyko podejmują ludzie, którzy decydują się opuścić naszą planetę? Albo jak pachnie kosmos? Jeśli odpowiedź brzmi tak, książka Tima Peake’a „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” zdecydowanie trafi w Twój gust. A jeśli do tej pory o tym nie myślałaś, ta książka sprawi, że zaczniesz.

Tim Peake to brytyjski astronauta. 15 grudnia 2015 wraz z dwoma towarzyszami Jurijem Malenczenko i Timem Koprą wsiadł na pokład rakiety Sojuz i poleciał na sześciomiesięczną misję na ISS. Po powrocie na Ziemię został zasypany pytaniami ludzi pragnących dowiedzieć się jak najwięcej o szczegółach jego niesamowitej przygody. W mediach społecznościowych zadawano mu pytania pod hasztagiem #askanastronaut i na podstawie odpowiedzi na nie powstała ta książka.

Tim Peake odpowiadał na pytania z cierpliwością i humorem, odnosił się do filmów „Marsjanin” i „Grawitacja”, chętnie przytaczając zapadające w pamięć ciekawostki. Ale pod tymi zabawnymi historyjkami kryje się bardzo ciężka praca, wieloletnie szkolenia teoretyczne i praktyczne, poznawanie swoich reakcji w kryzysowych sytuacjach i ciągła świadomość grożącego niebezpieczeństwa.

cała recenzja: http://jagodowyblog.pl

Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2019-03-10,

Astronomia od zawsze była moją ulubioną nauką przyrodniczą. Z przyjemnością uczyłam się o planetach, gwiazdach i galaktykach. Jednak informacje przekazywane w szkole to tylko sucha teoria, którą należy wykuć na pamięć a potem przelać na papier podczas klasówki. Z doświadczenia wiem, że ciekawostki przyswajamy szybciej i pozostają one w pamięci na dłużej, niż sama wiedza teoretyczna. Taka właśnie jest ta książka! Informacje w niej zawarte na długo pozostaną w twojej głowie.

Zastanawiacie się kim jest autor książki? Tim Peake to brytyjski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2017 roku postanowił podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem wydając książkę w dość oryginalnej formie pytań i odpowiedzi.

Książka to niezwykle obszerny zbiór odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, które zadali Timowi użytkownicy Twittera i Faceboooka, uzupełniona została także o jego własne przemyślenia związane z podróżą w kosmos. „Zapytaj astronautę” zawiera informacje zarówno naukowe z zakresu astrofizyki, jak i ciekawski dotyczące życia codziennego w przestrzeni kosmicznej.

Książka podzielona została na siedem rozdziałów. W rozdziale „Szkolenie” autor dzieli się z nami informacjami na temat predyspozycji jakie musi wykazywać przyszły astronauta, jakie dziedziny nauki i umiejętności musi opanować oraz jak wyglądają treningi przygotowujące go do lotu w kosmos. W rozdziale „Życie i praca w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” Tim dzieli się swoją wiedzą naukową na temat działania stacji ISS oraz eksperymentów przeprowadzanych na jej pokładzie. Co oprócz tego? Znajdziecie obszerny rozdział poświęcony przestrzeni kosmicznej, spacerom kosmicznym i zagrożeniom jakie czyhają na astronautów. Tim Peake opisuje także procedurę startu w kosmos oraz powrotu na Ziemię. Czy wiesz jak astronauci korzystają z toalety? Gdzie śpią? Czy w kosmosie jest Internet i Facebook? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy ludzkie serce bije inaczej w kosmosie niż na Ziemi? Na te pytania i wiele, wiele innych odpowie ci właśnie ta książka.

„Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” to doskonała pozycja dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat kosmosu, lecz nie lubią fachowej literatury, która operuje niezrozumiałymi zwrotami a jej czytanie to istna tortura (każdy student zna to uczucie). „Zapytaj astronautę" Tima Peake'a to książka napisana z pasją, która w ciekawy sposób opisuje drogę, jaką trzeba przebyć, aby zostać astronautą oraz ujawnia kulisy z życia i pracy w kosmosie. Dodatkowo książka została opatrzona ciekawymi ilustracjami, które pomagają zrozumieć zagadnienia z zakresu astrofizyki. Po jej przeczytaniu w zupełnie w inny sposób spojrzysz w nocne niebo, które już nie będzie stanowić dla ciebie tajemnicy.

Avatar użytkownika - krolewskierecenz
krolewskierecenz
Przeczytane:2019-03-10,

Interesuję się kosmosem od kiedy tylko pamiętam. Od dziecka uwielbiałam spoglądać w niebo i podziwiać gwiazdy. Moja miłość do kosmosu z czasem tylko wzrosła. Najpierw zakochałam się w Gwiezdnych Wojnach, potem całymi wieczorami, szczególnie zimowymi, obserwowałam niebo. Od niedawna zakochana jestem w Dworze Nocy. I od tej pory wszystko co związane z niebem, gwiazdami, wprawia mnie w wielkie zainteresowanie. Dlatego też kiedy miałam okazję sięgnąć po Zapytaj Astronautę, zrobiłam to bez wahania.

Pewnie wiele osób spoglądając w niebo zastanawia się jak naprawdę tam jest. Ostatnio też bardzo popularny stał się filmik samochodu z kosmosie. Mało kto ma możliwość przekonania się na własnej skórze jak to jest być w kosmosie i jakie to uczucie, co temu towarzyszy. Mamy natomiast możliwość dowiedzenia się tego od kogoś kto już tam był. Tim Peake dzieli się z nami tymi wspomnieniami i wiadomościami w książce Zapytaj Astronautę.

Tim Peake zabiera czytelnika w podróż kosmiczną od startu rakiety po lądowanie na ziemię. Książka składa się z odpowiedzi na pytania, które najczęściej słyszał po powrocie ze swojej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zapytaj Astronautę to lekka, bardzo ciekawa i często zabawna książka, która zawiera wiele, różnego typu wiadomości i ciekawostek na temat kosmosu.

Nie będzie to typowa recenzja jakie znajdują się już na moim blogu, dlatego że nie jest to typowa książka, po które sięgam najczęściej. Jest to bowiem zbiór wielkiej ilości faktów, mniej lub bardziej interesujących, na temat podróży kosmicznych, przygotowań do takiej podróży, zadań astronautów, ale i niebezpieczeństw, które się z tym wiążą. Treść wzbogacona jest również w te mniej poważne, a nawet zabawne pytania typu jak załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w komosie oraz czy w kosmosie jest internet, dowodzi to temu, że przy lekturze będzie Wam również towarzyszył humor.

Muszę przyznać, że na początku bałam się, że mało zrozumiem z treści zamieszczonych w książce. Że będą poruszane wątki typowo naukowe, które są mi obce, ale zostałam bardzo mile zaskoczona. Bowiem autor, na wszelkie pytania odpowiada w zrozumiały sposób, każdy tekst jest jasny i czytelny, a nawet jeśli używane są jakieś wzory czy obliczenia, wszystko jest jasno zaprezentowane. Jedne pytania ciekawiły mnie bardziej i czytałam odpowiedzi z zapartym tchem, inne trochę mniej, ale każda wypowiedź autora była wartościowa i dzięki nim wzbogaciłam się w nową wiedzę.

Spodobało mi się to, że autor nie odpowiadał na pytania na wyrywki, jak leciało, tylko całość była uporządkowana od jego kariery w lotnictwie i przygotowań do podróży, po samą podróż, życie na stacji oraz powrót. Chronologia ta pomagała w odbiorze całego tekstu.

Dodatkowym plusem są zdjęcia zamieszczone w książce. Są to zdjęcia przedstawiające samego autora, podczas opisywanych zdarzeń, oraz zdjęcia, które on sam wykonywał już będą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Musze przyznać, że dodają one całej lekturze niesamowitego klimatu. Książka wzbogacona jest również w rysunki szkice i wykresy pomagające zrozumień to o czym w danej chwili autor pisze.

Podsumowując całość, oprócz pięknego wydania bogatego w zdjęcia i rysunki, dostajemy zbiór interesujących faktów na temat kosmosu i podróży kosmicznych. Nie mam zastrzeżeń do tej pozycji, ponieważ wszystko zostało dopracowane bardzo dobrze. Pytania są jasne i intrygujące, a odpowiedzi zawsze wyczerpujące i satysfakcjonujące. Całość przedstawiona chronologicznie.

Według mnie jest to pozycja dla osób, które interesują się przedstawionym tematem i chcą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli już sięgnięcie po tę pozycję, będziecie zadowoleni.

Za egzemplarz recenzencki dziękuje Wydawnictwu Kobiece.

Lubię wszelkie tematy dotyczące kosmosu, więc na wieść, że ukazała się książka opisana z punktu widzenia astronauty podskoczyłam z radości.

Początkowo trochę się bałam, że książka będzie miała charakter "oficjalny", czyli trudne słowa, czytasz i nie do końca ogarniasz o co chodzi. Jednak miło się zaskoczyłam! Tim Peake opowiada w przyjazny i zrozumiały dla laika sposób. Ponadto w książce znajdują się liczne fotografie i rysunki, które dodatkowo mają za zadanie pomóc nam zrozumieć jak od środka wygląda całe przedsięwzięcie dotyczące lotu w kosmos. Tim Peake odpowiada na pytania, które od wieków dręczyły ludzkość (:D), m.in. „Czy na stacji kosmicznej jest Wi-Fi”, lub „Jak załatwia się potrzeby fizjologiczne podczas spaceru kosmicznego”. Jedyne co mnie lekko zirytowało to na pytanie "Jak zostać astronautą" Tim odpowiada... "Trzeba mieć dużo szczęścia", no serio? :D

Podsumowując "Zapytaj astronautę" to książka idealna zarówno dla fanatyków kosmosu jak i dla laików, które tak jak ja pragną zgłębić wiedzę dotyczącą przestrzeni pozaziemskiej.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022, Mam,

Świetna książka pełna zaskakujących faktów i ciekawostek o Kosmosie i życiu astronautów. Poza tym sam Tim Peake wydaje się być bardzo sympatycznym człowiekiem - obserwuję go na Instagramie i widziałam go w programach tv. Książka jest nie tylko ciekawa, ale i urozmaicona zdjęciami, więc choć poznałam ją jako synchrobook, to krótko po lekturze zdobyłam też egzemplarz papierowy, żeby mieć ją na stałe w swojej biblioteczce.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-05-14, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Bardzo ciekawa, wartościowa pozycja, jeśli oczywiście ktoś lubi takie tematy. Pozwala dowiedzieć się krok po kroku całej masy rzeczy dotyczących podróży kosmicznych, od szkolenia, poprzez zwyczaje i przesądy astronautów, start statku, dokowanie przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, życie w mikrograwitacji, zadania wykonywane przez astronautów, spacery kosmiczne itp. aż po powrót na Ziemię.
Książka ma formę pytanie-odpowiedź, co się świetnie sprawdza. Zawiera wiele ciekawostek i informacji, o których człowiek nawet nie pomyśli, dopóki nie przeczyta - o odzyskiwaniu wody z moczu, o przypadłościach zdrowotnych astronautów, o tym, jak się je, śpi i pije w warunkach mikrograwitacji, albo jakie zapachy czuć w kosmosie.
Trzeba jednak uważać, czy informacje na pewno są prawdziwe (wielce zdziwiła mnie np. wieść, że ziemska atmosfera składa się z przeważającej części z... wodoru. Nie wiem, czy to błąd tłumacza, redaktora czy kogo, ale jest tragiczny). Pewne rzeczy warto może zweryfikować, nie zmienia to jednak faktu, że "Zapytaj astronautę" to kawał bardzo ciekawej, nietypowej lektury. Szczerze polecam.

Od początku zastrzegę - jeżeli, mój drogi czytelniku, nie lubisz rozpływania się nad książką, to nie czytaj dalej, tylko proszę pamiętaj: "Zapytaj Astronautę" jest super książką. A jeżeli jednak chcesz wiedzieć troszkę więcej w zamian za przyjęcie sporej dawki słodyczy, ochów i achów - to zapraszam do recenzji.
Rzadko spotykam książkę, która zainteresuje zarówno mnie jak i moje dzieci. To jest trudne zadanie - Mama, czternastolatka i dziewięciolatek nie są wdzięcznym targetem do wspólnego czytania. "Zapytaj Astronautę" dało radę. Jest świetną, naprawdę rewelacyjną książką do wspólnego czytania. Można po niej podróżować w tę i nazad, można zachwycać się ilustracjami, rozwiązywać zagadki, zastanawiać się, jak to możliwe i śmiać do łez z anegdot ukazujących życie w kosmosie.
Tim Peake jest brytyjskim lotnikiem i astronautą. W 2016 r. zakończył misję Principia, w ramach której 186 dni spędził w kosmosie. Jako tata dwóch chłopców na co dzień spotyka się z miliardem pytań dotyczących kosmosu. Jako że Tim jest wyjątkowo otwartym człowiekiem - pytania zaczęli zadawać wszyscy. Tim rozumie tę ciekawość i stara się wszystkim zainteresowanym wyczerpująco odpowiadać. Jedne są banalne i powtarzają się co spotkanie, inne są wyjątkowe. Co jędzą astronauci? Jakie noszą zegarki? Czy w kosmosie jest hałas? Jak się w kosmosie korzysta z toalety? Ile lat miał najmłodszy astronauta? Co w kosmosie jest najbardziej obrzydliwe?
Pytania świetne, prawda? Tim postanowił zebrać je wszystkie w książce. W ten sposób powstała rewelacyjna, najlepsza, bezprecedensowa i najbardziej ekstra (to mój Młodszy) książka pt. "Zapytaj Astronautę".
Pytania zostały zebrane w sześć tematycznych grup: Start, szkolenie, życie i praca na stacji kosmicznej, spacery kosmiczne, ziemia i przestrzeń kosmiczna i powrót na ziemię. Autor w bardzo prosty i wyrazisty sposób odpowiada na pytania, starając się młodemu czytelnikowi przybliżyć tajemnice kosmosu. Nie ukrywajmy - ja też czytałam z otwartymi ustami i często byłam zdziwiona przekazywanymi rewelacjami. Ilość ciekawostek zawartych w książce przekracza najśmielsze oczekiwania. Wiecie na przykład, że w Rosji, przed samym startem, tradycją jest obsikanie przez astronautów tylnej opony autobusu? Albo, że ciśnienie wewnątrz skafandra odpowiada ciśnieniu jakie występuje 9 144 m n.p.m.? Takich ciekawostek jest w tej książce całe mnóstwo i zapewniam was że każdy - od 5 - do 105 lat - będzie ją czytał z wypiekami na twarzy. No dobra - wykluczmy z tej grupy astronautów.
W książce jest trochę zdjęć. Niewiele, ale tę niewielką ilość rekompensują obrazki. Uwierzcie - że graficznie można przedstawić bardzo wiele. Jest też sporo ciekawostek ujętych w telegraficznym skrócie. Umieszczone są w ramkach na zasadzie pytanie odpowiedź co daje niesamowity głód wiedzy.
Polecam każdemu, każdemu bez wyjątku. Najbardziej jednak żądnym wiedzy dzieciakom, których marzenia sięgają gwiazd.
A na zakończenie zagadka, którą musiał rozwiązać autor podczas kwalifikacji do szkoły astronautów. Wyobraźcie sobie że macie kostkę która na ściance pod spodem ma kropeczkę, Reszta na rysunku poniżej, a odpowiedź do znalezienia w recenzji.

Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-03-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym można zaobserwować boom na książki o tematyce związanej z kosmosem. Coraz częściej stają się one bestsellerami, czytają je miliony. Wśród tych wszystkich egzemplarzy warto zwrócić uwagę na Zapytaj astronautę Tima Peake'a, bo to pozycja która zdecydowanie się wyróżnia.

Tim Peake dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo nie ma chyba lepszej osoby do odpowiedzi na nawet najbardziej intrygujące pytania. Autor jest astronautą i pilotem, członkiem ESA. Ukończył misję polegającą na półrocznej pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47.

W swoich wypowiedziach autor tryska nie tylko znajomością tematu i inteligencją, ale również poczuciem humoru. Z łatwością wykłada nawet najbardziej zawiłe teorie, odpowiada na zaskakujące pytania. Nie ma tematu, który byłby go w stanie zaskoczyć. Tim Peake nie uchyla się od odpowiedzi na takie pytania jak:
- Jak pachnie kosmos?
- Dlaczego w kosmosie jesteśmy wyżsi niż na ziemi?
- Dlaczego astronauci przygotowują się do spacerów kosmicznych pod wodą?
- Czy w kosmosie jest szybki internet?
i wiele, wiele innych.

Najciekawszym elementem i aspektem książki jest fakt, że Tim Peake odpowiada na najbardziej skomplikowane pytania w bardzo przystępny sposób, pozwalający nawet największemu laikowi zrozumieć meritum problemu. Jego odpowiedzi uzupełnione zostały przez ciekawe ilustracje, często obrazujące dany problem, chociaż czasami wrzucone jako zabawne okraszenie tekstu. Dodatkowo w książce zostały umieszczone zdjęcia ukazujące jak wygląda praca astronauty, z czym spotyka się on na co dzień.

Zapytaj astronautę to świetna pozycja dla każdego, kto chciałby choćby w najmniejszym stopniu liznąć wiedzę o kosmosie. To książka, która trudną wiedzę przybliża każdemu. Z tej pozycji uszczkniemy sporo informacji na arcyciekawe tematy, a forma odpowiedzi na pytania pozwoli uzyskać wiedzę odnośnie kwestii, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Polecam.

Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, recenzenckie,

„Kiedy podczas pierwszego okrążenia Ziemi Wyjrzałem przez okno obok prawego fotela Sojuza, zaskoczyła mnie czerń kosmosu za dnia. To najciemniejsza czerń, jaką można sobie wyobrazić. Wygląda naprawdę niezwykle. ”

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak korzysta się z toalety w Kosmosie? Albo czy na stacji kosmicznej możliwe jest wypicie filiżanki herbaty? Na te i wiele innych pytań spieszy z odpowiedziami w książce „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” Tim Peake.

Tim Peake brytyjski pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47.
Dzięki hasztagowi #askastronaut w mediach społecznościowych na Fecebook’u lub Twitterze możliwe było zadawanie najróżniejszych pytań dotyczących podróży kosmicznych i życia na stacji kosmicznej: „Pragnąłem udzielić odpowiedzi i wyjaśnić szerzej tyle pytań, ile zdołał, aby dostarczyć własnej relacji o tym, co to znaczy być astronautą – w sposób głębszy i osobisty; a jednocześnie ukazać przygodę i astrofizykę; lęk i zabawę.”
Książka jest podzielona na siedem rozdziałów: „Start”, „Szkolenie”, „Życie i praca w międzynarodowej stacji kosmicznej” , „Spacery kosmiczne”, „Ziemia i przestrzeń kosmiczna”, „Powrót na ziemię” oraz „Spojrzenie w przyszłość”. W każdym z rozdziałów autor odpowiada na zadane mu pytania. Robi to z taką łatwością, ze książkę czyta się jednym tchem. A pytania są bardzo różne np. co było najbardziej obrzydliwe w kosmosie, czy na stacji kosmicznej jest Wi-Fi, czy pytania o zapach przestrzeni kosmicznej „Najbardziej romantyczna teoria głosi, że zapach przestrzeni kosmicznej to woń gasnących gwiazd.”

Poznajemy codzienny rozkład zajęć astronauty, jego menu, a także jak spędza wolny czas. Autor opowiada o wszystkim, nie pomija takich kwestii jak higiena, czy toaleta. Dowiadujemy się jak często astronauci zmieniają bieliznę, dlaczego tak często muszą ćwiczyć i jakim przeżyciem było strzyżenie włosów. Mamy wrażenie, z razem z Timem odbywamy kosmiczną przygodę. Każdy aspekt podróży jest bardzo szczegółowo opisany i mimo, że czasami pojawia się techniczny język, nie zakłóca sposobu opowieści. Książka to naukowa wiedza, ale także zbiór ciekawostek. Czy wiedzieliście, że istnieje rosyjska tradycja, którą członkowie pierwszej załogi zachowują przed startem. Do tradycji należą m.in. zasadzenie drzewa w Alei Kosmonautów w bajkonurskim sadzie czy położenie monety na torach, aby zmiażdżył je na szczęście pociąg wiozący rakietę Sojuz. Podróże kosmiczne mają wpływ także na ludzkie ciało. Podczas pobytu w kosmosie ludzkie serce zmienia swój kształt, mięśnie zanikają i można urosnąć 5 cm.

Dzięki tej książce jak prawdziwy badacz mogłam odkryć tajemnicę kosmosu. Słyszałam ryk silników startującej rakiety, oglądałam niebo i widziałam okrążająca Ziemię Międzynarodową Stację Kosmiczną. Mogłam także aż 16 razy na dobę podziwiać wschody i zachody słońca. Piękna przygoda! Polecam.

Tim Peake0
Okładka ksiązki - Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Houston, mamy rozwiązanie Twojego problemu! W ,,Kosmicznej rekrutacji" znajdziesz 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń wykorzystywanych...

Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu
Tim Peake0
Okładka ksiązki - Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu

Lubisz patrzeć w gwiazdy? A co powiesz na zmianę perspektywy? Sięgnij po wyjątkowy album ze zdjęciami nie z tej Ziemi! Tim Peake został pierwszym...