Zapytaj astronautę

Jeśli podążasz za swoimi marzeniami, możesz osiągnąć wszystko.

Kosmos niemal od zawsze fascynował człowieka. Idea lotów kosmicznych nurtowała ludzi od wieków, długo jednak pozostawała w sferze marzeń. Nic więc dziwnego, że gdy osiągnięcia nauki i techniki pozwoliły regularnie penetrować kosmos, stał się on miejscem wzmożonej eksploracji. Możliwość poszerzania wiedzy o przestrzeni kosmicznej zawdzięczamy wysokim nakładom finansowym, determinacji i ciężkiej pracy tysięcy ludzi, którzy każdego dnia robią wszystko, by przybliżyć człowiekowi kosmos na wyciągnięcie ręki, tak blisko, jak to tylko możliwe. Relacje astronautów NASA czy ESA, którzy podróż w kosmos mają już za sobą, dla przeciętnego człowieka są oczywiście fascynujące, ale – co ważniejsze – są one bezcennym źródłem informacji o warunkach panujących w kosmosie oraz ich oddziaływaniu na kondycję psychofizyczną astronautów w trakcie lotu, pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz po powrocie na Ziemię. Co jakiś czas na polskim i zagranicznym rynku wydawniczym ukazują się książki o kosmosie – są to najczęściej autobiografie lub biografie słynnych kosmonautów. Gdy zaproponowano mi egzemplarz książki Tima Peake’a „Zapytaj astronautę”, pomyślałam: „To nie dla mnie. Przecież nie interesuję się kosmosem”. Później jednak doszłam do wniosku, że z tej książki mogę się dowiedzieć czegoś naprawdę ciekawego i to z ust człowieka, który kosmos widział na własne oczy. Czy dobrze zrobiłam, że zdecydowałam się „zapytać astronautę” o to, co najbardziej nurtuje wielu z nas, gdy mowa o kosmosie? Przekonajcie się.

Zanim cokolwiek powiem o swoich wrażeniach po lekturze książki Tima Peake’a, warto przybliżyć w kilku słowach postać jej autora. Prawdę mówiąc, do momentu sięgnięcia po „Zapytaj astronautę” sama niewiele o Peake’u wiedziałam. A zatem kim jest ten, który kosmos zna jak własną kieszeń? Tim Peake to pierwszy  Brytyjczyk, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Spędził tam niemal pół roku na badaniach i eksperymentach w stanie nieważkości. Zanim wyruszył w kosmos, uczył latania w prywatnych szkołach, uzupełniał swe wykształcenie na Uniwersytecie w Portsmouth, zbierał i opracowywał doświadczenia bojowych lotów pilotów Apache w Afganistanie. Aż zdecydował się złożyć aplikację na astronautę. By dotrzeć na pokład ISS musiał pokonać dziewięć tysięcy innych kandydatów. Jako astronauta przemierzył 125 milionów kilometrów. Ziemię okrążył trzy tysiące razy. Zapytany, jak zdołał tego dokonać, odpowiada, że wystarczy podążać za swoimi marzeniami. Po powrocie na Ziemię postanowił zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania dotyczące pobytu w kosmosie. Tak powstała książka „Zapytaj astronautę”, przystępne kompendium wiedzy o odwiecznym marzeniu człowieka, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

„Zapytaj astronautę” to przeszło dwustustronicowy wywiad, w którym Tim Peake w poszczególnych rozdziałach przybliża czytelnikom wiedzę na temat tego, jak wyglądają: długie i bardzo wymagające szkolenie na astronautę, start rakiety i lot w kosmos, budowa ISS, a także życie i praca wewnątrz stacji, spacer kosmiczny oraz przebieg lotu na Ziemię. Opowieść Peake’a cechuje się cierpliwością, przekazywane przez niego informacje są przystępne, choć – jak przystało na specjalistę i znawcę tematu – Peake nie stroni od terminologii (przyznam szczerze, nie zawsze dla mnie w stu procentach zrozumiałej). Z tej książki dowiecie się m.in. tego, skąd stacja kosmiczna czerpie wodę, dlaczego astronauci z kosmosu wracają wyżsi, co jest bardziej ekscytujące: start czy lądowanie, czego astronautom najbardziej brakuje w przestrzeni kosmicznej, czy w kosmosie działa Wi-Fi, a także jakie dolegliwości zdrowotne mogą towarzyszyć astronautom przez wiele miesięcy po powrocie na Ziemię. Tim Peake stworzył książkę, która stanowi zbiór naukowych odpowiedzi na zarówno praktyczne, jak i zupełnie absurdalne pytania. Wartością dodatnią z pewnością są zdjęcia z prywatnego archiwum jej autora, które podróż w kosmos czynią jeszcze bardziej namacalną. Gwarantuję, że dzięki książce Tima Peake’a odbędziecie niezapomnianą podróż do gwiazd, z której nie będziecie chcieli wracać. Z czystym sumieniem polecam tę książkę żądnym kosmicznych wrażeń miłośnikom lektur, które nie tylko bawią, ale i uczą.

Informacje dodatkowe o Zapytaj astronautę:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space
Dodał/a opinię: KasiaKatarzyna44

Zobacz opinie o książce Zapytaj astronautę

Kup książkę Zapytaj astronautę

Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu
Tim Peake0
Okładka ksiązki - Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu

Lubisz patrzeć w gwiazdy? A co powiesz na zmianę perspektywy? Sięgnij po wyjątkowy album ze zdjęciami nie z tej Ziemi! Tim Peake został pierwszym...

Tim Peake0
Okładka ksiązki - Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Houston, mamy rozwiązanie Twojego problemu! W ,,Kosmicznej rekrutacji" znajdziesz 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń wykorzystywanych...