Zapytaj astronautę

Tim Peake to pierwszy Brytyjczyk, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poświęcił blisko sześć miesięcy na badania i eksperymenty prowadzone w stanie nieważkości. Aby tego dokonać pokonał dziewięć tysięcy kandydatów. Wcześniej uczył latania w prywatnych szkołach, jednak kiedy zdobył doświadczenie praktyczne i naukowe, postanowił złożyć swą aplikację na astronautę.

Chyba każdy z nas zadaje sobie mnóstwo pytań dotyczących kosmosu, a tak naprawdę niewielu z nas wie coś więcej. Oczywiście na rynku są książki, z których można czerpać wiedzę, jednak nie każdy lubi pozycje typowo naukowe. Ta książka Peake’a zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, bo przede wszystkim jest napisana przystępnym językiem i nie zawiera samych faktów, a mnóstwo sytuacji, które wydarzyły się naprawdę. Autor nie odpowiadał na pytania jednym zdaniem, przez co jego odpowiedzi są długie i obfitujące w szczegóły, a treść w odbiorze jest zrozumiała.

„Zapytaj astronautę” jest napisana w formie pytań i odpowiedzi. Zaś całość została podzielona na 7 rozdziałów: start, szkolenie, życie i praca w międzynarodowej stacji kosmicznej, spacery kosmiczne, ziemia i przestrzeń kosmiczna, powrót na ziemię, spojrzenie w przyszłość. Dzięki temu podziałowi, całość jest uporządkowana.

Ta książka naprawdę sporo mi uzmysłowiła. Zdawałam sobie sprawę z tego, że nie każdy może zostać astronautą, ale nie przypuszczałam, że droga do tego, aby nim zostać i wyruszyć w swoją pierwszą podróż w kosmos jest tak długa! Zostanie astronautą to długa, ciężka droga pełna mnóstwa szkoleń, a życie w kosmosie jest pełne wyrzeczeń.

Podoba mi się, że autor podaje tak wiele szczegółów odpowiadając na pytania. A także, że nawet odniósł się w kilku miejscach do filmu „Grawitacja” – interesuje mnie ta tematyka, ale jednak nie byłam w stanie wcześniej dobrze ocenić, co było fikcją, a co ma miejsce w realnym świecie. W tej książce znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Jak zostać astronautą? Jak wyglądają ostatnie przygotowania w dzień startu? Jaki element szkolenia był najtrudniejszy? Jak wygląda typowy dzień na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Jak się korzysta z toalety w kosmosie? Co się dzieje z odpadkami ze stacji kosmicznej? Jak się śpi w przestrzeni kosmicznej? Czy w kosmosie można wypić filiżankę kawy? Co jedzą astronauci w kosmosie? Czy w kosmosie jest szybki internet? Co się stanie, jeśli upuścimy coś w przestrzeni kosmicznej?

„Zapytaj astronautę” to prawdziwa skarbnica wiedzy, czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i wiele z niej wyniosłam. Dodatkowo jest przepięknie wydana, zawiera mnóstwo ilustracji.

Informacje dodatkowe o Zapytaj astronautę:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2018-03-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Ask an Astronaut. My Guide to Life in Space
Dodał/a opinię: Monika Pieniak

Zobacz opinie o książce Zapytaj astronautę

Kup książkę Zapytaj astronautę

Tim Peake0
Okładka ksiązki - Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Houston, mamy rozwiązanie Twojego problemu! W ,,Kosmicznej rekrutacji" znajdziesz 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń wykorzystywanych...

Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu
Tim Peake0
Okładka ksiązki - Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu

Lubisz patrzeć w gwiazdy? A co powiesz na zmianę perspektywy? Sięgnij po wyjątkowy album ze zdjęciami nie z tej Ziemi! Tim Peake został pierwszym...