Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da".

Po przeczytaniu trzech tomów rewelacyjnej, polecanej przeze mnie, sagi wojennej Joanny Jax, byłam przekonana, że autorce nie uda się jeszcze bardziej zwiększyć tempa akcji. Nie da się uwikłać bohaterów w jeszcze większe kłopoty i obarczyć ich kolejnymi dylematami. A jednak, fabuła "Morza kłamstwa" pokazała, że się da. Dzięki tej części zemsta i przebaczenie zyskały kolejny dla mnie wymiar poznawczy.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". "Morze kłamstwa" to czwarty tom sagi pt. "Zemsta i przebaczenie".

II wojna światowa zaczyna zmierzać ku nowemu rozdziałowi. Związek Radziecki wraz ze sprzymierzeńcami powoli pokonują III Rzeszę. W Polsce trwają zaś przygotowania do wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem w życiu Alicji Rosińskiej, Hanki Lewinówny, Juliana Chełmickiego, Igora Łyszkina i Waltera von Lossowa pojawiają się kolejne problemy. Miłość i przyjaźń przybiera bowiem wiele barw i ich odcieni.

Czwarty tom sagi Joanny Jax to prawdziwy rollercoaster, gdyż już od pierwszej strony tej części, zostałam niemalże wrzucona w niezwykle intensywny wir wydarzeń. Autorka nie pozwoliła mi nawet na chwilę oddechu, gdyż z rozdziału na rozdział, byłam zaskakiwana kolejami losów głównych bohaterów. W ich życiu pojawiają się bowiem kolejne dylematy miłosne, spektakularne ucieczki, amnezja, rozczarowania i śmierć. Wiele z tych wątków mnie zaskoczyło, a wspomniana wcześniej śmierć, ogromnie zasmuciła. Joanna Jax zwyczajnie nie daje nawet na chwilę odpocząć wykreowanym przez siebie postaciom i ciągle od nowa, poddaje ich próbom, które nie zawsze okazują się niestety zwycięskie.

Bardzo ważną warstwą w tym tomie jest warstwa historyczna, która dotyka tematu, jaki nadal dzieli wielu naszych rodaków. Joanna Jax dotknęła bowiem wrażliwej płaszczyzny, jakim jest Powstanie Warszawskie. Autorce udało się odmalować panującego wówczas w narodzie ducha walki, jednocześnie pokazując tę drugą stronę medalu, czyli poddawanie w wątpliwość zasadności wydania rozkazu wybuchu walki, biorąc pod uwagę brak przygotowania Polaków. Autorka nie boi się ustami bohaterów zadać trudnych pytań i ukazać całej bezsensowności tylu śmierci naszych rodaków. To bardzo mocno zaakcentowany wątek, bolesny i wywołujący sporo przemyśleń orz osobistych refleksji.

Z każdą, kolejną częścią tej serii, losy ukazanych w niej bohaterów, wciągają jeszcze bardziej. "Morze kłamstwa" to niespodziewane zwroty akcji i zupełnie nieprzewidywalne wybory ludzi, którzy w wojennej zawierusze dziejowej egzystują na granicy życia i śmierci. Ten tom to jedno, wielkie zaskoczenie!

Informacje dodatkowe o Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2017-11-14
Tytuł oryginału: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa.
Język oryginału: POLSKI
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Zobacz opinie o książce Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty

II wojna światowa dobiega końca. Europa podnosi się ze zgliszcz i czuć powiew wolności. Jednak nie dla wszystkich oznacza to koniec kłopotów, a...

Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano

Pod koniec lat czterdziestych dochodzi w Berlinie do serii tajemniczych morderstw. Pozornie ofiary nic nie łączy, jednak oficer prowadzący śledztwo odkrywa...