Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2017-11-14
Tytuł oryginału: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa.
Język oryginału: POLSKI

Czwarty tom cyklu „Zemsta i przebaczenie” Sytuacja polityczna na świecie zaczyna przybierać niespodziewany dla III Rzeszy obrót. Państwa sprzymierzone oraz Związek Radziecki powoli ujarzmiają niezwyciężone dotychczas Niemcy. W Polakach budzi się nadzieja, jednak niektórzy patrzą z niepokojem na poczynania Stalina. Nadchodzi czas powstania warszawskiego, zdobycia Berlina przez Armię Czerwoną i dramatycznych dla Polski konferencji w Teheranie i Jałcie. Bohaterowie kolejny raz stają przed trudnymi wyborami, a ich siłą napędową są miłość i przyjaźń. Czy uda się pozostać wiernymi wyznawanym dotychczas wartościom, czy też kolejny raz zwycięży egoizm i chęć chronienia życia za wszelką cenę? A może ludzkie tragedie pozwolą inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i wyzwolić nowe pokłady altruizmu?

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Opinie o książce - Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-11-08, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2015,

"Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da".

Po przeczytaniu trzech tomów rewelacyjnej, polecanej przeze mnie, sagi wojennej Joanny Jax, byłam przekonana, że autorce nie uda się jeszcze bardziej zwiększyć tempa akcji. Nie da się uwikłać bohaterów w jeszcze większe kłopoty i obarczyć ich kolejnymi dylematami. A jednak, fabuła "Morza kłamstwa" pokazała, że się da. Dzięki tej części zemsta i przebaczenie zyskały kolejny dla mnie wymiar poznawczy.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". "Morze kłamstwa" to czwarty tom sagi pt. "Zemsta i przebaczenie".

II wojna światowa zaczyna zmierzać ku nowemu rozdziałowi. Związek Radziecki wraz ze sprzymierzeńcami powoli pokonują III Rzeszę. W Polsce trwają zaś przygotowania do wybuchu Powstania Warszawskiego. Tymczasem w życiu Alicji Rosińskiej, Hanki Lewinówny, Juliana Chełmickiego, Igora Łyszkina i Waltera von Lossowa pojawiają się kolejne problemy. Miłość i przyjaźń przybiera bowiem wiele barw i ich odcieni.

Czwarty tom sagi Joanny Jax to prawdziwy rollercoaster, gdyż już od pierwszej strony tej części, zostałam niemalże wrzucona w niezwykle intensywny wir wydarzeń. Autorka nie pozwoliła mi nawet na chwilę oddechu, gdyż z rozdziału na rozdział, byłam zaskakiwana kolejami losów głównych bohaterów. W ich życiu pojawiają się bowiem kolejne dylematy miłosne, spektakularne ucieczki, amnezja, rozczarowania i śmierć. Wiele z tych wątków mnie zaskoczyło, a wspomniana wcześniej śmierć, ogromnie zasmuciła. Joanna Jax zwyczajnie nie daje nawet na chwilę odpocząć wykreowanym przez siebie postaciom i ciągle od nowa, poddaje ich próbom, które nie zawsze okazują się niestety zwycięskie.

Bardzo ważną warstwą w tym tomie jest warstwa historyczna, która dotyka tematu, jaki nadal dzieli wielu naszych rodaków. Joanna Jax dotknęła bowiem wrażliwej płaszczyzny, jakim jest Powstanie Warszawskie. Autorce udało się odmalować panującego wówczas w narodzie ducha walki, jednocześnie pokazując tę drugą stronę medalu, czyli poddawanie w wątpliwość zasadności wydania rozkazu wybuchu walki, biorąc pod uwagę brak przygotowania Polaków. Autorka nie boi się ustami bohaterów zadać trudnych pytań i ukazać całej bezsensowności tylu śmierci naszych rodaków. To bardzo mocno zaakcentowany wątek, bolesny i wywołujący sporo przemyśleń orz osobistych refleksji.

Z każdą, kolejną częścią tej serii, losy ukazanych w niej bohaterów, wciągają jeszcze bardziej. "Morze kłamstwa" to niespodziewane zwroty akcji i zupełnie nieprzewidywalne wybory ludzi, którzy w wojennej zawierusze dziejowej egzystują na granicy życia i śmierci. Ten tom to jedno, wielkie zaskoczenie!

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Cały świat składa się z kłamstw i kłamstewek. Oszukujemy innych i siebie samych. Bo czasami inaczej się nie da.”

Ależ emocje zafundowała autorka swoim czytelnikom czwartą częścią cyklu „Zemsta i przebaczenie – Morze kłamstwa”.

Fenomenalny cykl, rewelacyjna czwarta część!

I myślę, że to właśnie ta czwarta część najbardziej mnie wciągnęła i tak zwyczajnie chwyciła za serce. Pozostaję pod wielkim wrażeniem, fabuły!

Już sam opis Powstania Warszawskiego przeszywał mnie aż po same trzewia.  Jak mogłoby być inaczej?! Czytałam z wielkim skupieniem i co tu dużo mówić, bólem serca. Płakałam w chwilach, w których moi ulubieni bohaterowie przechodzili najbardziej dramatyczne, ale i najszczęśliwsze momenty!  Tak bardzo zżyłam się z wykreowanymi przez autorkę postaciami! Pozostaję pod wielkim wrażeniem, fabuły!

„Morze kłamstwa” niesamowicie wzrusza, trzyma w niepewności o dalsze losy głównych bohaterów. Odczuwamy wszystkie uczucia targające bohaterami. Ich ból, tęsknotę, dojmujące osamotnienie. Z wypiekami na twarzy, śledzimy sercowe rozterki. Przeżywamy ich walkę o przetrwanie nie tylko w okupowanej Warszawie ale także na wsi. Okrutny, przewrotny los, otaczająca rzeczywistość rozdziela kolejny raz kochających się ludzi, przyjaciół. Jak potoczą się dalej ich losy? Dzielna Alicja .., Pełen wzniosłych ideałów Julian… Marząca o powrocie do swojej kariery Hania… Nieprzewidywalny Igor… Wrażliwy Walter… Co z „Karym”, co z Weroniką? Szymek, Emil… plątanina myśli i domysłów… Czy dane im będzie jeszcze się spotkać? Co jeszcze szykuje dla nich przeznaczenie? Czy po trudach i cierpieniu pisane są im spokój i szczęście?

Autorka pozostawia czytelnika z wielkim niedosytem i niecierpliwym oczekiwaniem na kolejną część.

Jak przyjdzie mi żyć do tego czasu? Jak żyć? Naprawdę nie wiem…

Dziękuję za to ARCYDZIEŁO!!!

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2020-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2020-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 2020,

Ten tom oceniam nieco wyżej od pozostałych głównie za przedstawienie bezsensu Powstania Warszawskiego. W dalszym ciągu perypetie miłosne są najsłabszą stroną tej wielotomowej powieści.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2019-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,
Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Myślałam, że nie da się już bardziej zagmatwać losów tych nieszczęśników, ale pani Jax jest niezmordowana. Ładunek emocjonalny każdej z tych części jest czasami aż tak przytłaczający, że trzeba głębiej oddychać zanim znów wróci się do tekstu. Czy kłamstwo może wyzwolić, czy kłamstwo może dać nadzieję, ale na pewno kłamstwo może zabić. Czas powstania Warszawskiego, czas końca piekła wojny, ale czy na pewno czas spokoju. Dla jednych nowa możliwość na przetrwanie, dla drugich czas ucieczki, by z dala zacząć od nowa. Czy świat zbudowany na kłamstwie może przetrwać?

Koniec 1943, 1944 oraz 1945 rok. Radziecki walec coraz bardziej przemieszcza się po terenach Polski. Ludze mają dość wojny, ale wciąż wierzą w pomoc ,,spojuszników''. Kary wyrusza w podróż na zachód Europy odnaleźć Juliana. Hanka coraz bardziej zaciska znajmość z Ritzem. Emil jak zwykle kombinuje, ale zarówno dba o Karolka jak i Szymona. Najwalecznejsza z dawnych przyjaciół stałą się Alicja. Ta z podfruwajki staje się prawdziwą kobietą- waleczną, oddaną przyjaciołom.

Krzyk zagubionych serc
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Krzyk zagubionych serc

Początek lat sześćdziesiątych. Zimna wojna się zaostrza, na świecie wrze, a Polacy próbują odnaleźć się w gomułkowskiej „małej stabilizacji”...

Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści

Drugi tom opowieści o losach czwórki bohaterów Narodzin gniewu. Apogeum II wojny światowej. Ludzie próbują odnaleźć się w świecie...