Zimna sprawa

Na początku muszę przyznać, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Może się to wydawać niektórym nieco dziwne, gdyż czytam mnóstwo kryminałów, ale jakoś do tej pory nie trafiła mi się okazja do tej lektury...
Po przeczytaniu tej książki mam nieco mieszane uczucia. Niby fabuła była była dobra, zagadka kryminalna dość intrygująca i bardzo dobry pomysł, ale przyznam, że czytało mi się tę książkę dość nierówno. Czasem po prostu gubiłam się w natłoku wiadomości, lecz po przewróceniu kilku kartek okazywało się, że odnalazłam bieżący trop.
Moim zdaniem autorka stworzyła dosyć ciekawie skonstruowaną a nawet po mistrzowsku wymyśloną intrygę. Od samego początku wciąga w wir tajemniczego zniknięcia całej rodziny oraz rytualnych pochówków samobójców. Katarzyna Bonda snując swoja opowieść bez przerwy podsuwa mylne tropy i zwodzi czytelnika. Trzeba być naprawdę czujnym obserwatorem aby nie dać się zwieść na manowce.

"Bo nie jest tak, jak pisał Tołstoj, że każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój własny sposób. Zawsze chodzi o jedno i to samo. Brak miłości. Nadużywanie władzy. Złudzenia i chciwość."
Sprawa nagłego zaginięcia pięcioosobowej rodziny Garbarczyków z poznańskiej dzielnicy Sołacz nie została rozwiązana przez siedem lat. Gdy w podpiwniczeniu domu, w którym mieszkali, zostają odnalezione zwłoki kobiety z trójka dzieci, śledztwo rusza na nowe tory. Śledczy podejrzewają, że to żona Garbarczyka z trójką młodszych dzieci. A poszukiwany jest teraz Gustaw Garbarczyk oraz najstarsza córka Wiktoria. Garbarczyka policja podejrzewa o morderstwo swojej rodziny. Jednak nie wszystko jest takie oczywiste. Okazuje się, że ofiary złożono do grobu owinięte dość nietypowo, zgodnie z jakimś rytuałem, w towarzystwie rasowych kotów, a na dodatek nie zostały zamordowane w oczywisty sposób...
W sprawie zaczyna się pojawiać coraz więcej podejrzanych osób. Tropy prowadzą do siostry Garbarczyka i jej męża, który jest przywódcą sekty religijnej.
Sprawa się komplikuje, gdy okazuje się, że Klara - siostra Gustawa toczy w sądzie wojnę o dzieci ze swoim mężem a na dodatek nie można skontaktować się ze szwagrem Garbarczyka, w sądzie również się nie pojawił.

"Dlaczego kiedy ludzie zakochują się w sobie, obiecują różne rzeczy, idą na ustępstwa i wychodzą ze skóry, by ta druga osoba była szczęśliwa, a gdy dochodzi do rozwodu, wszystko rozbija się o majątek ruchomy i nieruchomy?"
Akcja powieści jest bardzo dynamiczna, bardzo często następują jej zwroty w sposób niepozwalający na nudę. Czytając książkę chciałam dowiedzieć się jak najszybciej i najwięcej na temat sekty, w której dokonuje się mordów rytualnych, kto to robi i dlaczego.
Wielowątkowa fabuła pochłania w swój świat, i chociaż ciągle dotyczy jednego śledztwa, to czasem ma się wrażenie, że śledzimy kilka spraw jednocześnie.
Profiler Hubert Meyer mimo tego, ze przeżywa trudne chwile w swoim życiu doskonale sobie radzi ze śledztwem, chociaż nie zawsze jego przełożeni są zadowoleni z jego pracy i próbują go nawet powstrzymać przed jego kontynuacją.
Jak już wspomniałam, nie czytałam wcześniejszych książek z udziałem tego bohatera, to jednak nie odczułam tego, prawdopodobnie sięgnę po tę serię, właśnie z powodu Huberta Meyera.
Zakończenie książki z pewnością zaskoczy wiele osób, ale zapowiada jej kontynuację, więc z pewnością ukaże się kolejna część.

Informacje dodatkowe o Zimna sprawa:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-05-18
Dodał/a opinię: Myszka77

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Zimna sprawa

Kup książkę Zimna sprawa

W więzieniu z pewnością jest wielu takich jak ja. Mieli dobre intencje, a wyszło, jak wyszło. Nikt ich lepiej nie zrozumie.

Ludzie nie są źli. Po prostu robią głupoty, a w chwili kiedy je popełniają, sądzą, że podjęli dobra decyzję.

Okularnik
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Okularnik

Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste...

Lampiony
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Lampiony

„Lampiony” są kontynuacją losów Saszy Załuskiej z całkiem nową zagadką, z którą przyjdzie się bohaterce zmierzyć. Tym razem profilerka...