Zmuszona, by zabić

Tom 1 cyklu Stephanie King

"Czasami śmierci nie da się uniknąć. Czasami da się jej zapobiec. Ale są też takie tragedie, które samodzielnie nabierają pędu, stają się coraz poważniejsze wraz z upływem czasu, a potem doprowadzają do kolejnych krzywd i kolejnych strat."

Mark North jest znanym fotografem, ale po tragicznej śmierci żony zamyka się w sobie. Nawet jego siostra Cleo nie jest w stanie postawić go na nogi. Ukojenie znajduje dopiero w ramionach Evie Clarke – kobiety, dla której podjął się wykonania serii zdjęć. Wydają się być idealną parą, wiodą szczęśliwe życie i wychowują córeczkę o imieniu Lulu. Jednakże każdemu dłuższemu wyjazdowi Marka do pracy towarzyszy przykry wypadek Evie. Czy faktycznie jest taką niezdarą za jaką się uważa? Jej przyjaciółka Amina zaczyna podejrzewać, że w ich domu może dochodzić do przemocy. Cleo nie wierzy jednak, że Mark mógłby mieć z tym cokolwiek wspólnego. Wręcz przeciwnie, to Evie wzbudza w niej nieufność. Wezwana do ich rezydencji w środku nocy sierżant Stephanie King znajduje w sypialni splecione ze sobą, leżące na łóżku ciała brutalnie zamordowanych osób. Co takiego się wydarzyło? Czy morderstwo zaczyna się w chwili jego popełnienia czy może od momentu pierwszej myśli, ku temu skłaniającej?

"[...] niezależnie od tego, jak blisko kogoś żyjemy, nigdy tak naprawdę nie wiemy do końca, co ma w sercu."

Mroczny thriller psychologiczny, z dobrze rozwiniętym wątkiem kryminalnym bardzo przypadł mi do gustu. Bardzo dobrze rozbudowana została także charakterystyka postaci. Czytelnik może dzięki temu poznać ich przeszłość, wejść w głąb psychiki i dowiedzieć się co kierowało daną postacią podczas podejmowania decyzji, szczególnie tych irracjonalnych. Fabuła jest bardzo wciągająca, trzyma w napięciu, zakończenie również zaskakuje. Dużym plusem jest także przedstawienie przez autorkę tak szczegółowo procesu sądowego, co w thrillerach psychologicznych zdarza się rzadko. Czułam się zupełnie tak, jakbym brała w nim udział. Narracja pierwszoosobowa została poprowadzona z perspektywy Evie. Występuje także narracja w trzeciej osobie, która daje pogląd na postać Cleo oraz sierżant King. Taki zabieg szerzej obrazuje wydarzenia, emocje i pojawiające się dylematy. Książka pokazuje przede wszystkim jak dzieciństwo i wydarzenia z przeszłości potrafią zatruć życie oraz do czego może być zdolny niewzbudzający żadnego niepokoju człowiek. Ile jesteśmy w stanie poświęcić by zrealizować swój cel? Jak daleko możemy się posunąć?

Niewątpliwie odpowiedź na te pytania znajdziecie w książce autorstwa Rachel Abbott "Zmuszona, by zabić", która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Ze swojej strony bardzo polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

Informacje dodatkowe o Zmuszona, by zabić:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2020-01-29
Tytuł oryginału: And So It Begins
Tłumaczenie: Adrian Napieralski
Dodał/a opinię: marzipan_coffee

Tagi: bóg Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Zmuszona, by zabić

Kup książkę Zmuszona, by zabić

"Każda rana, każda pęknięta kość, każda sekunda bólu podsyca ogień zemsty. Im brutalniejszy atak, tym głębiej drąży rak nienawiści."

Tom Douglas (Tom 11). Koniec kłamstw
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Tom Douglas (Tom 11). Koniec kłamstw

NADINSPEKTOR TOM DOUGLAS POWRACA! ,,Jakże niezwykłą autorką powieści jest Rachel Abbott..." Cara Hunter ,,Nie ma wątpliwości, w jaki sposób Abbott...

Obce dziecko
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Obce dziecko

Gdy Emma Joseph poznaje swojego przyszłego męża, Davida, to zupełny wrak człowieka. Jego pierwszą żonę zamordowano w jej własnym samochodzie chwilę po...