Życie pszczół

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-08-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-423-4
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: La vie des abeilles
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Dodał/a opinię: Aneta Jarzębska

Ocena: 5.6 (5 głosów)

"Życie pszczół" Maurice Maeterlinck
Dzięki solidnej pracy autora, który jako praktyk posiadający własne ule, dzięki którym mógł obserwować wnikliwie życie pszczół możemy poznać tajemnice, zwyczaje pszczoły miodnej. Spędzamy z nimi cały rok,od wczesnej wiosny, kiedy to się budzą do życia, do jesieni kiedy szykują się na zasłużony odpoczynek. Poznajemy ich hierarchię, która obowiązuje w rodzinie czyli roju, zadania jakie wykonują. Towarzyszymy od narodzin młodej królowej, cieszymy się razem z nią podczas pierwszego i najprawdopodobniej jedynego lotu w jej życiu, podglądamy zapłodnienie i tworzenie nowego roju. Widzimy jak powstaje nowa rodzina.
Posiadamy szczątkową wiedzę na temat pszczół, wiemy że są one stworzeniami społecznymi,bez ( matki) królowej,roj (rodzina) ginie. Autor ma teorię że pszczołami kieruje jakaś wspólna inteligencja,która mówi im jak postępować,np. kiedy się wyroić i jak to się dzieje że wszystkie pszczoły w ulu wiedza to jednocześnie. Autor uważa że mają wspólną świadomość gatunkową, nazwał ją duchem roju lub instynktem.
Pięknie napisana książka, bardzo poetycko, do tego ilustracje które przyciągają uwagę. Jeśli chcecie czegoś dowiedzieć się na temat tych małych cudów przyrody to tu znajdziecie kilka ciekawostek z ich krótkiego ale jakże pożytecznego życia. Należy się im szacunek, zwłaszcza że ludzkość ich potrzebuje, bez ich pomocy nie ma rolnictwa, kwiatów i owoców. Czytając ,, Życie pszczół,, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy,np. że zawsze potrafią wrócić do domu, mimo że nie rozpoznają kolorów ani kształtów, że uwielbiają swoją królową, którą się opiekują, szanują i bronią nawet jeśli wymaga to poświęcenia ich życia. Poczytajcie i pokochacie je bo są tego warte.
Polecam

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Życie pszczół

Kup książkę Życie pszczół

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Inteligencja kwiatów
Maurice Maeterlinck0
Okładka ksiązki - Inteligencja kwiatów

Historia nauki dowodzi, że wiek XIX był czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie będzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne należą do tych, które...

Joyzella
Maurice Maeterlinck0
Okładka ksiązki - Joyzella

Dzieło Maurice'a Maeterlincka. Maurice Polydore Marie Bernard, hrabia Maeterlinck to belgijski dramaturg, poeta, eseista, piszący w języku francuskim,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy