Biografia „po łebkach". Karol – Papież, który pozostał człowiekiem – recenzja filmu

Autor: Torr
Okładka publicystyki dla Biografia „po łebkach

Wybrałem się na ten film, gdyż byłem ciekaw, jak zostaną ukazane długie lata pontyfikatu i dzieła Jana Pawła II. Mieliśmy już do czynienia z pierwszą częścią filmu, całkiem moim zdaniem dobrą, wzruszającą, powiedzmy – spełniająca swe zadanie. Tam wszystko działo się jednak w porządku fabularnym, akcja przebiegała wartko, film wciągał. Potem mieliśmy okazję zobaczyć wizję Amerykanów, która okazała się być aż nadto niepolska, aby była przyswajalna przez naszych rodaków.

Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Okazja do refleksji

Druga część obrazu w reżyserii Giacomo Battiato i z Piotrem Adamczykiem w roli głównej miała być bardziej refleksyjna. I – o zgrozo – była aż za bardzo! Bardzo przykro mi to mówić, lecz film był po prostu nudny! To aż dziwne, żeby dwadzieścia pięć lat obfitującego w wydarzenia pontyfikatu zawrzeć w dwuipółgodzinnym obrazie i zostawić tyle miejsca na dłużyzny!

Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Chwile wzruszeń

Były momenty naprawdę wzruszające – na przykład scena w której Meksykanin, podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego, biegnie przez wysuszone pole i rzuca mu się w ramiona. Albo też, gdy JPII odwiedzał Matkę Teresę z Kalkuty i jej dom opieki. Wątek polski i wątek, na przykład, księdza Jerzego Popiełuszki jakoś „przeszły bez echa”. Przynajmniej dla mnie.

Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Biografia „po łebkach"

W ogóle film trafiał w pustkę. Angażowanie się Papieża w politykę zostało pokazane pokrótce, ekumenizm został potraktowany po sierocemu, jego pogarszający się stan zdrowia – podobnie. Wyolbrzymione za to zostało staranie się Jana Pawła II o zaprzestanie działań wojennych i zlikwidowanie głodu, nędzy. Z tym, że to było akurat szalenie przygnębiające – bo nic, mimo dwudziestu pięciu lat wytężonej pracy i modlitwy nie zmieniły. Papież odszedł a świat pozostał taki sam – tak odebrałem ten film.

Karol - papież, który pozostał człowiekiem – aktorstwo

Co do gry aktorskiej – Piotr Adamczyk przeszedł samego siebie. Został dobrze ucharakteryzowany, na przyzwoitym poziomie, wyglądał prawie jak Wojtyła. A nawet, jeśli zdarzały się sytuacje, w których zachowywał się trochę inaczej – to chyba nie szkodzi... to w końcu film.

Karol – papież, który pozostał człowiekiem. Czy warto zobaczyć?

Nie sposób nie napomknąć o polskiej premierze. Już po reakcjach publiczności w relacjach TVP widać było, że film Karol - papież, który pozostał człowiekiem nie wywołał takich emocji, jak poprzednia część. Emocje, przynajmniej w moim domu, wywołał za to wywiad, jaki przeprowadzał Krzysztof Kolberger z matką i z rodziną ks. Jerzego Popiełuszki. Bez względu na granice etyki dziennikarskiej, było to po prostu niesmaczne!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje