Muzyka łączy ludzi - Fenomen łączący ludzi pomimo pokoleń i podziałów

Autor: Martha

Już na samym początku zaryzykuję stwierdzenie, że muzyka jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Może i jest to stwierdzenie wielce subiektywne, gdyż opieram się głównie na własnych odczuciach i doświadczeniach, lecz gdyby przyjrzeć się bliżej każdemu człowiekowi, zauważymy, że faktycznie w życiu każdego z nas muzyka odgrywa ważną (dla jednych mniej, dla drugich zaś - bardziej) rolę. Muzyka jest jakby tłem do tego wszystkiego, co przeżywamy każdego dnia. Dzięki muzyce przenosimy się w świat refleksji, pewnego rodzaju trans, często zapominamy o problemach otaczającego nas świata czy po prostu poprawiamy sobie humor.

"Muzyka z kufra" - Michael Connelly

Pewnie każdy słyszał kiedyś powiedzenie, że muzyka łączy ludzi. Dzięki niej zawieramy nowe znajomości. I warto w tym momencie zwrócić uwagę na zagadnienie subkultur, gdyż właśnie większość z nich ukształtowała się na gruncie muzyki. Jest to widoczne chociażby w nazwach niektórych nieformalnych grup młodzieżowych, takich jak hip-hopowcy, metalowcy, punki, rockmani, grunge'owcy, technomani czy depeszowcy. Jak widać, nazwy tych subkultur wywodzą się bezpośrednio z nazw gatunków muzycznych czy nawet nazw zespołów (depeszowcy – od zespołu Depeche Mode). Młodzież, słuchająca podobnej muzyki, łączy się w grupy, co w dalszych „fazach” przynależności do subkultury wiąże się również z podobnym ubiorem (metalowcy – przewaga koloru czarnego, hip-hopowcy – szerokie spodnie) czy fryzurą (punki – irokezy). Młodzi ludzie utożsamiają się ze „swoją (bo tak właśnie o niej mówią) grupą.

Z autopsji wiem także, że muzyka łączy pokolenia. Idole starszych pokoleń stają się idolami pokoleń kolejnych (często już po śmierci samych „gwiazd”). Przykładowo – wielkim fanem Jimiego Hendrixa był i jest mój ojciec, teraz także ja, chociaż wiem, że nie będę miała okazji usłyszeć go na żywo.

"Muzyka poważna kolekcja wiedzy i życia" - Burrows John, Wiffen Charles (red.)

Również muzyka zespołów powstałych dawno temu, a istniejących do dziś, może być łącznikiem między pokoleniami, n. p. muzyka Pink Floyd, The Police (aktualnie już sam Sting), Dire Straits. I w tym momencie zauważamy, że jednak starsze i młodsze pokolenia potrafią żyć w zgodzie, a przy tym mogą posiadać wspólne zainteresowania.

Mimo, że kultura europejska, amerykańska czy afrykańska znacznie różnią się od siebie, wiemy, że nie ma miejsca na Ziemi, gdzie nie istniałaby muzyka. I w Europie, i w Ameryce znajdą się osoby, które interesuje ten sam rodzaj muzyki, te same zespoły. I mimo wszystkich konfliktów, wojen i potyczek wiemy, że najważniejsze nie jest to, co nas dzieli, lecz właśnie to, co nas łączy. A łączy nas nade wszystko muzyka...

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Kornelia
Kornelia
Dodany: 2006-10-05 18:13:59
0 +-
Racja, muzyka łączy ludzi. Biorąc pod uwagę liczbę fanklubów róznych zespołów ich zjazdy, to masz racje.
Avatar użytkownika - sidhe
sidhe
Dodany: 2006-03-25 13:01:58
0 +-
fakt muzyka łączy ludzi ale co do subkultur to jest zupełnie odwrotnie, to nie subkultury kształtowały się na gruncie muzyki. Muzyka powstała na tle subkultur. Patrz np Hip -Hop, najpierw powstały "Czarne Pantery" w Harlemie i od nich w prostej lini wywodzi się hip-hop, tak samo z punk rockiem, zauważ, ze ruch punków sięga lat 60 w Angli, sama muzyka definiowana jako punk troszkę pozniej powstaje (patrz the ramones i koledzy), depeche ? - oni wychodza z subkultury modsów, pozastym depeszów nie nazwałbm subkulturą, proponuję dokłądnie zanalizować zjawiska społeczne a pozniej je opisywac, pozdrawiam

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje