Niepodległość nie tylko dla dzieci. Relacja z I dnia IV Śląskich Targów Książki w Katowicach

Data: 2018-10-12 23:27:54 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Za nami pierwszy dzień Śląskich Targów Książki, które trwać będą do niedzieli 14 października 2018 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Choć piątek to zwyczajowo dzień, w którym na targach książki dominują wycieczki szkolne, bogaty program i liczne spotkania autorskie oraz konferencje potwierdzają, że tej imprezy nie może pominąć żaden prawdziwy miłośnik literatury – szczególnie z regionu. Nie dało się ukryć – w pierwszym dniu dominowały spotkania kierowane do młodych czytelników i dyskusje związane tematycznie ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tuż po otwarciu targów dla zwiedzających rozpoczęła się zorganizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych dyskusja na temat ekranizacji książek. Nasz redakcyjny kolega, Patryk Obarski, w kilku słowach zaprezentował najmłodszym najważniejsze wydarzenia z historii kina, przybliżył proces adaptacji czy ekranizacji literatury, a następnie rozpoczęła się dyskusja – między innymi na temat tego, czy to, że filmy często bardzo różnią się od książek oznacza, że są one mało interesujące czy udane. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć powtarzanego przez miłośników literatury stwierdzenia: „najpierw książka, potem film” – choć oczywiście zjawisko sięgania po książki po obejrzeniu filmu jest bardzo korzystne.

W tym samym czasie miało miejsce spotkanie z Mikołajem Marcelą, autorem „Best selera i zagadki znikających warzyw” – również kierowane do najmłodszych i odbywające się przy pełnej sali. Wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego, zainspirowany korzyściami płynącymi ze zdrowego trybu życia, postanowił stworzyć kryminał dla najmłodszych, promujący slow food i skłaniający do zmiany nawyków żywieniowych. Marcela dzielił się swoją miłością nie tylko do literatury, ale też do… warzyw, a jego entuzjazm okazał się wyjątkowo zaraźliwy.

Podczas Warsztatów Ilustrowania Bajek dzieci mogły sprawdzić się w roli rysowników czy ilustratorów, a ci, którzy wybrali się na warsztaty translatorskie przekonali się, jak ciekawa jest praca tłumacza. Biegająca dziennikarka Beata Sadowska dzieliła się swoją miłością do podróżowania, zachęcając do lektury swej najnowszej książki „Momo nie lubi podróży”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też stworzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach Czytelnia pod Sówką, czyli...Biblioteczna Poradnia Książkowa. Dorośli mogli tam zasięgnąć języka w kwestii tego, jakie lektury proponować swoim pociechom, a najmłodsi porysować czy przejrzeć czytelnicze gadżety. Youtuberka Maria Krasowska opowiedziała swoim rówieśnikom o vlogowaniu, ale też o pisaniu książek dla młodych czytelników – jej najnowsza powieść „Banda niematerialnych szaleńców” ukazała się w maju 2018 roku. Na scenie Andrzej Żak opowiedział młodzieży o najbardziej znanej polskiej klaczy na marginesie swojej powieści „Kasztanka”, a Dariusz Rekosz podczas warsztatów „Magia słowa” wyjawił swój przepis na trafienie szóstki w Lotto.

– To książka, którą powinien przeczytać każdy polski inteligent – powiedział podczas dyskusji wokół albumu „Polska 100 lat” prof. Jerzy Bralczyk. Na temat książki rozmawiali znakomici naukowcy – prof. Michał Kleiber, Janusz Skalski, Stanisław Michałowski, Krzysztof Kłosiński i Władysław Pluta. Rozmowom nie było końca. Spore zainteresowanie wzbudziła także rozmowa z o. Tadeuszem Pieronkiem, dotycząca książki Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku” (Wydawnictwo MG), nad którą nasz serwis sprawuje patronat medialny. Z kolei największa kolejka po autografy ustawiła się bez wątpienia do Jakuba Małeckiego, który przedpremierowo promował swą najnowszą powieść – „Nikt nie idzie”. W dobry humor wprawiła czytelników rozmowa z Michałem Ogórkiem, dotycząca książki „Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”, a także z tłumaczem książek Terry’ego Pratchetta Piotrem Władysławem Cholewą.

Prawdziwym hitem pierwszego dnia targów okazała się jednak wymiana książek, zorganizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych. Przez cały dzień ruch na stoisku nie ustawał, w efekcie zaś wymieniono 722 tytuły.

Śląskie Targi Książki trwać będą do niedzieli 14 października 2018 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W sobotę, 13 października zapraszamy na stoisko naszego serwisu (14), gdzie od godziny 15:00 gościć będzie Małgorzata Gutowska-Adamczyk, podpisując swe książki. Będziecie mogli przedpremierowo nabyć najnowszą odsłonę bestsellerowej „Cukierni pod Amorem” – „Dziedzictwo Hryciów”. Tradycyjnie powinniśmy jeszcze mieć dla Was zakładki, a o 16:00 wspólnie ze Śląskimi Blogerami Książkowymi zapraszamy do Forum 2, gdzie dyskutować będziemy na temat tego, czy na blogu można się wzbogacić. Koniecznie odwiedźcie także organizowaną przez Śląskich Blogerów Książkowych wymianę książek – stoisko 1 C. W sobotę zapraszamy Was też na organizowane przez Wydawnictwo Jedność warsztaty „Pierwsza pomoc Cecylki Knedelek”, prowadzone przez Joanną Krzyżanek (godz. 13:00, forum 2). Miłośnicy Śląska i podróżowania powinni pamiętać o spotkaniu z Mieczysławem Bieńkiem - hajerem-podróżnikiem (13:00, forum 1) Przed nami także spotkania z Katarzyną Bondą, Anną Ficner-Ogonowską, Szczepanem Twardochem, Wojtkiem Miłoszewskim, Łukaszem Orbitowskim, Ignacym Karpowiczem, Mariuszem Czubajem, Ryszardem Ćwirlejem, Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, Sabiną Waszut i Magdaleną Majcher. Na targach pojawią się też himalaiści – między innymi Krzysztof Wielicki oraz sportowcy i trenerzy – Zbigniew Boniek, Antoni Piechniczek. Pełen program znajdziecie na stronie internetowej Śląskich Targów Książki. Nasza redakcja jest patronem medialnym wydarzenia od pierwszej edycji. 

fot. Magdalena Galiczek-Krempa dla Śląskich Targów Książki.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-03-11 16:17:22
0 +-

Targi to impreza, która może zachęcić dzieci i młodzież do czytania, a nawet pokochania książek. Warto zabierać młodych czytelników na targi.

Avatar uĹźytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-01-19 16:31:50
0 +-

Fajne wydarzenie.

Avatar uĹźytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:27:37
0 +-

Super!

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-10-13 14:11:42
0 +-

Super!

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-10-13 11:39:23
0 +-

Świetnie, że są spotkania dla dzieci i z dziećmi. Podoba mi się idea wymiany książek.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje