Gwar rozmów o literaturze. Relacja z 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Data: 2018-10-30 23:41:36 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Krakowskie święto literatury, czyli Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W dniach od 25 do 28 października bieżącego roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Po raz kolejny pisarze z Polski i krajów zagranicznych pojawi się w krakowskim centrum kongresowym, by wraz z rzeszą czytelników wziąć udział w jednym z największych wydarzeni literackich w kraju.

Pomimo sporych kontrowersji, jakie budzą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, także i w tym roku wydarzenie odbyło się w centrum kongresowym na ulicy Galicyjskiej. Przypomnijmy, że przed miesiącem doszło do protestu kilkunastu polskich pisarzy, którzy ogłosili bojkot ze względu na złe warunki komunikacyjne podczas trwania imprezy.

Większy komfort – mniejsza skala 

Pomimo dość dużej presji, organizatorom targów udało się wyjść z tego obronną ręką. Jeszcze przed protestem autorów, Expo Kraków zdecydowało się na dodanie dodatkowej hali – hali Dunajec – dzięki czemu zwiększyła się przestrzeń wystawiennicza. W czasie targów organizatorzy dbali o to, by przejścia i ciągi komunikacyjne były drożne, a zatory spowodowane przez kolejki do pisarzy jak najmniej przeszkadzały odwiedzającym.

Czy cel udało się osiągnąć? Na całe szczęście – tak. Zauważalne były większa szerokość alejek, a także lepsza drożność ciągów komunikacyjnych. Większą swobodę odczuły nie tylko osoby używające wózków inwalidzkich, ale także pozostali uczestnicy imprezy. 

Wyraźnie zyskali odwiedzający targi, natomiast na zmianach organizacyjnych wyraźnie straciła ranga imprezy. W tym roku w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie udział wzięło około 615 wystawców z 20 krajów z całego świata, a także ponad 780 autorów polskich i zagranicznych. W ubiegłym roku w tej imprezie udział wzięło aż 700 wydawców – o 85 więcej niż w tym roku. Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie pojawiło się około 68 tysięcy odwiedzających czytelników. To wynik imponujący – szczególnie w kontekście alarmujących danych o poziomie czytelnictwa w Polsce, podawanych przez Bibliotekę Narodową, z drugiej jednak bardzo wyraźnie słabszy niż w przypadku Warszawskich Targów Książki. Majową imprezę w stolicy odwiedziło 83 500 osób, wzięło w nich zaś udział 802 wystawców z 32 krajów. Czy skala ta będzie możliwa do osiągnięcia przez organizatorów targów w Mieście Królów Polski? Wydaje się, że jeśli nadal będą oni chcieli dbać o choćby umiarkowany komfort odwiedzających imprezę, a kolejne edycje odbywać się będą w dotychczasowej lokalizacji przy obecnej infrastrukturze, rozwój najważniejszej imprezy literackiej na południu Polski zostanie zahamowany. Szkoda by było – chyba więc czas poszukać na terenie Krakowa lepiej zlokalizowanego i – przede wszystkim – mogącego pomieścić więcej wystawców oraz odwiedzających obiektu. 

Zgodnie z zapowiedziami, na tegorocznych targach książki nie pojawili się niektórzy pisarze Unii Literackiej. Wśród bojkotujących znaleźli się między innymi Jacek Dehnel czy Zygmunt Miłoszewski, który ze swoimi czytelnikami spotkał się w centrum Krakowa. Jednak w halach przy ulicy Galicyjskiej fani mogli spotkać się z wieloma innymi ważnymi twórcami literatury polskiej i zagranicznej.

Wielu autorów – skromny program

Na spotkaniach organizowanych w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie czytelnicy mieli okazję zdobyć autografy między innymi Jerzego Pilcha, Szczepana Twardocha, Janusza Leona Wiśniewskiego, Marty Guzowskiej, Jussiego Adlera-Olsena, Katarzyny Puzyńskiej czy Konrada Oprzędka.

Na targach pojawiły się także m.in. Katarzyna Tubylewicz i Olga Tokarczuk, których nazwiska pojawiły się we wcześniejszych doniesieniach dotyczących protestu pisarzy. W ciekawy sposób swoją nową powieść – Kastor – reklamował Wojciech Miłoszewski – brat Zygmunta Miłoszewskiego – który wydał już dwie inne książki w Wydawnictwie W.A.B.: Inwazję i Farbę.

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbyły się także konferencje i spotkania w osobnych salach. Niestety, tu program był więcej niż skromny – gdyby nie konferencje organizowane wspólnie z gościem honorowym tegorocznej imprezy, Szwecją, a także gdyby nie przeniesienie na teren targów części wydarzeń Małopolskiego Forum Bibliotek naprawdę niewiele byłoby na terenie targów interesujących konferencji czy spotkań. W czwartek, w pierwszy dzień trwania imprezy, w sali Lwów odbyło się rozwiązanie i ogłoszenie wyników plebiscytów „Najlepsza książka na jesień" oraz „Najlepsza książka psychologiczna i poradnik" organizowanych przez nasz portal. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Oprócz tego odbyły się także zamknięte spotkania, m.in. dla blogerów. Jednym z nich było spotkanie dla zaproszonych recenzentów Wydawnictwa Sonia Draga z duńskim pisarzem Jussim Adlerem-Olsenem, który w Polsce wydaje właśnie kolejną powieść.

Największa kolejka? Chyba najwięcej osób ustawiło się po podpis Victorii Aveyard – amerykańskiej pisarki, która pierwszy raz odwiedziła Polskę w październiku tego roku. Autorka stworzyła serię Czerwona królowa, skierowaną do młodzieży. Kolejka po autograf wypełniła całą salę i hol.

Szwedzki „potop" w Krakowie

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie była Szwecja. Dzięki temu w imprezie mogły uczestniczyć gwiazdy literatury – m.in. Åsa Lind, Mons Kallentoft, Pascal Engman i Linn Hansén.

– Literatura szwedzka jest niezwykle popularna w Polsce. Jest to zasługa fantastycznej pracy tłumaczy, wydawców i entuzjastów, którzy ją promują – powiedzieć miał podczas ceremonii otwarcia Targów ambasador Szwecji w Polsce – Stefan Gullgren.

Szwecja zaprezentowała się uczestnikom krakowskich targów na swoim stoisku zlokalizowanym w hali Wisła. Na terenie targów pojawiła się też szwedzka strefa specjalna, którą przygotował jeden z liderów sprzedaży mebli – szwedzki sklep IKEA.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zakończyły się w niedzielę, 28 października, o godzinie 17:00. Następna książkowa impreza na terenie krakowskiego Expo odbyć się ma w dniach od 24 do 27 października 2019 roku.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-03-11 16:09:08
0 +-

Ja bywam co roku w Warszawie. Na pewno podobny klimat.

Avatar uĹźytkownika - Dagus93
Dagus93
Dodany: 2018-11-03 08:20:36
0 +-

Załuje że nie mogłam być :)

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2018-11-01 22:11:00
0 +-

Uczestniczyłam dwa razy w na Targach Ksiażki w Krakowie. 2016, 2018. Za każdym razem jest inaczej. Widziałam,że przedstawiciele portalu granice.pl byli, ale nie miałam śmiałości podejść. Dziękuję tym Wydawnictwom, które majaą otwarte serca dla Czytelników oraz dla Ojca Leona Knabita, którego miałam okazję poznać na żywo. Wspaniała osobowość. Warto jechać na Targi Książkowe kochani:) Polecam:)

Avatar uĹźytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2018-10-31 17:18:30
0 +-

Takie Targi to wielka gratka dla miłośników książki.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-10-31 15:29:16
0 +-

Jak dla mnie drugi koniec POlski, ale kiedyś chciałabym pojawić się na targach.

Avatar uĹźytkownika - bee85
bee85
Dodany: 2018-10-31 11:55:33
0 +-

Chętnie wzięłabym udział w takiej imprezie, niestety Kraków trochę daleko.

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2018-10-31 09:27:39
0 +-

Toszkę za daleko jak dla mnie ale może kiedyś i ja tam dotrę...

Avatar uĹźytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2018-10-31 09:16:14
0 +-

Chciałabym się i ja kiedyś wybrać!

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-10-31 09:12:29
0 +-

Może za rok dotrę :)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje