Oto najlepsze książki na jesień 2018!

Data: 2018-10-25 01:04:43 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki na jesień 2018!

67 nowości wydawniczych rywalizowało w 15 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na jesień 2018". W głosowaniu oddano ponad 55 tysięcy głosów. Po które książki wydane w ostatnich miesiącach warto więc sięgnąć?

– Już po raz dziesiąty w plebiscycie organizowanym przez redakcję serwisu Granice.pl wybieramy „Najlepsze książki na jesień” – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. – Piętnaście konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych minionych miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz – równolegle – czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl W ten sposób w naszym plebiscycie odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy.

Tegoroczni zwycięzcy

Najważniejszą spośród nagród – nagrodą główną jury – uhonorowana została powieść dla młodych czytelników Katarzyny Ryrych Złociejowo (Wydawnictwo Adamada).

To pięknie ilustrowana przez Grażynę Rigall historia o mieszkańcach pewnego nie całkiem zwyczajnego miasteczka. Barwni bohaterowie, gra z konwencją, magia wydarzeń z pogranicza jawy i snu oraz mnóstwo ciepła – to ogromne atuty tej historii, która zachwyci nie tylko małych czytelników, ale którą z przyjemnością czytać będą również ich rodzice.

Najwięcej głosów czytelników z całego świata i nagroda główna internautów przypadła książce zatytułowanej po prostu Nietypowa Matka Polka (Edipresse Książki).

– Nietypowa Matka Polka (NMP) jest postacią barwną jak wszystkie kolory jesieni – uzasadnia swój wybór czytelniczka Małgorzata Blumensztajn. – Czasem czerwona ze złości rzuca klątwy na prawo i lewo. Innym razem, radosna jak złociste słońce, odnajduje humor w najbardziej absurdalnych sytuacjach w życiu. Jest jak kolorowe liście na drzewach – barwna, pstrokata i pyskata, ale jednocześnie pełna wdzięku i nadająca blasku codziennej szarości. NMP wzruszy, rozbawi i wprawi w zadumę – nastroi nas jesiennie, ale jednocześnie przypomni, że wiosna w naszym życiu nigdy się nie kończy… dopóki potrafimy śmiać się z samych siebie.

Książka blogerki publikującej jako Nietypowa Matka Polka otrzymała również nagrodę czytelników w kategorii audiobooków. Natomiast jury wyróżniło w tej kategorii Krok za tobą Lisy Gardner (Wydawnictwo Sonia Draga). Autorka powraca w najlepszej formie, by zaprezentować czytelnikom historię Sharlah, której brat zamordował niegdyś pijanego ojca, by uratować życie ich obojga. Gdy po latach ma zostać adoptowana, myśli, że wreszcie czeka ją normalne życie. Tyle, że wkrótce w pobliżu dochodzi do morderstwa. Czy to możliwe, by sprawcą był brat Sharlah?

Gardner sprawnie buduje napięcie, udowadniając, że jest królową suspensu. Dotyka także tematu losu dzieci wywodzących się z patologicznych rodzin, poruszając czytelników do głębi.

Najlepsza proza

W kategorii prozy polskich autorów nagrodę jury otrzymała książka scenarzysty i pisarza, Arka Borowika, Błazen w stroju klauna (Wydawnictwo Dobra Literatura).

Autor po raz kolejny udowodnił, że potrafi pisać proste, a przy tym zdumiewające i przewrotnie prawdziwe historie. Czasami nieco komiczne, czasami – trochę absurdalne, a jednak trafiające prosto w punkt, sprawiające czytelnikowi niezwykłą przyjemność. Do takich powieści po prostu chce się wracać - podkreśla czytelniczka, Ewelina Olszewska.

Czytelnicy z kolei docenili powieść Piotra Podgórskiego Zagubione życie (Wydawnictwo Lucky).

– Jeśli poszukujecie historii, pełnej napięcia i tajemnic, które czekają na wyjaśnienie, jeśli lubicie postaci z pozoru całkiem zwyczajne, jednak w obliczu odkrycia prawdy odnajdujące w sobie pokłady odwagi i determinacji – oto moja propozycja na dobrze spędzone godziny z intrygującą i fascynującą książką! – zachęca do lektury jedna z użytkowniczek serwisu Granice.pl

Wśród prozy autorów zagranicznych uwagę krytyków zwróciła powieść Fuminori Nakamuro Dziecko z ziemi (Wydawnictwo Kwiaty Orientu).

– Mininowela Fuminori Nakamury może być diagnozą współczesnego świata – wyjaśnia dr Adrianna Michalewska. – Noir fiction prezentuje bohatera, który doświadcza zła wynikającego z systemu. Można ją podzielić na prozę odnoszącą się do konkretnych rejonów geograficznych. W tym przypadku dotyczącą Japonii. W wersji hardboiled, niekoniecznie dotyczącej jedynie kryminału, czasem też thrillera, obejmuje zagadnienia społeczne, powiązane z destrukcyjnym wpływem społeczeństwa na jednostkę w świecie pełnym przemocy i pozbawionym ludzkich relacji. W Dziecku z ziemi nic nie jest normalne. Zło jest powszechne, ale nie jest banalne.

Internauci najczęściej głosowali w tej kategorii na powieść Marka Sullivana Pod szkarłatnym niebem (Edipresse Książki).

– Najbardziej niesamowite historie pisze samo życie. Każdy z nas z pewnością zetknął się już z wieloma poruszającymi historiami niezwykłych ludzi. To, co zdołali w życiu osiągnąć, inspiruje nas i motywuje do działań, więc naprawdę szkoda, gdy jeden z tych niesamowitych ludzi, pomimo swoich niewiarygodnych dokonań, popada w niemal całkowite zapomnienie. Całe szczęście, że Mark Sullivan odkrył historię jednego z takich zapomnianych bohaterów i oparł na niej swą niezwykle fascynującą powieść. Powieść, która zdobywa listy bestsellerów, ale co ważniejsze, również serca czytelników - podkreśla Agnieszka Jäckel.

Lektury pełne emocji

Na miano to z pewnością zasługują rywalizujące w tegorocznej edycji plebiscytu powieści obyczajowe. A wśród nich wyróżniona przez jurorów książka Haliny Kowalczuk Dom na wrzosowej polanie (Wydawnictwo Lucky).

To historia o zazdrości, ludzkiej pazerności, nadziei na nową, szczerą miłość i lepsze jutro. To książka, która odziera z pozorów, pokazując, jak różne oblicza może mieć jedna osoba. I – wreszcie – to lektura, która przypomina, że nic nie jest nam dane raz na zawsze oraz że dobro zawsze zwycięża. Polecam! – zachęca do lektury Izabela Wyszomirska.

Największym uznaniem internautów cieszyła się z kolei powieść Elżbiety Stępień Ta kobieta (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro).

Ta książka pokazuje z różnych perspektyw skomplikowane relacje w domu, w którym kobieta staje się ofiarą przemocy ze strony męża-alkoholika, starając się przy tym chronić własne dzieci. Pokazuje mechanizm współuzależnienia osoby niepijącej, jej dramat, niemoc, ale również reakcje środowiska, w którym żyje. Co jednak najważniejsze, pokazuje też drogę, którą można pójść, by wyrwać się z tego zaklętego, zdawałoby się, kręgu. A droga ta wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. To książka warta przeczytania, bo otwiera oczy na smutną prawdę, która potrafi kryć się w czterech ścianach. To powieść, która uwrażliwia na subtelne sygnały wysyłane przez ofiary przemocy – uzasadnia swój wybór jedna z czytelniczek.

Pośród romansów biorących udział w tegorocznej edycji plebiscytu czytelnicy wyróżnili bestsellerowe 365 dni Blanki Lipińskiej (Edipresse Książki).

Laura wraz ze swoim chłopakiem, Martinem, i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na Sycylię. Drugiego dnia pobytu, w swoje dwudzieste dziewiąte urodziny, dziewczyna zostaje porwana. Porywaczem okazuje się głowa sycylijskiej rodziny mafijnej, szalenie przystojny, młody Don - Massimo Toricelli. Mężczyzna kilka lat wcześniej przeżył zamach na swoje życie. Postrzelony kilka razy, prawie umarł. A kiedy jego serce przestało bić, przed oczami zobaczył… Laurę Biel. Gdy przywrócono go do życia, obiecał sobie, że odnajdzie kobietę, którą wyśnił. A gdy mu się to udało, dał jej 365 dni na to, by go pokochała…

– Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca... – podkreśla jedna z czytelniczek głosujących na tę książkę.

– Zdecydowanie bardziej udana niż 50 twarzy Greya – dodaje inna spośród internautek.

Jurorzy za najbardziej interesującą w tej kategorii uznali książkę Niewinna pomyłka Joanny Hacz (Wydawnictwo Lucky).

Niewinna pomyłka to powieść na jedno popołudnie, która dostarczy czytelnikowi wielu wrażeń i emocji. Łatwo się w niej zaczytać, bo lekkie pióro autorki z wyraźnym zacięciem komediowym prowadzi czytelnika od pomyłki do pomyłki, od jednej nieprzewidzianej atrakcji do drugiej, od nieporozumienia do nieporozumienia, by w końcu znaleźć finał. Przyznam szczerze, że chciałabym jeszcze więcej współczesnej historii o apodyktycznym księciu i niepokornym Kopciuszku z wygadanym synkiem. Można się odciąć od codzienności i miło spędzić czas z książką w ręku. Polecam! – zachęca do lektury użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie martucha180.

A skoro o komedii mowa, w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na jesień” rywalizowały także literackie odpowiedniki komedii kryminalnych. W tej kategorii nagrodę krytyków zdobyła powieść Katarzyny Gurnard Wioletka na tropie zbrodni (Wydawnictwo Lira).

Nagrodzona przez jurorów książka to opowieść o przebojowej Wioletce Koperek, która zbrodnię wyczuwa z daleka. Nic więc dziwnego, że szybko ujawnia domniemaną aferę gospodarczą w fabryce słodyczy, w której pracuje, a potem… A potem jest przekonana, że była świadkiem najprawdziwszej zbrodni i sprawa może okazać się dużo bardziej poważna. Inaczej niż ta książka – lekka, zabawna, miejscami nieco surrealistyczna, gwarantująca uśmiech od ucha do ucha. No, może nie całkiem prawdopodobna, ale dla czytelników pragnących oderwać się od jesiennej szarej codzienności to propozycja idealna.

Czytelnikom najbardziej spodobała się powieść Teresy Moniki Rudzkiej Ona przyszła ostatnia (Wydawnictwo Lucky).

Książka Teresy Moniki Rudzkiej to satyra na otaczającą nas rzeczywistość skupiona przede wszystkim na branży literackiej. Ale nie tylko. Autorka pokazuje także, że pragnienie sławy, popularności czy chęć zarobienia pieniędzy potrafi zniszczyć życie i wizerunek dotąd zwykłych, szarych, ale mimo wszystko – szanowanych ludzi. „Lajki" na Facebooku i pozytywne opinie o książkach pisane tylko z sympatii do autora bądź przygotowane mimo braku podstawowej wiedzy z zakresu krytyki literackiej budują w początkujących „pisarzach” poczucie osiągnięcia niewyobrażalnego sukcesu. Czy tak powinien wyglądać świat ludzi kultury? – pyta w swojej recenzji Magdalena Galiczek-Krempa z redakcji serwisu Granice.pl.

Dla miłośników mocniejszych wrażeń

Od komedii kryminalnej już tylko krok do „poważnego” kryminału czy powieści sensacyjnej. Takiego jak nagrodzona w tej kategorii przez jurorów książka Anny Tell Cztery dni w Kabulu (Wydawnictwo Sonia Draga).

– Dawno już nie czytałem debiutu napisanego z taką pewnością i wytwornością. Anna Tell naprawdę zna się na rzeczy. Ponad dwadzieścia lat pracy w szwedzkiej policji, zarówno w kraju, jak i za granicą, zaowocowało znakomitym materiałem na powieść. Sytuacja, w której Tell umieszcza swoją bohaterkę, została przedstawiona niezwykle prawdziwie i interesująco. Cztery dni w Kabulu to powieść, która do samego końca trzyma czytelnika w napięciu – pisze Halla Tidningen. A polscy czytelnicy dodają, że to książka, po której nie mogą doczekać się na kontynuację cyklu z policyjną negocjatorką, Amandą Lund, w roli głównej.

Najwięcej jednak głosów internautów przypadło w tej kategorii powieści Jędrzeja Pasierskiego Dom bez klamek (Wydawnictwo Czarne).

– Akcja powieści rozwija się sprawnie, bez przestojów – wyjaśnia dr Katarzyna Krzan. – Autor pozwala czytelnikowi snuć własne teorie w miarę odkrywania kolejnych faktów. Całość zapowiada się bardzo dobrze – tym bardziej, że główna bohaterka, podkomisarz Nina Warwiłow, jest wiarygodna. Choć popełnia błędy, nie poddaje się, co dobrze wróży jej przyszłej karierze w kolejnych zapowiadanych powieściach. Sporo też będzie miała do załatwienia w swoim życiu, co może może momentami utrudniać jej pracę. Autor nie sili się na wymyślanie nieprawdopodobnych rozwiązań, na które nie wpadłby czytelnik. Czuć tu pokorę i szacunek dla tego, kto został przez autora zaproszony do udziału w śledztwie.

Z historią w tle

W kategorii „z historią w tle” jurorzy wybrali książkę Tamary Reznikovej Maja (Wydawnictwo Szaron).

To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia kobiety, której życie było jedynie pasmem cierpień i porażek. Do czasu, gdy spotkała Tego, kto pomógł jej zmienić cierpienie w dobro, a porażki - w zwycięstwo. Pasjonująca fabuła, liczne zwroty akcji i niezwykły styl tej historii przykuwają uwagę czytelnika bez reszty.

Czytelnicy najczęściej głosowali w tej kategorii na powieść Magdaleny Ludwiczak Tęskniąc w obie strony (Wydawnictwo Literackie Białe Pióro).

To historia, która wzrusza głębią podjętych tematów, porusza emocjonalną strunę wrażliwości, ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad kadrami bliskich nam obrazów. Autorka zręcznie wplotła w fabułę dramat syryjskich kobiet oraz klimat tamtejszych obrzędów, realia życia i mentalność mieszkańców tego kraju. Uwzględniła również troski dnia codziennego i miłosne rozterki Polek reprezentujących kolejne pokolenia – babci, matki i córki. Całość rozgrywa się na tle wielkich przemian gospodarczych i społecznych polskiej rzeczywistości.

Podróże literackie

W prawdziwą literacką podróż zabiorą czytelników publikacje rywalizujące w kolejnej kategorii. A więc przede wszystkim nagrodzona przez jurorów książka Iwony Szelezińskiej Kopnij piłkę ponad chmury (Wydawnictwo Marginesy).

– Przedstawiony cykl reportaży nie jest jedynie ciepłą relacją z mało znanego kraju – docenia atuty publikacji dr Adrianna Michalewska. - Uświadamia, że Nepal boryka się z problemami, które są niewyobrażalne i przerażające dla przeciętnego Europejczyka. Trudno to pojąć, zapewne obraz ten należy chłonąć bez uprzedzeń, zachowując jednak dużą dozę ostrożności. Tak jak zbieracze zmumifikowanych owadów w jednym z reportaży, którzy żyją dobrze z władzą wojskową, ale szczerość zachowują dla członków własnej rodziny. Bo w tym zakątku Azji, jak wszędzie na świecie, życie bez pieniędzy jest trudne i niemożliwe, a za pieniądze można kupić wszystko. Nawet człowieka – na kilka dni.

Czytelnicy najczęściej głosowali na inną książkę opisującą ten kraj – na publikację Burka w Nepalu nazywa się sari Edyty Stępczak (Wydawnictwo Znak).

– To bez wątpienia jedna z najważniejszych książek ostatnich miesięcy – podsumowuje dr Adrianna Michalewska. – Reportaż o świecie, którego kolorową wersję od lat serwuje się tej bardziej otwartej na inność części świata zachodniego. To opowieść o wielkim kłamstwie, które udało się ludziom sprzedać, ukrywając straszliwą prawdę. Autorka książki, Edyta Stępczak, pisuje reportaże i działa na rzecz kobiet. Od lat mieszka w Nepalu i obserwuje rolę kobiet w nepalskim społeczeństwie. Jej relacja zaskakuje i każe na nowo przemyśleć wiele spraw.

Praktyczne poradniki

Pośród poradników rywalizujących w tegorocznej odsłonie plebiscytu „Najlepsza książka na jesień” uwagę jurorów przykuła nowa książka Nicka Vujicica – Ewangelia bez granic.

Jeden z najsłynniejszych światowych ewangelizatorów – doskonale rozumie trudności, których doświadczają ludzie pragnący głosić Ewangelię. Przekonuje jednak, że każdy z nas może znaleźć sposób ewangelizacji pasujący do naszej osobowości i sytuacji życiowej. W swojej najnowszej książce Vujicic dzieli się wieloma praktycznymi wskazówkami i pomysłami, podpowiadając, jak dzielić się Ewangelią słowem i czynem w świecie, który tak bardzo potrzebuje Bożej miłości. Trzeba tylko pamiętać, by po lekturze zacząć po prostu działać!

Najwięcej głosów czytelników przypadło z kolei publikacji blogerki, Agnieszki Nitsu, Zdrowe słodkości (Wydawnictwo Bis).

– Życiowe doświadczenia, które niemal nie doprowadziły do śmierci, zmobilizowały Agnieszkę Nitsu do pracy nad sobą, a dokładnie nad swoim zdrowiem i dietą. Pomogły jej w tym z pewnością studia nie kierunku dietetyka, a obecnie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu „Aktywne żywienie”. Zdrowe słodkości to jej pierwsza książka kucharska, w której nie tylko namawia czytelników do zmiany złych nawyków, do rezygnacji ze szkodliwych elementów naszego żywienia, ale też przekonuje, że słodycze mogą być zdrowe. Pod warunkiem, że składają się z nieprzetworzonych surowców i nie zawierają szkodliwego cukru – wyjaśnia Katarzyna Kurowska. Oprócz najważniejszych zasad zdrowego odżywiania i praktycznych porad autorka zawarła w swej publikacji mnóstwo przepisów, które pozwolą zmienić dietę na zdecydowanie bardziej korzystną dla organizmu.

Rodzicom jurorzy i internauci zgodnie proponują sięgnięcie po książkę Sandry Glej Praktyczny poradnik terapii wad wymowy (Oficyna Wydawnicza Impuls). Wady te coraz częściej występują już u bardzo małych dzieci, z czasem tylko się pogłębiając. Impulsem do stworzenia książki było niezadowolenie z dostępnej literatury logopedycznej, w której ciągle czegoś brakowało: albo forma była nieprzejrzysta, albo zgromadzony materiał wyrazowy był niedobrany właściwe, przez co sama autorka poświęcała dużą część swojego czasu na wyszukiwanie odpowiednich wyrazów do ćwiczeń. Poradnik został napisany z myślą o początkujących logopedach, którzy prosto po studiach trafili do zacisznego gabinetu logopedycznego i rozpoczynają pracę pełni wiedzy oraz nadziei, pomocny może być także dla logopedów-praktyków, nauczycieli i rodziców.

Najlepsza fantastyka

Za najlepszą książkę fantastyczną spośród powieści rywalizujących w tegorocznej edycji plebiscytu jurorzy uznali książkę Hajmdal. Początek podróży Dariusza Domagalskiego (Drageus Publishing House).

Przyszłość w wizji Dariusza Domagalskiego to konflikty i wojny nie w skali planety, a kosmicznej. Nasi starsi, dojrzalsi, mądrzejsi, wysoko rozwinięci Bracia lubują się w podbojach, niszczeniu, zabijaniu. To prawdopodobnie oni trzysta lat temu zniszczyli Ziemię. Przeżyli tylko ci, którzy w chwili katastrofy przebywali w mało przychylnym ludziom Kosmosie. Teraz ich potomkowie, nierzadko na służbie u innych, marzą o stworzeniu nowej Ziemi. Jedna z wysoko rozwiniętych ras – Togarianie – wydaje się dawać im taką szansę. Pytanie tylko, czy takie są jedyne intencje dobroczyńców z Epsilon Eridani? Czy nie pragną oni na jednym ogniu upiec kilku pieczeni? – wyjaśnia Damian Kopeć. I dodaje: – Fabuła powieści jest ciekawa, pojawia się kilka naprawdę niezłych zwrotów akcji, nie brakuje też emocji.

Czytelnicy w tej kategorii najczęściej głosowali na powieść Jeffa Wheelera Królewski zdrajca (Wydawnictwo Jaguar).

– Królewski zdrajca okazał się równie dobry jak dwa poprzednie tomy serii. Fabuła pozostała niezmiernie wciągająca, a kolejne zwroty akcji zaskakiwały, pojawiały się też kolejne tajemnice do odkrycia. Bohaterowie nie przestali zadziwiać, a dokonywane przez nich wybory z biegiem czasu wcale nie stawały się łatwiejsze. Zwłaszcza gdy dodatkowo zmagali się z poczuciem, że ich los może być z góry przesądzony. Widząc, jak historia zatacza koło, a pewne zdarzenia wciąż się powtarzają, musieli podjąć ryzyko, starając się zmienić przyszłość na lepsze. Czy im się udało? O tym zapewne dowiemy się z kolejnych tomów. Ja na pewno po nie sięgnę – deklaruje czytelniczka, Zuzanna Czerniak-Kloc.

Dla najmłodszych…

…najlepsza książka na jesień to – zdaniem krytyków – Org i Mamutek. Sąsiad. Czyta się ją błyskawicznie. To świetna propozycja do wspólnej lektury z dzieckiem – także tuż przed snem. I chociaż znajdują się w opowieści trudniejsze słowa (które rodzic powinien dziecku wytłumaczyć), Orga i Mamutka bez obaw można zaproponować do lektury już kilkulatkom. A każdy, kto przeczyta opowieść Jurka Zielonki, z niecierpliwością oczekiwać będzie historii o kolejnych przygodach sympatycznego i mężnego Orga o wielkim sercu.

Czytelnicy w tej kategorii za najciekawszą uznali Jesień Katarzyny Moryc, rozpoczynającą serię Pory roku krok po kroku.

W publikacji znalazło się sześć rozdziałów, poświęconych jesieni w różnych miejscach – między innymi w lesie, na łące, czy też na podwórku. Każdy rozdział składa się z rymowanego, rytmicznego wierszyka, opisującego dane miejsce, jego zwierzęcych mieszkańców oraz rosnące tam rośliny. Wiersz „wpisany” jest w kolorową i bardzo szczegółową ilustrację, w pewien sposób ją komentuje i uzupełnia. Dodatkowo każdy z tak zaprezentowanych rozdziałów możemy dalej zgłębiać – sąsiadujące ze sobą strony danego rozdziału są bowiem rozkładówkami, które można otworzyć. Każdy rozdział podsumowują strony z zadaniami. Są to krzyżówki, wykreślanki, rebusy i zadanie „zrób to sam”.

Starszym dzieciom…

…jurorzy polecają książkę Rachel R. Russel Dzienniki Nikki. Najlepsze nieprzyjaciółki (Akapit Press). To kolejna odsłona cyklu, który zdobył już rzesze wiernych czytelników, opowiadającego o zabawnych perypetiach Nikki Maxwell.

Tym razem główna bohaterka uczestniczy w programie wymiany uczniowskiej. I – niestety – będzie musiała spędzić tydzień w szkole, do której chodzi McKenzie – jej największy wróg. Ale Nikki ma plan. Plan, który doprowadzi do zaskakujących konsekwencji.

Internauci z kolei najczęściej głosowali na ostatnią odsłonę cyklu Alcatraz kontra Bibliotekarze – powieść Mroczny talent.

Po wielu perypetiach Alcatraz pokonał armię Bibliotekarzy i uratował królestwo Mokii. Niestety, na tym nie koniec problemów. Chłopak zepsuł talenty Smedrych, jego ojciec pragnie doprowadzić do zagłady, a Bastylia pogrążona jest w śpiączce. Na domiar złego Alcatraz nie będzie mógł użyć swojego talentu, by ją ocalić. Czy mu się to uda?

Dla młodzieży…

…idealna lektura na jesień to – zdaniem jurorów – powieść Sue Wallman Zobacz, jak oni kłamią (Wydawnictwo Zielona Sowa). To historia Mae, która mieszka w szpitalu psychiatrycznym, jednak jest przekonana, że jedyną tego przyczynę stanowi fakt, że to klinika jej ojca. Z czasem jednak okazuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona.

Nagrodzona przez jurorów książka to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który budzi najbardziej skrywane lęki. Ogromne wrażenie robi połączenie w powieści zaskakujących zwrotów akcji oraz atmosfery grozy, niepewności i kłamstw. To jedna z tych książek, od których nie sposób się oderwać.

Czytelnicy wyróżnili w tej kategorii powieść Erin Beaty Pocałunek szpiega (Wydawnictwo Jaguar).

To proza dla młodego czytelnika (zwłaszcza - nastoletniej czytelniczki). To fantasy, połączenie opowieści o młodości, marzeniach o romantycznej miłości z historią przygodowo-szpiegowską. Sage może fascynować, choć jest tak naprawdę postacią bardzo literacką. Z jednej strony jest młodzieńczo naiwna i impulsywna, z drugiej - świetnie radzi sobie w przeróżnych sytuacjach, zachowuje się i wysławia raczej jak współczesna nastolatka niż panienka z niezbyt majętnego domu z dawnych czasów. Z pewnością będzie bliska tak ceniącym sobie niezależność współczesnym dziewczynom - wyjaśnia Damian Kopeć.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.