Recenzja książki: 7 dróg do relaksacji. Naucz się, jak pokonać stres

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Stres, rozumiany jako stan napięcia i silnych emocji, jest odpowiedzią organizmu na działanie czynnika stresującego. Często bywa przyczyną niewłaściwych relacji z otoczeniem. Utrudnia lub uniemożliwia realizację podjętych zadań i życiowych celów. Książka 7 dróg do relaksacji jest poradnikiem, ułatwiającym zminimalizowanie oddziaływania stresora, a także uczy metod pokonywania stresu.

Mateusz Karbowski podaje strategie, które z pewnością niejednemu już przyniosły ulgę. Po wstępnym omówieniu kolejno następujących po sobie faz stresu oraz zalet relaksacji, autor wylicza siedem dróg prowadzących do celu. Posiłkując się wiedzą indyjskich joginów, pokazuje skuteczność proponowanych metod. Rozpoczyna od prawidłowego oddechu, stanowiącego podstawę życia każdego człowieka. Poznanie typów oddychania oraz anatomii i fizjologii omawianego narządu jest warunkiem koniecznym do poprawienia dotychczasowego stylu oddychania. Przyswojenie podanej wiedzy pozwoli na zrozumienie zasad pranajamy (ćwiczeń oddechowych) i rozpoczęcie zalecanej formy.

Kolejnym etapem, prowadzącym do osiągnięcia całkowitego uspokojenia, jest progresywna relaksacja Jacobsona. Autor opisuje ów etap jako świadomy trening napinania i rozluźniania mięśni w połączeniu z odpowiednim oddechem. Zrelaksowany umysł wpływa wówczas korzystnie na obniżenie poziomu napięcia ciała, co sprzyja osiągnięciu ogólnej harmonii. Podane szczegółowe procedury ćwiczeń pomagają w osiągnięciu relaksacji.

Pomocą w rozwiązywaniu sytuacji stresowych są następne etapy, równie szczegółowo opisane przez autora: wizualizacja, NLP (programowanie neurolingwistyczne), medytacja, autohipnoza oraz trening autogenny Schultza. Omówione drogi wzbogacono o proste, łatwe i szybkie w wykonaniu ćwiczenia, dostosowane do konkretnej sytuacji. Wszystkie zostały zaopatrzone w wyczerpujące wyjaśnienia, dotyczące przyczyn ich zastosowania, sposobów realizacji, a także możliwych skutków. Szczegółowy opis każdego z nich ma pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu.

Książka 7 dróg do relaksacji została skierowana do tych, którzy samodzielnie chcą poradzić sobie z codziennym stresem. Napisana jest językiem specjalistycznym, jednak sposób przedstawienia omawianych zagadnień jest przystępny i zrozumiały. W lekturze podane zostały również podstawowe informacje dotyczące procesów życiowych oraz reakcji organizmu na działanie czynników stresujących.

Warto pamiętać, że zrelaksowane ciało to nie tylko komfortowe odczucia, ale przede wszystkim stan, pozwalający na właściwe funkcjonowanie w trudnej codzienności. Czy jednak stosowanie się do podanych rad pozwoli na osiągnięcie zaplanowanych rezultatów? Warto, by na to pytanie czytelnicy odpowiedzieli już samodzielnie.

Kup książkę 7 dróg do relaksacji. Naucz się, jak pokonać stres

Zobacz opinie o książce 7 dróg do relaksacji. Naucz się, jak pokonać stres
Sztuka spania i wstawania
Mateusz Karbowski0
Okładka ksiązki - Sztuka spania i wstawania

Czy to możliwe, aby spać krócej, zyskiwać 4 godziny dziennie i tryskać energią przez resztę dnia?   Odpowiedź jest prosta: TAK! Cały sekret polega nie...