Quantcast

Recenzja książki: Baśniobór

Recenzuje: DanielP

Kendra i Seth wyjeżdżają na wakacje do dziadków Sorensonów. Spędzają wolny czas na zabawach i pływaniu. Gdy dzieci spędzają beztrosko czas, dziadek daje im zagadkę do rozwiązania. Nagroda jest nietypowa: dostają mleko, dzięki któremu widzą wróżki i inne magiczne stworzenia! To jednak tylko przysparza im problemów. Podczas Nocy Kupały dom atakują istoty cienia i porywają dziadka. Dzieci muszą zrobić coś, na co dziadek nie pozwoliłby im nawet pod groźbą śmierci. Muszą wyruszyć do wiedźmy Muriel i wykorzystać ostatni supeł na ich życzenie. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Nasi bohaterowie muszą wygrać, bo od tego zależą zależą losy dziadka, ich, Baśnioboru i całego świata. Czy dzieci podołają zadaniu? Kto wygra ów wyścig z czasem? 
 
Zaspokajanie potrzeb to brzemię biedaków. Bogaci i potężni mogą sobie pozwolić na uleganie pragnieniom i zachciankom.
 
Sporą zaletą książki jest wartko płynąca akcja. W pierwszym rozdziale poznajemy rodzeństwo, które leniwie spędza czas w podróży do dziadków. Gdy już przybywają na miejsce, akcja nabiera tempa zawrotnego, że nie sposób oderwać się od lektury. Bieg zdarzeń cały czas przyśpiesza, a czytelnicy z ciekawością pochłaniać będą kolejne rozdziały, nie mogąc doczekać się ostatecznego starcia rodzeństwa z wiedźmą i demonem. 
 
Interesująco wypada połączenie świata prawdziwego, zwyczajnego, ze światem baśni i magicznych stworzeń. W książce znajdziemy postaci znane z mitologii greckiej, a więc satyry, driady i najady. Mamy tu również wróżki, olbrzymy, golema i wiedźmy. Świat powieści wciąga, absorbując czytelników bez reszty. 
 
Bohaterowie zostali zarysowani bardzo sprawnie. Każdy z nich ma swój odmienny charakter i nawet, jeśli nie przepadają za sobą, gdy jednemu z nich groźni niebezpieczeństwo, są w stanie poświęcić się dla drugiego. Łatwo polubić Setha za jego zaradność i przewidywalność. Z pewnością wielu czytelników ujmie fakt, że zawsze nosi ze sobą zestaw kryzysowy na czarną godzinę. To niezwykle barwna postać.
 
Baśniobór to lekka i przyjemna powieść fantasy dla dzieci i młodzieży. Brandon Mull wciąga czytelników w swój świat tak, że nie sposób się od niego oderwać. To seria, którą można polecić także dorosłym, także osobom, które zwykle nie sięgają po fantastykę. A otwierająca cykl powieść na długo pozostaje w pamięci. 

Kup książkę Baśniobór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Baśniobór
Książka
Baśniobór
Brandon Mull
Inne książki autora
Tajemnice smoczego azylu
Brandon Mull0
Okładka ksiązki - Tajemnice smoczego azylu

Czwarty tom "Baśnioboru". Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej nie ustaje w poszukiwaniu talizmanów. Kendra, pragnąca ze wszystkich sił powstrzymać...

Smocza Straż
Brandon Mull0
Okładka ksiązki - Smocza Straż

Długo oczekiwana kontynuacja bestsellerowego Baśnioboru. Po pokonaniu demonów następuje pozorny pokój. Tymczasem król smoków...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Będę tu z tobą
Robert D. Fijałkowski
Będę tu z tobą
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy