Baśniobór

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-05-18
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7414-992-1
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: Fablehaven
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Rafał Lisowski

Tom 1 cyklu Baśniobór

Ocena: 4.7 (27 głosów)
Inne wydania:

Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle przyjemności.

Żałuję tylko, że nie mogłem jej przeczytać, kiedy byłem dzieckiem.

Christopher Paolini, autor Eragona

 

Przez wiele wieków czarodziejskie istoty ukrywały się w tajemnym miejscu zwanym Baśnioborem, który jest dziś jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii. Czarodziejską? Oczywiście. Ekscytującą? Jasne. Bezpieczną? Cóż, właściwie wręcz przeciwnie.

Kendra i jej brat Seth nie mają pojęcia, że ich dziadek jest obecnym opiekunem Baśnioboru. W otoczonym murami lesie pradawne reguły wprowadzają porządek między chciwymi trollami, złośliwymi satyrami, kłótliwymi wiedźmami, psotnymi chochlikami i zazdrosnymi wróżkami. Gdy jednak zasady te zostają złamane, ujawniają się potężne moce zła, a Kendra i jej brat muszą zmierzyć się z największym w swym życiu wyzwaniem, by uratować rodzinę, Baśniobór, a może i cały świat...

 

Fenomenalne! Niektóre sceny są godne Władcy pierścieni.

„The Los Angeles Times"

 

Ta historia jest tak zajmująca i tak dobrze napisana, że jej magia podziała także na ciebie, będziesz zafascynowany do tego stopnia, że nie uda ci się odłożyć książki przed końcem lektury. Mull ma niespotykany talent pisarski.

„Columbia Daily Tribune"

 

Gdzie podziały się wszystkie wróżki? Oczywiście są w Baśnioborze! Kraina magicznych postaci czeka na ciebie w fantastycznej, wciągającej książce Brandona Mulla. J.K. Rowling powinna mieć się na baczności!

BookReview.com

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Baśniobór

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Baśniobór

Avatar użytkownika - Julka2021
Julka2021
Przeczytane:,

Rodzice Kendry i Setha wypływają w kilkunastodniowy rejs, przez co rodzeństwo musi jechać na ten czas do swoich dziadków. Niezbyt dobrze ich znają, ponieważ rzadko się z nimi widują. Dziadek Stan wita ich mnóstwem zakazów i przestróg. Dzieci przede wszystkim nie mogą wchodzić do lasu. Wszystko to dlatego, że ich dziadek jest strażnikiem niesamowitej krainy pełnej mistycznych istot - Baśnioboru. Kendra i Seth nie słuchają dziadka, a przez ich błędy zostają uwolnione siły zła, którym trzeba będzie stawić czoło...
Nigdy jakoś specjalnie nie interesowałam się tą serią. Ale pewnego dnia przeczytałam opis pierwszego tomu i stwierdziłam, że muszę poznać tą historię. I nie żałuję! Tą książka to coś naprawdę wspaniałego. Jest w kategorii "dla dzieci 9-12 lat", ale według mnie równie dobrze mogłaby stanąć na półce "dla młodzieży" obok Harry'ego Pottera, czy Percy'ego Jacksona. Sam Baśniobór jest naprawdę super miejscem, a historia porywa od pierwszej strony. Bohaterowie nie są wyidealizowani - popełniają błędy i często nie wiedzą, co mają zrobić w danej sytuacji, dzięki czemu możemy się z nimi utożsamiać. No i oczywiście sam wątek walki ze złem - coś wspaniałego!
Ta historia uczy, bawi i można wyciągnąć z niej wiele dobrego. Na pewno będę w przyszłości czytała ją moim dzieciom, a teraz sama muszę szybko zabrać się za kolejne części!
Ocena: 10/10

Link do opinii

Po śmierci dziadków rodzice Kendry i Setha wybierają się na kilkutygodniowy rejs statkiem. Na ten czas dzieci trafiają pod opiekę drugich dziadków, z którymi do tej pory mieli niewielki kontakt. Na końcu długiej podróży okazuje się że dom dziadków to piękny budynek, stojący pośród okazałego ogrodu, otoczony lasem. Za sprawą inteligencji Kendry a także nieposłuszeństwa Setha szybko staje się jasnym, że dom i jego otoczenie to coś więcej, niż tylko stary budynek ukryty spośród drzew.


Baśniobór, jak brzmi prawdziwa  nazwa okolicy, to tak naprawdę jeden z niewielu rezerwatów na świecie, gdzie wieki temu schronienie znalazły magiczne istoty, o których dzieci słyszały do tej pory tylko w baśniach. Pośród stworzeń zamieszkujących rezerwat są również demony i inne złe do szpiku kości potwory, przed którymi należy chronić ludzkość. Jest jednak stowarzyszenie, które dzięki wsparciu demonów chce uzyskać władzę nad światem. Działając w dobrej wierze Kendra i Seth uwalniają jego sojuszniczkę, a to prowadzi do walki na śmierć i życie w celu obronienia rezerwatu i reszty świata.

Z racji tego, że książka przeznaczona jest dla młodszej młodzieży: język którym została napisana jest do tego dostosowany. Czyta się szybko i przyjemnie, a sama fabuła jest bardzo interesująca i wciąga od pierwszych stron. Bohaterowie książki są ciekawe zbudowani, przede wszystkim realni i młodzi czytelnicy z powodzeniem mogą się utożsamiać z Kendrą i Sethem. Autor zadbał, by postacie nie były płaskie, niezmienne do ostatniej strony. Mimo iż od dawna nie należą do grupy docelowej to z przyjemnością zagłębiłam się w lekturę. Z ciekawością śledziłam kolejne wydarzenia i pochłonęłam książkę w kilka godzin. Oczywiście bardzo szybko sięgnęłam po kolejny tom i myślę że dzieci które poznają świat Baśnioboru również tak zrobią. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Hell-and-Heaven
Hell-and-Heaven
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki- konkurs, Mam,
Nie przypuszczałam, że książka dla dzieci, aż tak mnie wciągnie. "Baśniobór" jest bardzo dobrą powieścią pełną przygód i baśniowych stworzeń. Nie obyło się bez kilku mrocznych wydarzeń. Coś czuję, że czytając tę książkę kilka lat temu, nieraz miałabym gęsią skórkę. Mimo tego, że książka jest przeznaczona dla młodszych , czytanie i tak sprawiło mi ogromną przyjemność. Była to idealna odskocznia od nauki. Polecam.
Link do opinii
Świetna książka. Wciąga. Różni się od innych książek tym, że wszystkie tomy są świetne, a nie tylko kilka pierwszych tomów. Polecam miłośnikom przygód, wędrówek i nieprawdopodobnych zdarzeń i stworzeń :)
Link do opinii
Rodzice Kendry i Setha wybierają się na rejs, bez dzieci. Dzieci muszą trafić do dziadków, którzy nie są do końca tym zachwyceni. Głodny przygód Seth nie zamierza przesiedzieć całego wolnego czasu w swoim pokoju. Mimo groźbom dziadka czmycha do lasu. A tam.... chatka z wiedźmą, magiczny staw. To wystarczająca zachęta dla chłopca. Powoli dzieci wprowadzane są w świat zasad Baśnioboru. Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Jest wszystko: czary, złe moce, wróżki, tajemnice i przygody.
Link do opinii
Avatar użytkownika - smerfetka728
smerfetka728
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Super książka. Bardzo wciągająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nimphelos
Nimphelos
Przeczytane:2011-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"Baśniobór" autorstwa Brandona Mulla jest absolutnie obowiązkową lekturą dla młodszych jak i nieco starszych entuzjastów fantastyki. Główni bohaterowie - Seth i jego starsza siostra Kendra, mają spędzić u swoich dziadków parę tygodni. Nie spodziewają się jednak co tak naprawdę ukrywa para staruszków. Wplątują się w niezwykłe zdarzenia, które rosną do rangi prawdziwych przygód. Książka cechuje się wyrazistymi postaciami, ciągle zaskakuje czytelnika i nie pozwala się nudzić. Brandon Mull jest mistrzem w tworzeniu fantastyki tego typu. "Baśniobór" przeczytałam jednym tchem. Serdecznie polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
"Baśniobór" poznałam dzięki mojemu synkowi, która przeczytał i polecił mamusi, aby przeczytała. Bardzo dobra powieść fantasy dla dzieci, przy której nie nudzą się również dorośli. Baśniobór to ukryty rezerwat dla magicznych stworzeń, jeden z wielu rozsianych po całej kuli ziemskiej. Dziadek Kendry i Setha - głównych dziecięcych bohaterów książki - jest opiekunem tego miejsca. Bardzo podoba mi się pomysł autora na surowe prawa panujące w Baśnioborze, które obowiązują wszystkich bez wyjątku. Dzieci, które dzięki swej cierpliwości, inteligencji i odwadze uzyskały wstęp do magicznej krainy, musiały nauczyć się odpowiedzialności za swe czyny. Wraz z głównymi bohaterami, w nieśpiesznym tempie, poznajemy czarodziejskie istoty chronione w wyjątkowym rezerwacie oraz ich naturę. Wszystkie stworzenia, które chciały zamieszkać w Baśnioborze, musiały przyjąć do wiadomości postanowienia paktu współżycia w tym miejscu oraz nauczyć się go przestrzegać. W większości długowieczne lub nieśmiertelne, były zmuszone do tolerowania opiekujacych się nimi śmiertelników, ludzkich strażników rezerwatu. Baśniobór to pozycja dla dzieci, ale nie ma w sobie nic z cukierkowej często maniery dla tej grupy czytelników. Ja sama siegnę po kolejne tomy serii, gdyż bardzo dobrze bawiłam się w czasie lektury.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Lemureczek
Lemureczek
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2014 rok,
Wciągająca lektura dla całej rodziny. Nawet najbardziej oporni przed tym rodzajem książek domownicy zaglądnęli z ciekawością! Książka nie tylko dla młodzieży. Warto dać się ponieść przygodom i wkroczyć do Baśnioboru razem z Kendrą i Sethem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Cudowna książka i tak strasznie żałuję, że nie jestem już dzieckiem. Świat tutaj przedstawiony jest dosłownie jak z dziecięcych marzeń. Jak ze snu wyjęty. Na przekór niechciane wakacje i baśniowa przygoda z szczęśliwym zakończeniem, obiecującym wiele więcej w następnych częściach, tworzą niesamowitą mieszankę. Jaka mała dziewczynka nie marzy o przepięknych wróżkach, które w potrzebie pomogą i wszystko będzie dobrze tak jak dawniej? Sądzę, że 99% dziewczynek, gdyby miało styczność z tą książką, a nie facebookiem, kochałoby tą książkę miłością szczerą i odwzajemnioną. Ta książka aż pragnie by wziąć ją do ręki i przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martellina
martellina
Przeczytane:,

,,Baśniobór’’  to doskonała książka na pochmurne wieczory pod kocykiem z kubkiem gorącej czekolady. Jeśli ktoś lubi niezwykłe opowieści o magicznych stworzeniach, przygodach i magii, to na pewno ją pokocha. Fantastyczna fabuła wciąga czytelnika i sprawia, iż znów może poczuć się dzieckiem. Trzeba być jednak cierpliwym. Ciężko jest przebrnąć przez te pierwsze dwa rozdziały wstępne, wprowadzające w problematykę historii, ale jeśli komuś się uda pokonać tę kilka stron, to zapewniam, że nie pożałuje. Nie należy od razu oceniać pewnych postaci. Zachwycił mnie w tej książce fakt, iż każda z nich skrywa pewne tajemnice lub intencje i bywa tak, że nie są tym, za kogo się podają. Z tej podróży do magicznego świata można znaleźć płynące z niej pouczające morały. Książka jak najbardziej się nadaje na bajkę dla dzieci, czy lekturę szkolną.

Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2021-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje audiobooki 2021,

Nie było to tak dobre jak ,,Pozaświatowcy", ale chyba jednak było lepsze od ,,Pięciu Królestw". Szczerze nie byłam jakoś szczególnie zachwycona. Książak super napisana (Brandon Mull ogólnie pisze świetnie) jednak czegoś tu brakowało. Mimo to myślę że postaram się przeczytać następne części a tą polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2018-10-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018, 52 książki 2018,

Baśniobór to skrawek czegoś niezwykłego, co opiekunowie chcą ocalić od zguby. Mamy tu kolorowy świat wróżek, wielkich krów, magii, klątw i przerażających potworów, a wszystko to daje się poznać dwójce dzieci. Pomysł na książkę jest bardzo trafiony, świeży, czułam się oczarowana opisami tej baśniowej wioski. Akcja jest zaskakująca i wciąga praktycznie od samego początku. Wszystko to psuje jednak postać Setha, który przez całą książkę pozostaje tak irytujący, że jako babcia wyrzuciłabym go z tego miejsca już po pierwszym przewinieniu, bo uważam, że taka osoba nie jest godna zaufania. Sytuację ratuje Kendra; jej spokój i opanowanie, dobro i posłuszeństwo uspokajają zszargane nerwy czytelnika.
Książka nie ma żadnego limitu wieku. Dorośli będą się świetnie bawić, odkrywając nowy świat, a dzieci dodatkowo nauczą się, że nieposłuszeństwo przynosi przykre konsekwencje.

Link do opinii

Żałuję, że nie miałam okazji przeczytać tej książki jako dziecko. Byłoby to świetne uzupełnienie "Opowieści z Narnii" i "Harry'ego Pottera".

Pomysł całkiem oryginalny, wykonanie dobre - być może z uwagi na to, że jestem już dorosłym czytelnikiem, nie doceniam tego tak, jakbym to zrobiła, będąc dzieckiem. Książkę czytało się bardzo szybko.

Drażniła mnie postać Setha, ale przecież taki miał być - młodszy, nieco irytujący i niesłuchający się, nieprzestrzegający zasad brat. Z kolei Kendra przypominała mi młodszą mnie - postępującą zgodnie z poleceniami rodziców, dziadków, słuchającą się ich i nie wściubiającą nosa tam, gdzie nie chciało się go wsadzać.

Bardzo polubiłam postać Leny - szkoda, że w pierwszej części jej historia zatoczyła koło, jednak podejrzewam, że w dalszych częściach to może się zmienić.

Uważam, że "Baśniobór" to dobra książka dla dzieci i młodszej młodzieży. Jako już nie-dziecko całkiem dobrze bawiłam się podczas jej czytania, jednak myślę, że to już nie to samo. Nie potrafię docenić tej lektury i ocenić ją na więcej niż 4. Podejrzewam, że nie sięgnę po dalsze części, chyba że wpadną mi w ręce podczas jakiejś dobrej wyprzedaży. Może wtedy się skuszę...

Polecam młodszym czytelnikom!

Świat Baśnioboru pochłonie was bez reszty!

Link do opinii
Inne książki autora
Świat bez bohaterów
Brandon Mull0
Okładka ksiązki - Świat bez bohaterów

Mull, lepiej znany jako autor popularnego cyklu Fablehaven, przedstawia nową przygodę fantasy, w której Jason i Rachel, dwójka amerykańskich dzieciaków...

Pozaświatowcy. Tom 1. Świat bez bohaterów. Audiobook
Brandon Mull0
Okładka ksiązki - Pozaświatowcy. Tom 1. Świat bez bohaterów. Audiobook

Jason Walker często marzy, żeby życie stało się odrobinę mniej przewidywalne - aż do dnia, kiedy codzienne obowiązki w zoo sprawiają, że Jason przenosi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy