Recenzja książki: Biblia. Święta historia dla naszych dzieci

Recenzuje: Damian Kopeć

Nie tylko dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej

Biblia w pełnej wersji nie jest łatwą lekturą. To wiele ksiąg, wykorzystujących różne style literacke, pokazujących życie w pełnym jego wymiarze, a zatem zarówno rzeczy dobre, jak i złe, które są udziałem człowieka. Biblia pokazuje – często wyraziście, bez łagodzenia – zło, którego jednakże nigdy nie pochwala, ale które jest przecież częścią ziemskiej rzeczywistości, w której żyjemy. Pokazuje dobro, którego zwycięstwo nie zawsze jest proste i natychmiastowe. Które często jest kwestią trudnych wyborów, wysiłku, poświęcenia – nawet życia. Biblia dla chrześcijan jest podstawową księgą, z której czerpią wiedzę o Bogu, o Chrystusie. O tym, jak mają żyć, co czynić, by osiągnąć zbawienie. Nic zatem dziwnego, że treści biblijne próbuje się przekazywać nie tylko osobom dorosłym, nie tylko ludziom wykształconym, ale i dzieciom, młodzieży. Stosuje się w tym przypadku zabieg opowiadania treści Biblii prostymi, zrozumiałymi dla młodego czytelnika słowami. Wybiera się te fragmenty, które zawierają istotę zawartego w Biblii przekazu oraz te treści, które są zrozumiałe dla dziecka, dostosowane do jego poziomu intelektualnego i emocjonalnego. Unika się pełnego – tak mocno obecnego w kulturze współczesnej – pokazywania, a czasami wręcz epatowania złem, przemocą. Tak jest również w przypadku książki Biblia. Święta historia dla naszych dzieci.

Ta zaś publikacja została wydana bardzo estetycznie w niewielkim, poręcznym formacie. Duże litery i zastosowana czytelna czcionka skutecznie ułatwiają lekturę. Twarda oprawa, szycie, dobrej jakości papier gwarantują trwałość. Dobór opisanych tu fragmentów Biblii wynika z podejścia do jej przesłania jako historii przymierza Boga z człowiekiem. Przymierza początkowo szczególnie widocznego w dziejach narodu wybranego, opisanych w Starym Testamencie. Przywoływane są zatem pojawiające się tam postaci biblijne, ważne z różnych powodów, wielcy bohaterowie żydowscy, królowie i prorocy. Nowe przymierze wynika z przyjścia w ludzkim ciele Jezusa Chrystusa - Syna Bożego, Jego życia, nauczania, śmierci i zmartwychwstania. Dobra Nowina, którą głosił Jezus, zostaje opowiedziana poprzez sięgnięcie do ksiąg Nowego Testamentu, przede wszystkim czterech Ewangelii.

Prosty, dopasowany do dziecięcego poziomu język; ilustracje w pastelowych kolorach, będące uzupełnieniem słów; koncentracja na treści; unikanie scen krwawych – autorzy Świętej historii dla naszych dzieci starali się maksymalnie ułatwić percepcję tekstu małemu odbiorcy, nie tracąc jednakże z oczu ducha przekazu. Ilustracje nie dominują, są raczej atrakcyjnym uzupełnieniem tekstu. Pozbawione nadmiaru detali, sprawiające wrażenie lekko zamglonych, są tak przygotowane, jakby nie szczegóły były tu ważne, a sens tego, co oglądamy.

Biblię. Świętą historię dla naszych dzieci można nabyć także w postaci zestawu komunijnego, czyli wspomnianej książki, dodatkowej książeczki Pamiątka mojej Pierwszej Komunii Świętej oraz ozdobnej torebki. Obie książki są zabezpieczone w specjalnie dla nich przygotowanym pudełeczku. Książeczka Pamiątka mojej Pierwszej Komunii Świętej może pełnić rolę pamiątkowego albumiku dla dziecka. Jest tu miejsce na wpisanie dat ważnych wydarzeń religijnych, takich jak chrzest czy Pierwsza Komunia, na wklejenie zdjęć, zrobienie notatek, które po latach przypomną atmosferę tych dni. Jest to gotowy prezent komunijny, który może pozostać trwałą pamiątką tego ważnego w życiu rodziny wydarzenia. Może ocalić te chwile, ich klimat od zapomnienia, zwłaszcza wtedy, kiedy zapisy wykona samo dziecko, najlepiej z pomocą kogoś starszego.

Kup książkę Biblia. Święta historia dla naszych dzieci

Zobacz opinie o książce Biblia. Święta historia dla naszych dzieci
Kodeks karny skarbowy z wprowadzeniem
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kodeks karny skarbowy z wprowadzeniem

Stan prawny: październik 2007...

Irlandia. Przewodnik kieszonkowy + Rozmówki angielskie
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Irlandia. Przewodnik kieszonkowy + Rozmówki angielskie

Spowita mgłą Irlandia, kraina łagodnych pagórków, niebieskich jezior i romantycznych urwisk od wieków była inspiracją dla artystów, którzy szukali tu natchnienia...