Recenzja książki: Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Każdy, kto odwiedził fikcyjne Wolne Miasto Nagspeake, przy każdej nadarzającej się ku temu okazji będzie chciał tam wrócić. Jednak jak każde, tak również i wydarzenia opisane na stronach książek Przygoda w Greenglass House oraz Duchy Greenglass House poprzedzają inne, równie fascynujące i zapierające dech w piersiach zdarzenia. Zapnijcie zatem mocno pasy i za sprawą Kate Milford wybierzcie się w emocjonującą i pełną przygód podróż w czasie.

W książce Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House cofamy się do 1810 roku. Odkrywamy historię nietypowego domu na klifie, zdobionego pięknymi witrażami i trochę nie pasującymi do całości wieżyczkami. Krótko mówiąc: wraz z pierwszymi mieszkańcami Greenglass House osiedlamy się w Nagspeake. Los jednak lubi zaskakiwać i z wyjątkową wprawą burzyć poczynione wcześniej starannie plany i zamierzenia.

Pierwsi mieszkańcy domu na klifie to tytułowi Bluecrowne’owie. Dowiadujemy się o nich nieco z powieści Duchy Greenglass House ale wiedza ta, dość szczątkowa, intryguje i aż prosi się o uzupełnienie. W powieści poznajemy zatem kapitana Bluecrowne’a, dowódcę „Przewrotnej Fortuny” i korsarza. Odkrywamy tajemnice jego chińskiej żony, Xiaoming. Zaprzyjaźniamy się z ich dziećmi: nastoletnią Lucy i siedmioletnim Liao. Dostrzegamy, jak wielką miłością Lucy darzy życie na morzu, jak trudno jej przystosować się do codzienności na lądzie. Jak tęskni za swoją kajutą i marynarską dyscypliną. Podziwiamy także pirotechniczne talenty Liao, widzimy jego fascynację fajerwerkami i niespożyte pomysły na wytwarzanie nowych sztucznych ogni. Sielanka nie może jednak trwać wiecznie. Tajemniczy podróżnik w czasie i handlarz prochem, realizując sekretną misję, skutecznie burzą spokój Bluecrowne’ów.

Książka Bluecrowne luźno łączy się z historiami opisanymi w Przygodzie w Greenglass House i Duchach Greenglass House zatem można czytać ją bez znajomości tych tomów (choć, oczywiście, warto nadrobić te zaległości!). Wydarzenia spisane w Bluecrowne i The Left-Handed Fate (na razie książka ta nie została jeszcze wydana w Polsce) wchodzą w skład Projektu Arcana, jak roboczo nazwała swoją serię Kate Milford. Poprzedzają one akcję serii Greenglass House, przedstawiają nieznanych dotąd bohaterów i dodają kilka smacznych szczegółów, co dla fanów cyklu będzie nie lada gratką. Bluecrowne pod względem fabularnym mocno odbiega od schematów, z jakich korzystała autorka w serii Greenglass House. Nie ma tutaj motywu przywodzącego na myśl gry RPG, a wydarzenia, w których uczestniczą Lucy i Liao, przypominają raczej tradycyjną kierowaną do młodych odbiorców historię przygodową.

Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House zachwyca drobiazgowością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Zauważymy to w opisach statków i słownictwie związanym z żeglugą. Mamy też wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w niebezpiecznych, korsarskich abordażach, gdy nad głowami świszczą armatnie kule, a wrogie jednostki stają w ogniu. Autorka nie skoncentrowała się jednak tylko na życiu na pokładzie statku. Równie szczegółowo przedstawiła zagadnienia związane z pirotechniką. Pokazuje, że w zasadzie wszystko da się wytłumaczyć naukowo, że zjawiska związane z kolorowymi wybuchami fajerwerków są niczym innym, jak czystą chemią.

Aby podkręcić jeszcze atmosferę opowieści, autorka dodaje szczyptę magii, podróże w czasie i chińskie legendy. Dzięki temu książka to rasowa powieść przygodowa i awanturnicza. Kate Milford dozuje napięcie, przyspiesza tempo akcji, a równocześnie znajduje sposób, by przemycić fascynujące opisy przestrzeni – portowego miasteczka, zachowań mieszkańców czy relacji, jakie panują wśród załogi „Przewrotnej Fortuny”. Język powieści świetnie oddaje atmosferę morskich przygód, styl autorki zachwyca dbałością o szczegóły, a całość dopracowana jest w każdym, najdrobniejszym i najbardziej pobocznym wątku.

Sporym atutem książki jest również fakt, że powieść kierowana jest w równym stopniu do dziewczynek i do chłopców. Równo rozłożone akcenty pomiędzy Lucy i Liao, brawura, odwaga, ale również empatia i ponadczasowa przyjaźń łącząca rodzeństwo sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością, śledząc kolejne losy i przygody małych bohaterów. Bluecrowne dedykowana jest dzieciom w wieku 9+ i starszym, ale sporo przyjemności lektura dostarczy też dorosłym czytelnikom.

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bluecrowne. Opowieść o Greenglass House
Inne książki autora
Przygoda w Greenglass House
Kate Milford0
Okładka ksiązki - Przygoda w Greenglass House

W zajeździe Greenglass House nic się nie dzieje, bo nadeszła zima. O tej porze roku nawet przemytnicy nie pojawiają się w hotelowych progach. Dlatego dwunastoletni...

Duchy Greenglass House
Kate Milford0
Okładka ksiązki - Duchy Greenglass House

Witamy w magicznym świecie Greenglass House, gdzie trzynastoletni Milo spędza ferie w domu pełnym dziwnych postaci, które nie są tym, kim się wydają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje