Recenzja ksi捫ki: Ceremonia造

Recenzuje: Kinga M造narska

Ceremonia造 to prawdziwa uczta dla ducha! Zbiór kilkunastu opowiada, b璠帷ych swoist metafor 篡cia (zmierzaj帷ego ku 鄉ierci), kr捫帷e wokó tematów czasu, pami璚i, samotno軼i, umierania.

Przez t proz przemykaj postaci-symbole, walcz帷e lub (cz窷ciej) poddaj帷e si s豉bo軼iom cia豉 i/lub ducha. Bohaterów spotykaj rzeczy zwyczajne, niezwyk貫, a nawet ca趾iem absurdalne, je郵i odczytamy je na podstawowym poziomie. Ale te wszystkie sytuacje s umotywowane i nieustannie prowadz do fina逝, czyli do odchodzenia, utraty, pustki. Za ka盥ym ze zdarze stoi dramat jednostki. Spotkamy tu m.in. ekscentrycznego profesora, który nie pami皻a pami璚i czy kobiet wyrzucaj帷 sam siebie z dotychczasowego 篡cia.

Turczy雟ki porusza wiele wa積ych zagadnie, dotykaj帷ych w豉軼iwie wszystkich ludzi na ró積ych etapach 篡cia. Jest tu bowiem mowa o wstydzie, ignorowaniu, potrzebie komunikacji, zabieganiu o blisko嗆, rozpaczliwej próbie zachowania godno軼i, o strachu przed powolnym rozpadem dotychczasowego 篡cia i wi捫帷ej si z tym stopniowej degeneracji cz這wieka – to m.in. utrata s逝chu, wzroku, pami璚i, zdolno軼i intelektualnych oraz fizycznych.

Andrzej Turczy雟ki jest pisarzem niezwyk造m – czu造m na s這wo, wra磧iwym na sztuk. Jest jak czarodziej, który zaskakuje swoimi sztuczkami, pozwala nam w nie wierzy, cho przecie dobrze wiemy, 瞠 to tylko fikcja. Niby wszyscy wiemy, co mo瞠 si wydarzy, ba, nawet znamy sekrety iluzji, ale dajemy si porwa spektaklowi magii. Podobnie czu豉m si, czytaj帷 Ceremonia造 – autor przyci庵a swoj erudycj i b造skotliwo軼i, nie jest tylko przewodnikiem po 鈍iecie w豉snej literatury, raczej zaprasza nas do wn皻rza i pozwala obserwowa bohaterów niejako od 鈔odka. Co wi璚ej, Turczy雟ki pozostawia odbiorcy wiele miejsca – cho pewne sprawy wygl康aj na definitywne, to jednak pisarz nie odbiera nam poczucia ich ostateczno軼i, pozostawia miejsce na w豉sne wyobra瞠nia, emocje i refleksje.

Pozostaj urzeczona stylem oraz swobod, z jak pióro autora kre郵i obrazy, nazywa ulotne wra瞠nia, formu逝je komentarze. Zachwyca tak瞠 mnóstwo odwo豉 do tekstów kultury, kryptocytaty, motywy, symbole itd. Wida tu ogromny szacunek Turczy雟kiego do s這wa i odpowiedzialno嗆 za nie. Pisarz precyzyjnie dobiera okre郵enia, wydobywa z ca造 ich sens, ukazuje ich ci篹ar, korzysta z bogactwa semantyki. Dla przyk豉du: je郵i pojawia si „w璠rówka”, to wcale nie w znaczeniu przemieszczenia si z punku A do punktu B, ale – jak wyznaje narrator jednego z opowiada – jako pielgrzymowanie do samego siebie po siebie w豉郾ie, którym ju nie by貫m.

Zachwycaj帷a gra detali (鈍iat opuszczany domaga si zapami皻ywania szczegóów), powracaj帷e motywy (znów – podobnie jak w Kuglarni – lustro jako jeden z gównych leitmotivów), niezwyk豉 atmosfera – sen, wizje, absurdy w zderzeniu ze smutn rzeczywisto軼i, wdzi瘯 poezji w kontrze do pora瘸j帷ej prozy codzienno軼i. Trzeba doda, 瞠 j瞛yk Turczy雟kiego nie wp璠za nas w rozpacz. On nas pora瘸 i zatrzymuje, niekiedy pozwala odetchn望, a nawet sprawia, 瞠 si szeroko u鄉iechamy. Tak pisz wybitni literaci.

Zadziwiaj帷e, jak mocno bohaterowie Ceremoniaów odczuwaj 鈍iat, ch這n barwy, zapachy, d德i瘯i. To ludzie bardzo wra磧iwi, w pe軟i anga簑j帷y si w (prze)篡cie. Z pewno軼i ta czu這嗆 陰czy postaci z autorem. Wnikliwym obserwatorem, do鈍iadczonym przewodnikiem, fascynuj帷ym artyst.

Kup ksi捫k Ceremonia造

Inne ksi捫ki autora
Bezmiar. Eseje paradoksalne
Andrzej Turczy雟ki0
Ok豉dka ksi您ki - Bezmiar. Eseje paradoksalne

Andrzej Turczy雟ki: wybitny poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista i t逝macz, laureat licznych nagr鏚 - m.in. Fundacji Kultury (1994), Ksi璚ia Konstantego...

Kuglarnia
Andrzej Turczy雟ki0
Ok豉dka ksi您ki - Kuglarnia

Osi „Kuglarni” jest motyw theatrum mundi. I przekonanie, 瞠 u narodzin widowiska le瘸豉 zawsze wiara w mo磧iw harmoni 鈍iata, za郵ubiny...

Recenzje miesi帷a
Tylko dla doros造ch