Recenzja książki: Chiara Lubich. Życie i dzieło

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Być może większość czytelników zetknęła się już z osobą włoskiej działaczki katolickiej, założycielki i przywódczyni ruchu Focolari, w którym osoby świeckie różnych stanów i zawodów miały czynić Boga obecnym w społeczeństwie. Chiara Lubich – bo o niej tu mowa – złożyła prywatne śluby, poświęcając życie Chrystusowi, a następnie podczas rekolekcji wakacyjnych w Dolomitach zyskała przeczucie dotyczące kształtującego się ruchu i jej własnego życia. Jak doszło do powstania dzieła, zdolnego przetrwać przeciwności kolejnych siedemdziesięciu lat? Opowiada o tym w swojej książce Armando Torno, przybliżając czytelnikowi całość życia i działalności wytrwałej założycielki Focolari.

Publikacja Chiara Lubich. Życie i dzieło jest wyczerpującym studium przypadku. Sięgający po nią czytelnik może być pewien, że po dotarciu do ostatniej strony nie będzie musiał szukać dodatkowych informacji. Prosty język przekazu oraz precyzja w prezentowaniu faktów sprawiają, iż lektura z powodzeniem zaspokoi ciekawość, czyniąc czytelnika bogatszym o poznane treści. Mieszcząc w ośmiu rozdziałach bogactwo kryjące się w świadectwach osób z otoczenia Chiary, autor z radością przybliża czytelnikowi postać bohaterki (jej towarzysze i towarzyszki bez skrępowania opowiadają o wszystkim, co ma związek z osobą Chiary na różnych etapach jej życiowego rozwoju). Rozpoczynając od wyliczenia faktów dotyczących chronionych w obecnych czasach danych osobowych, Armando Torno chwali jej otwartość na zdobywaną wiedzę, umiejętność radzenia sobie w sytuacji kryzysu finansowego, gotowość do pełnienia bez zastrzeżeń woli Bożej, a także zaangażowanie w dobrowolnie podjęte dzieło ewangelizacji ówczesnego świata. Ze szczegółami opowiada o ekspansji Focolari na kolejne środowiska i kraje (wraz z trudami ukonstytuowania się jako rzeczywistości Kościoła) oraz wspomina o tym, co miało bezpośredni wpływ na ugruntowanie się ruchu w świecie (rola papieży, podróże Chiary do wielu zakątków świata, przede wszystkim zaś - przykład jej życia). Na końcu czytelnik odnajduje wezwanie dla siebie: uświadomienie odpowiedzialności za wyznaczoną (charakterystyczną dla chrześcijan) drogę i zobowiązanie do kontynuowania jej.

Autentyczności lekturze dodają pochodzące z Centro Santa Chiara fotografie, fragmenty sprawozdań docierających do zwierzchników Kościoła, wypowiedzi arcybiskupów, dwanaście punktów duchowości wyrażonych słowami Chiary, przesłane po jej śmierci świadectwa, a także chronologia porównawcza, przyporządkowane do poszczególnych rozdziałów źródła i bibliografia. Szczegółowe studium przypadku, jakim jest książka Chiara Lubich. Życie i dzieło, pozwoli ustosunkować się do osoby założycielki ruchu Focolari oraz odnaleźć wzór do realizacji chrześcijańskiego powołania.

Kup książkę Chiara Lubich. Życie i dzieło

Zobacz opinie o książce Chiara Lubich. Życie i dzieło