Recenzja ksi捫ki: Czarny m造n

Recenzuje: Justyna Gul

Czarny M造n z M造nów

M造ny to ma豉 miejscowo嗆 le膨ca pomi璠zy Poznaniem a Warszaw w tzw. martwym trójk帷ie. Jego wierzcho趾iem jest stary kombinat, a w豉軼iwie zgliszcza z budz帷ym groz Czarnym M造nem, którego nadpalone skrzyd豉 stoj nieruchomo, nie zwa瘸j帷 na podmuchy wiatru. Lewym bokiem trójk徠a s rozlewiska i bagna, do których odprowadzano niegdy 軼ieki i truj帷e odpady. Prawy bok za wyznaczaj linie elektryczne, podstaw jest natomiast autostrada. To specyficzne u這瞠nie i dziwna atmosfera panuj帷a w okolicy sprawiaj, 瞠 ludzie nie chc mieszka w M造nach, odchodz st康 równie zwierz皻a, a hodowane w przydomowych ogródkach warzywa nie udaj si.
W tym wymieraj帷ym miejscu mieszka wraz z rodzicami (a w豉軼iwie tylko mam, bo ojciec wyjecha za chlebem do Norwegii) i z niepe軟osprawn siostr Iwo, bohater wyj徠kowej ksi捫ki fantasy dla dzieci, autorstwa Marcina Szczygielskiego. „Czarny m造n” to opowie嗆 nagrodzona w „Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren” i na ten zaszczyt w pe軟i zas逝guje. Ciep豉, niezwykle m康ra historia prze豉muj帷a bariery i przybli瘸j帷a temat inno軼i, ludzkich u這mno軼i i choroby, jest przy tym pasjonuj帷 histori niczym ze snu.
A w豉軼iwie - mo積a by rzec - koszmaru, bowiem w M造nach zaczyna dzia si co dziwnego. Czwartego lipca skrzyd豉 m造na… zaczynaj obraca si, a metalowa brama od lat zamkni皻a na g逝cho, stoi otworem. Oprócz przenikaj帷ego my郵i i dra積i帷ego uszy skrzypienia obracaj帷ych si ramion Czarnego M造na w okolicy rozlega si jeszcze inny, niepokoj帷y d德i瘯 - rytmiczne i powolne dudnienie, rozchodz帷e si we wszystkich kierunkach i do z逝dzenia przypominaj帷e bicie ogromnego, przesi彗ni皻ego z貫m serca.
Aktywno嗆 m造na poci庵a za sob inne, niecodzienne wydarzenia - w M造nach zaczyna brakowa wody i 鈍iat豉. Jedyne zwierz皻a, jakimi s króliki, uciekaj w panice, z nieba sypie si 郾ieg. Mo積a by próbowa to wszystko wyt逝maczy racjonalnie, gdyby nie fakt, i pewnej nocy o篡waj wszystkie sprz皻y gospodarstwa domowego i wydobywszy si na zewn徠rz, sun w stron Czarnego M造na. Ten dziwny sen na jawie staje si niebezpieczn przygod, kiedy ze wsi znikaj tak瞠 doro郵i. Szóstka mieszkaj帷ych w M造nach dzieci musi stawi czo豉 nieznanemu przeciwnikowi, by korzystaj帷 ze wskazówek Meli,niezwykle empatycznej dziewczynki, uratowa nie tylko mieszka鎍ów M造nów, ale i siebie. „Czarny m造n” to ksi捫ka wyj徠kowa, uwra磧iwiaj帷a nas na to, w jaki sposób dzieci odbieraj 鈍iat i zagro瞠nia oraz na kalectwo, bowiem prawdziwa bohaterka Mela jest dziewczynk nie tylko niepe軟osprawn ruchowo, ale i umys這wo. U Szczygielskiego jednak wypowiadane przez ni pojedyncze s這wa stanowi wskazówk, w jaki sposób pokona z這, a troska jak okazuj siostrze Iwo jego przyjaciele jest wzruszaj帷a i godna na郵adowania.
S康z, i ksi捫ka „Czarny m造n” zas逝guje na miano jedynej z najlepszych, kszta速uj帷ych pozytywne postawy i pokazuj帷ych dobre wzorce. Poza edukacyjnym aspektem nie mo積a równie zapomnie o tym, 瞠 jest to przede wszystkim pasjonuj帷a powie嗆 dla dzieci, ocieraj帷a si o fantasy, balansuj帷a na granicy jawy i snu. Swoim urokiem hipnotyzuje równie doros造ch.

Tagi: Czarny m造n, Czarny m造n recenzja, Czarny m造n ksi捫ka, Marcin Szczygielski Czarny m造n, Marcin Szczygielski recenzja, Marcin Szczygielski ksi捫ka, Marcin Szczygielski

Kup ksi捫k Czarny m造n

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Czarny m造n
Inne ksi捫ki autora
Teatr Niewidzialnych Dzieci
Marcin Szczygielski0
Ok豉dka ksi您ki - Teatr Niewidzialnych Dzieci

Cze嗆! Mam na imi Micha i chc opowiedzie Wam o nas - niewidzialnych dzieciakach z „D瑿owego Lasu". O Kiwaczku, Sylwii, Meandrze i ca貫j reszcie...

Arka czasu
Marcin Szczygielski0
Ok豉dka ksi您ki - Arka czasu

Rafa ma prawie dziewi耩 lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szko造, bo w Dzielnicy nie ma szk馧 dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ci庵le si wprowadzaj...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Kult