Quantcast

Recenzja książki: Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O Marii Konopnickiej słyszeli chyba wszyscy. Dzieła polskiej pisarki czyta się w szkołach, a postać ta obecna jest w świadomości wszystkich Polaków. Jak żyła, jak układały się jej losy i co przyniosło jej przeznaczenie – o tym czytelnicy mają okazję przeczytać w kierowanej do młodych czytelników książce Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej Beaty Ostrowickiej (Wydawnictwo Literatura).

recenzja Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej

Marię Konopnicką poznajemy, gdy bohaterka ma dwanaście lat i wraz z ojcem oraz rodzeństwem zmierza na grób niedawno zmarłej mamy. W dalszej części opowieści dowiadujemy się, gdzie Maria pobierała naukę i dlaczego tak szybko musiała zrezygnować z pensji u sióstr sakramentek w Warszawie. Jednak mimo zaledwie rocznego pobytu w stolicy, Maria zawiązała tam przyjaźń z Elizą Orzeszkową, która trwała całe życie.

Kolejne strony książki to historia dorosłego życia Marii Konopnickiej, jej nieudanego małżeństwa, opieki nad gromadką dzieci i starań o zapewnienie rodzinie dobrobytu. Obok tej codzienności czytelnik śledzi pisarstwo Marii Konopnickiej. To, jak najpierw pod pseudonimami, a później już pod własnym nazwiskiem publikowała teksty i redagowała pisma dla kobiet. Z Marią rozstajemy się w opowieści w chwili jej śmierci w sanatorium we Lwowie.

Książka Beaty Ostrowickiej ukazała się w wyjątkowym czasie, bo w roku 2022, który ogłoszony został rokiem Marii Konopnickiej. Czarodziejka osobliwa to świetne upamiętnienie, a zarazem przybliżenie tej wybitnej postaci najmłodszym czytelnikom, bo to przecież do nich książka Beaty Ostrowickiej jest kierowana. Publikacja napisana jest przystępnym językiem, pojawiają się w niej również elementy stylizacji na język charakterystyczny dla XIX wieku. Autorka przybliżyła czytelnikom najważniejsze fakty z życia Marii Konopnickiej, przedstawiając je w sposób jasny i zrozumiały. 

Narracji towarzyszą starannie przygotowane ilustracje. Piękne, wielobarwne rysunki Magdaleny Pilch wzbogacają treść książki, dodają całości jeszcze więcej barw i sprawiają, że publikację nie tylko z przyjemnością się czyta, ale i przegląda. Świetnym pomysłem edytorskim było zamieszczenie w książce przedruków okładek pierwszych wydań książek Marii Konopnickiej: Historyi o krasnoludkach i sierotce Marysi, Szkolnych przygód Pimpusia Sadełko czy O Janku Wędrowniczku. Po otwarciu książki czekają też na czytelnika przedruki fotografii Marii Konopnickiej.

Czarodziejka osobliwa to publikacja, która powinna znaleźć się w każdej szkolnej i dziecięcej biblioteczce. To świetnie przybliżona historia życia wybitnej pisarki, sufrażystki i kobiety, która musiała pokonać wiele przeszkód życiowych. Przystępny język i jasny przekaz to mocne atuty książki, które pozwolą kolejnym pokoleniom młodych czytelników lepiej poznać Marię Konopnicką.

Tagi:

Kup książkę Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej
Inne książki autora
Tajemnica szkatułki
Beata Ostrowicka0
Okładka ksiązki - Tajemnica szkatułki

Bohaterowie znani z Eliksiru przygód odbywają tym razem za sprawą cudownego napoju fascynującą podróż w XVII wiek. Czekają tam na nich niezwykłe...

Dydko i film
Beata Ostrowicka0
Okładka ksiązki - Dydko i film

Tym razem zapraszamy dzieci do magicznego świata filmu! PO IiŚ, czyli Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” PO IiŚ to największy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy