Recenzja książki: Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ziemskie życie jest ograniczone i kończy się wraz z czasem. Nikt nie wie, kiedy nastanie dla niego kres doczesnej wędrówki. Związane z tym powtórne przyjście Chrystusa jest od dawna zapowiedziane i nieodwołalne, w związku z czym chrześcijanin wierzy, że zło zostanie ukarane a dobro nagrodzone, czyli wszyscy będą sprawiedliwie osądzeni. Książka Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne jest próbą przekonania czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.

Prawda o końcu świata do dnia dzisiejszego spotyka się z wieloma wątpliwościami. Mnożą się spekulacje na temat daty i okoliczności wydarzenia. Bezpośrednim powodem zintensyfikowania ludzkiego niepokoju dotyczącego niepewności jutra bez wątpienia stał się kalendarz Majów, szczególnie zaś kwestia 21 grudnia 2012 roku, z którym to dniem związany był „koniec pewnej epoki”, a nie – jak powszechnie uważano – świata. Ponieważ ów sporny dzień bezpiecznie minął, warto przyjrzeć się zagadnieniom, mogącym psychozę wydarzeń ostatecznych przemienić w mądre, rozważne i świadome oczekiwanie.

Publikacja zachęca do głębokich refleksji. W każdej z pięciu kolejnych części zostały omówione zjawiska, których istnienie budzi niepokój związany z tym, co w przyszłości czeka ludzi wszystkich czasów i narodów. Opierając się o Pismo Święte, zwłaszcza księgę Apokalipsy, autor kreśli religijną wizję scenariusza końca świata. W wydarzeniach współczesności dostrzega stopniowe realizowanie się ostatecznego celu: Oczekujemy, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi (2P 3, 13). Chociaż nie wiadomo, jaka będzie nowa rzeczywistość, warto wraz z Czesławem Ryszką przeanalizować to, czego – prędzej czy później – staniemy się uczestnikami.

Pod rozwagę czytelnika poddano naglące problemy współczesności: aborcję, eutanazję, zagładę ekologiczną i nuklearną, manipulacje genetyczne, niszczenie rodziny oraz rewolucję homoseksualną. Nakreślono wizję końca świata według sekt, a także ostrzeżono przed prorokami zagłady. Przeanalizowano słynne przepowiednie (m.in. Księgi Sybilińskie czy zapowiedzi Nostradamusa), kładąc nacisk na symboliczny wydźwięk i wieloznaczność sformułowań. Przybliżono również przepowiednie o losach Polski (m.in. Eustachiusz, Reszka, Markiewicz, Kolbe, Pio, Faustyna, Klimuszko) oraz świata (objawienia maryjne). Wszystko to zmusza do refleksji, wzbudzając równocześnie nadzieję, że dobrze przeżyta codzienność zaowocuje wieczną radością i pokojem.

Publikacja wydawnictwa Salwator przeznaczona jest dla ludzi wierzących oraz poszukujących. Napisana w sposób interesujący, zachęca do skrupulatnej analizy podanych treści. Teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami), urywki wierszy, fragmenty przepowiedni, wypowiedzi dotyczące nauczania Kościoła, a także opisy konkretnych przypadków sprawiają, że lektura staje się wiarygodną i przekonującą. Dzięki temu pewnym jest, że tytułowe pytanie Czy świat się kończy? nie jest próbą ustalenia konkretnej daty, ale przypomnieniem ważnej prośby Chrystusa: Bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie (Mt 24, 44).

Kup książkę Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne

Zobacz opinie o książce Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne
Jan Paweł II Wielki
Czesław Ryszka0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II Wielki

Jan Paweł II Wielki. Takim przydomkiem nazwą Papieża-Polaka dopiero potomni, jednak już dzisiaj możemy uznać znaczenie tego pontyfikatu za wyjątkowe. Przypadł...

Śląski Asyż
Czesław Ryszka 0
Okładka ksiązki - Śląski Asyż

Książka dotyczy słynnej bazyliki ojców franciszkanów w Katowicach - Panewnikach, gdzie co roku jest budowana jedna z największych w Polsce...