Recenzja książki: Dom z widokiem na szczęście

Recenzuje: pobarski

Ucieczka do zacisznej wsi, gdzie życie toczy się w zgodzie z naturą to pragnienie wielu osób, które w pogoni za karierą i pozycją społeczną tracą radość życia. Na prowincję wyrusza także główna bohaterka nowej powieści Klaudii Duszyńskiej.

W książce Dom z widokiem na szczęście przedstawione zostają losy Olgi, dobiegającej trzydziestki pracowniczki dużego wydawnictwa, która pewnego dnia uświadamia sobie, że pragnie zmienić swe życie. Olga czuje, że nie nadaje się do pracy w korporacji w otoczeniu zawistnych ludzi. Na dodatek ma na koncie nieudane związki z mężczyznami, które prowadzą do wiecznych rozczarowań. By chociaż przez chwilę odetchnąć, wyjeżdża do swojej rodzinnej wsi. Kobieta ma nadzieję, że praca zdalna w dawnym domu swojej babci, w pobliżu jeziora i lasów, sprawi, że chociaż przez chwilę poczuje się lepiej.

Nieoczekiwanie w miejscowości ponownie pojawia się Gustaw, przyjaciel z dzieciństwa, który teraz jest znanym malarzem. Przystojny mężczyzna pragnie odnowić znajomość, zaczynając od wieczornej lampki wina i złożenia propozycji wykonania portretu. Jednocześnie maturzysta Krzysztof także pragnie serca kobiety, angażując ją w młodzieńczy romans. Nieoczekiwanie Olga zaczyna odkrywać sekrety swojej rodziny. Okazuje się, że przeszłość skrywa przed nią jeszcze wiele tajemnic. 

Debiutancka książka Klaudii Duszyńskiej zaczyna się tak, jak wiele innych powieści z nurtu romantyczno-obyczajowego. Zmęczona wielkomiejskim życiem kobieta powraca na wieś, by odnaleźć sens życia. Autorka zaskakuje jednak nietypowymi bohaterami i rozbudowanym wątkiem związanym z historią rodziny głównej bohaterki. 

W powieści Dom z widokiem na szczęście przedstawiona zostaje wypalona i nieco zdesperowana Olga, która powracając do rodzinnej miejscowości, zaczyna odkrywać swą tożsamość. Autorka w sposób ciekawy przedstawiła główną bohaterkę, która wraz ze zdobywanym doświadczeniem przechodzi swoistą przemianę. Nie tylko zmienia swoje dotychczasowe życie, ale także postanawia wziąć wreszcie za nie odpowiedzialność. Olga pragnie zostać kowalem własnego losu, wytycza własną ścieżkę, jednocześnie godząc się ze swoją przeszłością. 

Klaudia Duszyńska w swojej książce w interesujący sposób przedstawia również historię relacji rodzinnych głównej bohaterki. Genealogiczny wątek szybko zaczyna dominować w tej obyczajowej powieści, co jednocześnie nie przeszkadza pisarce w kontynuowaniu wątków związanych z życiem uczuciowym głównej bohaterki. 

Dom z widokiem na szczęście to również wartościowa opowieść, mówiąca o tym, że warto poszukiwać miłości – prawdziwej i szczerej. Jednocześnie autorka pokazuje, że miłość rozumieć można na wiele różnych sposobów i nie istnieje tylko jedna właściwa jej definicja. 

Książka Klaudii Duszyńskiej to jednak przede wszystkim przyjemna powieść obyczajowa, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tego typu historii. Oprócz charakterystycznych elementów literatury gatunkowej, które gwarantują powieści sukces, Dom z widokiem na szczęście niesie wartościowe przesłanie i intryguje fabułą. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dom z widokiem na szczęście

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dom z widokiem na szczęście
Książka
Dom z widokiem na szczęście
Klaudia Duszyńska
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje