Recenzja książki: Dorota was urządzi na święta

Recenzuje: Anna Globisz

Dorota Szelągowska to dziennikarka i projektantka wnętrz, od lat prowadząca dla stacji TVN oraz TVN Style programy, których celem jest przeprowadzanie metamorfoz rozmaitych pomieszczeń i tworzenie nowoczesnych wnętrz, w których widoczne byłyby również autorskie elementy projektu, które nie opierałyby się tylko na kopiowaniu katalogów mieszkaniowych. Szelągowska prowadzi m.in. programy Dorota was urządzi, Polowanie na kuchnie, Polowanie na mieszkanie, a w planach są kolejne produkcje z jej udziałem.

Jako znawczyni, Szelągowska doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czas prawdziwych domowych metamorfoz to okres przedświąteczny. Wtedy też każdy planuje nowy wystrój, ręcznie robione, klimatyczne dodatki, każdy chce pięknie zapakować prezenty i zaskoczyć bliskich niecodziennymi podarkami, nie wydając przy tym majątku. Pomocą i inspiracją w  tym gorącym okresie ma być książka Dorota was urządzi na święta, w której znaleźć można między innymi przepisy na własnoręcznie tworzone prezenty (kosmetyki, słodycze) czy też potrawy wigilijne (kutia, chleb, śledzie na półsłodko i in.), a także sprawdzone sposoby na  oryginalne (i tanie!) dekoracje (w tym wieniec na drzwi) oraz pomysłowe opakowania na świąteczne podarki.

Całość uzupełniona jest zdjęciami, ukazującymi efekty końcowe kolejnych prac oraz fotografiami pochodzącymi z  prywatnego archiwum autorki, dzięki którym czytelnik ma możliwość m.in. zajrzeć do mieszkania dekoratorki i zobaczyć, jak żyje ona na co dzień. Całość utrzymana jest w świątecznej, zielono-czerwono-złotej kolorystyce. Podczas lektury faktycznie można poczuć atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia i przygotować na święta swoje domy.

Podstawową wadą książki, znacząco wpływającą na jakość lektury jest jednak brak dbałości o korektę (co nie dziwi, gdy zarówno nią jak i redakcją zajmuje się jedna osoba). Od błędów roi się na co drugiej stronie, a ich spektrum jest bardzo szerokie – od literówek, przez błędną interpunkcję, powtórzenia, brakujące litery etc. Przeszkadza także użyty papier – dużo lepiej sprawdziłby się wykorzystywany przy większości podobnych publikacji kredowy. Podczas lektury odnosi się wrażenie, że przy wydawaniu tej publikacji błędnie postawiono na oszczędność – szkoda, bo miało szansę powstać coś doskonałego na prezent i idealnego do podarowania komuś, kto lubi dekorować wnętrza i urządzać mieszkania oraz próbuje swoich sił w  DIY. Niestety, cena i jakość nie zachęcają, nawet przy ogromnej sympatii do autorki.

Tagi: Dorota was urządzi na święta, Dorota was urządzi na święta recenzja, Dorota was urządzi na święta książka, Dorota Szelągowska Dorota was urządzi na święta, Dorota Szelągowska recenzja, Dorota Szelągowska książka, Dorota Szelągowska

Kup książkę Dorota was urządzi na święta

Zobacz opinie o książce Dorota was urządzi na święta
Książka
Tylko dla dorosłych