reklama

Recenzja książki: Dziwne zwierzęta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Świat zwierząt jest tajemniczy i niezwykle fascynujący. To największe oraz najbardziej zróżnicowane królestwo żywych organizmów obejmuje prawie półtora miliona współczesnych gatunków, a najstarsze znaleziska kopalne datują się na okres sprzed sześciuset trzydziestu milionów lat. W książce Dziwne zwierzęta Lotta Olsson zebrała ciekawe informacje, wskazujące na istnienie gatunków osobliwych, rzadko spotykanych i mało popularnych. W celu łatwiejszego zrozumienia oraz zapamiętania podanych treści, rolę dociekliwego narratora przyjął mrówkojad, charakteryzujący się gęstym futrem, długim ogonem, a także wydłużoną głową z wąskim ryjem.


Wraz z bohaterami czytelnik bierze udział w zorganizowanym na szeroką skalę leśnym konkursie. Pięknie wykonany plakat zakładał udział tylko i wyłącznie tych zwierząt, których cechy charakterystyczne pozwalały na zaklasyfikowanie ich do grupy ubiegających się o zwycięstwo. Przyznać trzeba, że organizatorzy mieli sporo pracy, bowiem kandydatury napływały obficie, i to na dodatek z wszystkich stron świata. Wszystkie propozycje były godne szczególnej uwagi oraz pozytywnego rozpatrzenia.


Towarzysząc mrówkojadowi i rudej orzesznicy w analizowaniu wciąż nowych zgłoszeń, czytelnik poznaje okazy warte przyjrzenia się im z bliska: pangolin w pancerzu z łusek, nurkujący na dwadzieścia metrów wgłąb nosacz, bezbłędnie sterujący ogonem dziobak, połyskujący metalicznie żuk gnojowy, a także hodowany do towarzystwa grzywacz chiński nagi oraz umierające o zachodzie słońca jętki to gatunki mało popularne, jednak warte zainteresowania. Obok nich wystąpiły i takie, których znajomością może poszczycić się każdy z nas. Któż bowiem nie słyszał o mającej cztery żołądki krowie, małej i udomowionej śwince morskiej czy żyjących w doskonale zorganizowanej społeczności ruchliwych mrówkach?


Książkę Lotty Olsson z powodzeniem można nazwać przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Zwyczajna z pozoru okładka kryje ogrom wiedzy. Wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Marii Nilsson Thore potwierdzają opisane cechy, charakteryzujące poszczególne zwierzęta, co czyni lekturę jeszcze bardziej interesującą. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży, uczy wyrozumiałości dla tych, którzy wyglądają lub myślą inaczej. Mądrość i dowcip, jakim posłużyła się autorka, w pełni satysfakcjonują sięgających po lekturę. Skorzystają z niej również rodzice, nauczyciele i wychowawcy, których zadaniem jest pełne odpowiedzialności wprowadzanie młodego człowieka w piękny w jego różnorodności świat.

Tagi: Dziwne zwierzęta, Dziwne zwierzęta recenzja, Dziwne zwierzęta książka, Lotta Olsson Maria Nilsson Thore Dziwne zwierzęta, Lotta Olsson Maria Nilsson Thore recenzja, Lotta Olsson Maria Nilsson Thore książka, Lotta Olsson Maria Nilsson Thore

Kup książkę Dziwne zwierzęta

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziwne zwierzęta
Książka
Dziwne zwierzęta
Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore
Inne książki autora
Sens życia
Lotta Olsson, Maria Nilsson Thore0
Okładka ksiązki - Sens życia

Już niedługo mrówkojad przestanie być marnym paprochem w kosmosie. Napisze książkę o sensie życia. Tylko co tak naprawdę jest sensem życia? Zdaje się,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy