Recenzja książki: Fatalna Lista

Recenzuje: Ewelina Olszewska

Każdego roku na tydzień przed jesiennym balem ściany liceum zostają oklejone listą prezentującą nazwiska najpiękniejszych i najbrzydszych dziewczyn z każdego rocznika. Nikt nie wie, kto jest odpowiedzialny za jej tworzenie, z pewnością jednak na zawsze zmienia ona życie wybranych.

 

Cztery roczniki, a w każdym z nich dziewczyna najpiękniejsza i najbrzydsza. Osiem bohaterek - taki zabieg mógłby wywołać w powieści chaos, utrudniając lekturę. Na szczęście - jest inaczej. Każda z postaci jest charakterystyczna, wyrazista i pełnokrwista. Każda z nich się wyróżnia i stanowi mocny kontrast na tle pozostałych. Czytelnik szybko wyrabia sobie opinię o każdej z nich. Niektóre darzy sympatią, część - niechęcią, niemożliwym jest jednak pozostanie obojętnym. Z czasem postaci dziewcząt zaczynają się również w pewien sposób łączyć, uzupełniać, poczynają kształtować wzajemnie swoje dalsze losy. Umiejętność stworzenia tylu różnorodnych postaci i wplecenia ich w prostą, ale z pewnością nie banalną akcję zasługuje na spore uznanie.

 

Mówi się, że wygląd to nie wszystko, że liczy się przede wszystkim wnętrze. Tylko czy faktycznie tak jest? I - czy dla każdego? Młodość kieruje się własnymi zasadami, a każda dziewczyna - niezależnie od tego, czy przyzna się do tego, czy też nie - pragnie poczuć się piękna i wyjątkowa. Często też może posunąć się naprawdę daleko, by inni uznali ją za prawdziwą gwiazdę. Nie inaczej jest z bohaterkami książki Siobhan Vivian. Lista zmienia życie każdej z nich - i ślicznotek, i brzydul. Te pierwsze obok zadowolenia poczują presję, zagrożenie, zazdrość. Tym drugim zacznie towarzyszyć zdumienie, złość czy chęć utarcia nosa innym. Zamiast prostej w przekazie historii, niespecjalnie wyszukanej, nastawionej przede wszystkim na rozrywkę, nie zaś na ważne wnioski, jaką mogłaby zapowiadać okładka, otrzymujemy opowieść wywołującą wiele emocji i niosącą ważne przesłanie. 

 

Cała historia została opowiedziana lekko, choć miejscami potrafi trzymać w napięciu. Można przewidzieć, że autorka zmierza do momentu, w którym życie bohaterek gwałtownie się zmieni i raczej nie spotka ich nic dobrego, jednak fabuła miejscami może zaskakiwać. Autorka świetnie oddaje sposób myślenia i mówienia nastolatków, skłania też do refleksji, a jednak jej powieść nie przytłacza. Czyta się ją szybko, niemal na jednym wdechu, zmierzając do nieuchronnego finału.

 

Fatalna lista to najlepszy przykład dobrej literatury młodzieżowej. To lekka powieść z interesującymi bohaterami, dotykająca jednak ważnego problemu i skłaniająca do refleksji.

Kup książkę Fatalna Lista

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Fatalna Lista
Książka
Fatalna Lista
Siobhan Vivian
Inne książki autora
Ból za ból. Zemsta. Tom 1
Siobhan Vivian0
Okładka ksiązki - Ból za ból. Zemsta. Tom 1

Mary, Kat i Lillia - trzy dziewczyny, które połączyła chęć zemsty. Wyspa Jar jest pełna uroczych sklepików dla turystów, przepięknych plaż i bajecznych...

Stay Sweet
Siobhan Vivian0
Okładka ksiązki - Stay Sweet

Summer in Sand Lake isn’t complete without a trip to Meade Creamery—the local ice cream stand founded in 1944 by Molly Meade who started making...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy