reklama

Recenzja książki: Fingal i Aileen. Opowieść o sile przyjaźni

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy chce mieć przyjaciela, z nim bowiem łatwiej jest pokonywać przeszkody dnia codziennego oraz radzić sobie z przeciwnościami losu. Baśń Fingal i Aileen to wzruszająca Opowieść o sile przyjaźni, której wartość – jak wynika z lektury – jest większa od najbardziej cennego bogactwa.

recenzja Fingal i Aileen. Opowieść o sile przyjaźni

Na pełnej stromych klifów dzikiej wyspie mieszkał kamienny olbrzym. Żywił się kępkami mchu (słone krople morskiej wody doprawiały przysmak), a gwiaździste niebo utulało go do snu. Szukając towarzystwa wśród krzykliwych mew, czuł się coraz bardziej samotny. I wtedy pojawiła się ona… córka przywódcy plemienia Kirka Mocnego. Od tej pory Fingal (takie imię otrzymał kamienny olbrzym) i mała Aileen z rudymi warkoczykami spotykali się codziennie: wspólnie wędrowali, odpoczywali na lnianym kocu wśród wysokiej trawy, dzielili się wrażeniami. Wreszcie nadszedł czas na wędrówkę, która dla Aileen okazała się najdalszą w życiu: szli dolinami strzeżonymi przez zielone pasma gór, stąpali po kamienistej plaży, brodzili w morzu, wodzili wzrokiem po kolumnach bazaltowych skał. W końcu dotarli do przepięknej Groty Melodii z wejściem przypominającym kształtem łezkę, skalnymi półeczkami i błękitną wodą, płynącą przez jej środek, gdzie Aileen – niczym wewnątrz ogromnej muszli – wsłuchiwała się w pełną tęsknoty pieśń niespełnienia, pieśń wolności i odwagi, niewinności oraz piękna.

Historia opowiedziana przez Annę Śliwińską jest wzruszająca. Elementy baśniowe stykają się w niej z miejscami oraz wydarzeniami mającymi odzwierciedlenie w rzeczywistości (zamieszczone na końcu Słówko od autorki przedstawia fakty historyczne, geograficzne, mitologiczne, a nawet… muzyczne). Pięknie zbudowane zdania poruszają wyobraźnię, obrazowe opisy miejsc są w stanie sprawić, że czytelnik czuje się tak, jakby osobiście je odwiedzał, chłonąc przy okazji ich niezwykły urok. W treść sprawnie wplecione zostały wiadomości przyrodnicze, podkreślona potrzeba ochrony środowiska naturalnego. Mądry tekst w połączeniu z wymownymi ilustracjami autorstwa Małgorzaty Masłowieckiej pobudzają do refleksji, dodając tym samym ogromnego znaczenia sile przyjaźni, wartości odwagi i poświęcenia, a także mocy tęsknoty, wierności oraz życzliwości. Czy tytułowym bohaterom uda się wyjść zwycięsko z próby, jakiej poddana została ich przyjaźń? W jaki sposób Fingal ocali wyspę? Warto sięgnąć po Opowieść o sile przyjaźni i przekonać się, czy Aileen wypełniła swoją obietnicę.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Lemoniada książka Fingal i Aileen kierowana jest do dzieci od szóstego roku życia, a otwartość oraz gotowość na odkrywanie świata otwierają ich umysły i serca na prawdy poruszone w lekturze. Zatem czas wyruszyć na zieloną wyspę, którą ukochał sobie kamienny olbrzym.

Tagi: dla dzieci przyjaźń

Kup książkę Fingal i Aileen. Opowieść o sile przyjaźni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Fingal i Aileen. Opowieść o sile przyjaźni
Inne książki autora
Sekrety i kłamstwa
Anna Śliwińska0
Okładka ksiązki - Sekrety i kłamstwa

Książki wchodzące w skład serii Klasyka Kina są przeznaczone dla szerokiego grona czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego,...

Język polski. Analiza i interpretacja tekstów literackich.
Anna Śliwińska0
Okładka ksiązki - Język polski. Analiza i interpretacja tekstów literackich.

Książka jest poradnikiem pracy z tekstem literackim, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Znajdują się w niej:- analizy i interpretacje fragmentów tekstów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy