Recenzja książki: First Last Look

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Studia to dla wielu młodych ludzi szansa nie tylko na zdobycie wiedzy i doświadczenia, ale także na nowy początek. Z takiego właśnie założenia wychodzi Emery, bohaterka książki First last look Bianki Iovisioni, dziewiętnastolatka, która opuszcza rodzinną Montanę i przebywa ponad dwa tysiące mil, aby rozpocząć naukę na Uniwersytecie Wirginii Zachodniej. Dlaczego dziewczyna wybrała studia tak daleko od domu? Jaką mroczną tajemnicę skrywa? I czy uda jej się znaleźć prawdziwych przyjaciół, a może nawet miłość swojego życia?

Dla Emery Lance rok akademicki zaczyna się niezbyt korzystnie. Dziewczyna już pierwszego dnia nauki trafia „na dywanik" za... złamanie nosa swojemu współlokatorowi. Poszkodowany, niczego sobie przystojniak, niedwuznacznie zaczepił Emery w ich wspólnym pokoju, na co dziewczyna zareagowała nietłumioną agresją. Nieprzyjemną sytuację potęguje dodatkowo fakt, że Emery i Mason przez najbliższy semestr będą dzielić ten sam pokój. Żadne zmiany nie wchodzą w grę, bo akademik pęka w szwach. Choć bardzo niechętnie, dziewczyna próbuje zaakceptować współlokatora. Gdy na horyzoncie pojawia się dobry, uczynny i przystojny przyjaciel Masona, Dylan, Emery musi zweryfikować swoje dotychczasowe nastawienie. Dziewczyna poznaje też paczkę Masona i Dylana: Luke'a, Elle i Tate i odkrywa, że prawdziwa przyjaźń naprawdę jest możliwa. Nieważne, jakie demony z przeszłości depczą nam po piętach.

First last look to kierowana do młodych ludzi powieść obyczajowa z wyraźnym wątkiem romansowym. Napięcie i pożądanie pojawiają się między Emery i Dylanem już na samym początku książki, co mocno podgrzewa jej atmosferę na kolejnych stronach. Chociaż bohaterowie budują między sobą barykady, choć szukają powodów, by się w sobie nie zakochać, tak naprawdę wciąż tylko zbliżają się do siebie. Kto się czubi, ten się lubi – tak można by było określić charakter ich znajomości. Niewyszukane szkolne żarty (chowanie ubrań na basenie, rozbijanie surowych jajek na głowie, polewanie się zimną wodą z prysznica), jakie towarzyszą młodym ludziom, stają się uzależniające, a Emery i Dylan z czasem nie potrafią już bez siebie żyć.

Książka Bianki Iovisioni to także wprost wyrażona przestroga przed pochopnymi decyzjami, jakie zdarza się nam podejmować pod wpływem impulsu. Nieprzemyślane, podjęte w przypływie chwili, mogą okazać się brzemienne w skutki i kłaść się cieniem nie tylko na bliskiej przyszłości, ale też na całym naszym życiu. Na własnej skórze przekonuje się o tym Emery – i choć stara się zapomnieć o błędach z przeszłości, te, niczym cień, nigdy jej nie opuszczą.

First last look to także opowieść o przyjaźni, o tym, że stare przysłowie prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie wciąż jest aktualne. Przyjaciele mogą sobie docinać, mogą z siebie nawzajem żartować, mogą serwować sobie drobne złośliwości, jednak gdy sytuacja staje się poważna, kiedy ktoś potrzebuje pomocy lub wsparcia, prawdziwi przyjaciele zawsze staną za nim murem.

Powieść Bianki Iovisioni napisana jest prostym językiem. Fabuła toczy się dosyć szybko. Autorka serwuje czytelnikom garść dowcipów i zdecydowanie więcej pikantnych opisów. Dobrze zarysowani zostali bohaterowie drugiego planu, którym w kolejnym tomie cyklu autorka poświęcić ma jeszcze więcej uwagi. Książka oparta jest na sprawdzonym schemacie, który pojawia się także w powieściach Mony Kasten – trylogiach Begin again i Save me. Jeśli więc czytelnik miał okazję poznać te serie i przypadły mu one do gustu, książki Bianki Iovisioni z pewnością również mu się spodobają.

First last look to pierwszy tom serii First. Jednak, jak zapowiada autorka, kolejne tomy nie będą opierały się na rozkładaniu na czynniki pierwsze romansu Emery i Dylana, dodawaniu kolejnych intryg w ich związku czy też na powrotach i rozstaniach młodych. W kolejnych częściach na pierwszy plan wyjdą bohaterowie, którzy dotychczas stanowili tło opowieści. Wraz z końcem tomu First last look żegnamy się więc z głównymi rolami Emery i Dylana, w części drugiej poznamy bliżej losy Luke'a i Elle. Czy tę dwójkę przyjaciół na śmierć i życie połączy uczucie? Tego dowiemy się już niebawem.

Tagi:

Kup książkę First Last Look

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce First Last Look
Książka
First Last Look
Bianca Iosivoni
Inne książki autora
First Last Kiss
Bianca Iosivoni0
Okładka ksiązki - First Last Kiss

Dla wielbicieli książek Mony Kasten i Laury KneidlRomantyczna i pikantna!Drugi tom z cyklu First Last. Elle Winthrop i Luke McAdams są najlepszymi...

Flying high
Bianca Iosivoni0
Okładka ksiązki - Flying high

Hailee skrywała tajemnicę. Mroczną i ponurą, o której nikt nie wiedział i nikt nie powinien się dowiedzieć. A już na pewno nie Chase. Hailee nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy