Quantcast

Recenzja książki: Gdy byłem kimś innym

Recenzuje: Piotr Piekarski

Stephane Allix jest reporterem wojennym i dziennikarzem śledczym z prawdziwego zdarzenia. Nauczony trzymać się faktów za wszelką cenę, każdą otrzymywaną informację poddawać wielokrotnym analizom, był jak mało kto zanurzony w świecie materialnym. W pewnym momencie poczuł się jednak przytłoczony. Zmęczony. Zrozumiał, że coś musi w swoim życiu zmienić. Wyjechał do Peru, by w amazońskiej dżungli medytować w samotności. Wtedy mężczyzna posługujący się do opisania świata „mędrca szkiełkiem i okiem" doświadczył czegoś, co skłoniło go do przewartościowania dotychczasowego światopoglądu. 

Stawiać sobie pytania to ryzykować odpowiedzi. Bo te mogą zakwestionować nasz dotychczasowy styl życia.

W dżungli Allix doświadczył wizji. Zobaczył młodego człowieka, niemieckiego żołnierza, który trafiony zostaje odłamkiem pocisku. Poczuł to, co on. Cierpiał i umierał wraz z nim. Poznał też jego imię i nazwisko. Doświadczenie to zapamiętał na długo, ale pobyt w Peru dobiegł końca, a powrót do Paryża stał się również powrotem do normalności, do zwyczajnego sceptycyzmu, dystansu wobec spraw, których nie można zgłębić rozumowo. Ale jakiś czas później Allix wpisał w wyszukiwarkę imię i nazwisko żołnierza, by odkryć, że Alexander Herrmann istniał naprawdę. Że rzeczywiście zginął w walce, mając 25 lat. Nagle ten „metafizyczny trop" nabiera całkiem konkretnego charakteru. I reporter nie może już ignorować tego, co jego wizja może oznaczać. 

Gdy byłem kimś innym to opowieść o tym, jak racjonalny do szpiku kości, konkretny człowiek Zachodu staje w obliczu spraw, których konwencjonalna nauka wytłumaczyć nie może. Wydarzenie o charakterze paranormalnym – pozornie nieznaczące – staje się dla autora początkiem systematycznego, drobiazgowego śledztwa. Warstwa historyczno-reporterska tej książki jest – niezależnie od stosunku czytelnika do zjawisk nadprzyrodzonych – po prostu fascynująca.  

Nawet jeśli mam kościec dziennikarza, zaczynam akceptować fakt, że wiele elementów rzeczywistości umyka i zawsze będzie się wymykać mojemu poznaniu rozumowemu.

Ale w tej książce jest też coś więcej. Allix wykorzystuje swój reporterski warsztat do opisania spraw pozornie niemożliwych do zgłębienia. Opisuje drogę, jaką przebywa, przemianę, która w nim zachodzi. Zastanawia się, jakie znaczenie miała wizja, której doświadczył. Czy Alexander Herrmann chciał mu coś przekazać? A może Allix wyruszył w drogę, by spotkać się z potomkami esesmana i pomóc im przeprowacować ich własne traumy, problemy, zmierzyć się z niełatwym dziedzictwem? 

 Wnioski, do których dochodzi Allix, nie zawsze są przyjemne. Autor nie może ukrywać, że istnieje pewien związek pomiędzy nim a człowiekiem, którego śmierć widział w swej wizji. A Herrmann nie był chodzącym ideałem. Należał do Waffen SS – formacji najbardziej bezlitosnej, gromadzącej największych fanatyków. Co Allix ma wspólnego z takim człowiekiem? Czy tych podobieństw nie jest więcej, niż sam chciałby przyznać?  

Ażeby uwolnić się od przeszłości, trzeba jej spojrzeć prosto w oczy.
W przeciwnym razie życie będzie ciągiem powtórzeń.

Książkę Gdy byłem kimś innym można czytać na wiele sposobów. Można czytać z wypiekami na twarzy o konkretnym śledztwie, które pchnęło Allixa do podróży przez całą Europę. Można skupić się na jego przemianie duchowej. Można koncentrować się na ukazywanych przez autora źródłach hańby, która w 1939 roku spadła na całą Europę za sprawą fanatyków, którzy podpalili świat. Można uwypuklać to, jak bardzo różnimy się od nich. Albo dostrzec, jak wiele nas z nimi łączy. 

W każdym razie warto sięgnąć po tę książkę. Opisuje historię tym bardziej niesamowitą, że przecież wydarzyła się naprawdę. I mówi bardzo wiele o świecie, który nas otacza. 

Może nawet więcej, niż byśmy chcieli.

Tagi: bóg

Kup książkę Gdy byłem kimś innym

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gdy byłem kimś innym
Książka
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy