Recenzja książki: GOPR. Na każde wezwanie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od ponad siedemdziesięciu lat czuwa nad bezpieczeństwem ludzi wspinających się na górskie szczyty. Książka GOPR. Na każde wezwanie pozwala poznać i docenić poświęcenie tych, którzy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – wyruszają w góry za każdym razem, gdy ktoś wzywa pomocy.

Publikacja Wydawnictwa Agora przedstawia wspomnienia, doświadczenia oraz spostrzeżenia ratowników działających w obrębie polskich gór. Zamieszczona we Wstępie relacja z przebiegu akcji podjętej przez ekspedycję ratunkową poszukującą zaginionego w Tatrach Mieczysława Karłowicza (polski kompozytor i dyrygent) stanowi przedsmak tego, co na czytelnika czeka w lekturze (śmierć Karłowicza u stóp Małego Kościelca stała się bodźcem do powołania GOPR-u), natomiast zamieszczony w Zakończeniu opis tragicznej śmierci na Babiej Górze polskiego biegacza Lucka Chorążego są niczym klamra spinająca codzienność tych, którzy najczęściej wychodzą w góry wtedy, gdy inni z nich uciekają.

Celem wprowadzenia czytelnika w zasadniczy temat Wojciech Fusek i Jerzy Porębski analizują uwarunkowania atmosferyczne wysokościowych terenów, górską turystykę, sakralizację przestrzeni górskiej, początki użytkowania technik ułatwiających zdobywanie szczytów, eksplozję wspinaczkowych osiągnięć, miejsce Polaków w historii himalaizmu, utworzenie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przybliżają postaci Tadeusza Pawłowskiego i Wojciecha Nietykszy, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii ratownictwa górskiego. Omawiają zmiany związane z przekształceniem TOPR-u w Grupę Tatrzańską GOPR-u. Skupiają się na strukturach ratownictwa (kandydaci, szkolenia, egzaminy, ekstremalne warunki, praca zespołowa), poświęcają uwagę działaniom ratowniczo-edukacyjnym (kursy narciarskie, pierwszej pomocy i ratownictwa, stacje i sprzęt ratowniczy, wypadki) oraz formowaniu się górskiej turystyki.

By GOPR. Na każde wezwanie stało się publikacją kompletną, nie mogło w niej zabraknąć szczegółowej relacji z działań grup regionalnych: Beskidzkiej, Bieszczadzkiej, Jurajskiej, Karkonoskiej, Krynickiej, Podhalańskiej i Sudeckiej (strukturę oraz władze GOPR-u zamieszczono na końcu książki). Rozdziały dotyczące każdej z grup opisują działania zarządów, sprawy finansowe, kongresy, zawody, współpracę międzynarodową ze służbami ratowniczymi z innych krajów, wspinaczkową akrobatykę, warsztaty z bezpieczeństwa na szlaku oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, charakterystykę podległego poszczególnym grupom górskiego terenu, wypadki, akcje ratownicze (jaskiniowe – technicznie najtrudniejsze), przykłady braku rozwagi ze strony turystów, historie z życia ratowników, a także informacje określające wielkość zabezpieczanego przez grupy obszaru oraz ilość ratowników, wypracowanych godzin w roku i przeprowadzonych działań ratunkowych. Nie brakuje danych dotyczących udziału psów (ratowanych i wspierających działania ratowników), roli śmigłowców, symboliki GOPR-u oraz jego przyszłościowych rokowań (GOPR XXI wieku).

Pozwalająca wniknąć w górski klimat publikacja Wydawnictwa Agora jest obszerna. Poruszona na jej kartach kwestia górskiej śmierci i związanej z nią potrzeby górskiego ratowania zmusza do zastanowienia się nad sensem i kruchością ludzkiego życia, co jeszcze dobitniej podkreślają przytoczone historie z ksiąg ratunkowych. Zamieszczona na początku Rota przyrzeczenia ratowniczego GOPR dowartościowuje ratowników. Wiedzę systematyzuje Kalendarium wydarzeń związanych z GOPR. Pomocą służą przypisy końcowe (z podziałem na rozdziały), obszerna bibliografia (książki, artykuły i czasopisma oraz materiały niepublikowane i inne opracowania), a także ogromna ilość pochodzących z wielu źródeł kolorowych i czarno-białych zdjęć (wykaz zamieszczono na końcu). W notce od autorów znalazły się propozycje dodatkowych lektur.

Ponieważ – jak wynika z lektury – wysokie statystyki interwencji świadczą o tym, że ratownicy górscy są bezwzględnie potrzebni, warto zapoznać się z treścią książki GOPR. Na każde wezwanie, by – idąc w góry – móc cieszyć się ich pięknem i wrócić bezpiecznie.

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę GOPR. Na każde wezwanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce GOPR. Na każde wezwanie
Książka
GOPR. Na każde wezwanie
Jerzy Porębski; Wojciech Fusek
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy