Recenzja książki: Gry umysłowe dla małych geniuszy

Recenzuje: Damian Kopeć

Przygoda z grami umysłowymi

Zadania słowne: krzyżowki, wykreślanki, przechodzenie od jednego słowa do innego. Zadania na liczbach: sudoku czy wykonywanie w pamięci ciągu działań matematycznych. Zagadki logiczne, polegające na poszukiwaniu elementów wspólnych, na grupowaniu czy poszukiwaniu różnic. Zadania logiczne potrafią być fascynującą rozrywką niezależnie od wieku. Trzeba tylko połknąć bakcyla. Muszą jednak być one dostosowane do wieku ze względu na trudność. Powinny być wyzwaniem, ale takim w zasięgu ręki, a nie przeszkodą nie do pokonania.

Dr Gareth Moore, autor wielu zagadek i książek trenujących zdolności umysłowe, przygotował zbiór 101 zadań dla młodych czytelników. Zadań o różnym stopniu trudności, wymaganiach i czasie potrzebnym do ich rozwiązania. Wszystkie one mają na celu połączenie dobrej zabawy z treningiem szarych komórek. Doświadczenie wskazuje na to, że dzieci i nastolatki lubią tego typu gry, o ile tylko nie przekraczają one znacząco ich możliwości. Zadanie powinno być zatem odpowiednio wymagające, niezbyt łatwe, ale też nie przesadnie trudne. Zagadki zbyt wyrafinowane mogą zniechęcać, te zbyt proste również. Warto przy tym pamiętać, że młody człowiek potrzebuje nie tylko osobistej satysfakcji, ale również pochwały i zauważenia przez innych. Uznania, że sobie z czymś świetnie poradził. Wsparcia wtedy, kiedy coś sprawia mu trudność, ale wsparcia mądrego, nie polegającego na pokazaniu rozwiązania, lecz na podpowiedzi, jaką drogą można pójść.

Książka Gry umysłowe dla małych geniuszy jest świetną propozycją dla wszystkich dzieci, zwłaszcza tych, które lubią łamigłówki. Poszczególnym, dobrze zresztą objaśnionym zadaniom, towarzyszą zabawne rysunki. Na końcu książki znajdują się rozwiązania umożliwiające sprawdzenie uzyskanych wyników. Pewne typy zadań się powtarzają, ale nie nagminnie. Wszystkie pozwalają ćwiczyć umysł, pamięć, umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia. Czy to gry obrazkowe, czy też logiczne, słowne czy matematyczne, gra w statki, różne rodzaje sudoku czy gry przede wszystkim ćwiczące pamięć. Jest z czego wybierać.

Takich pozycji jak Gry umysłowe dla małych geniuszy nigdy nie jest za wiele. Wydaje się zresztą, że ich dostępność i popularność jest dosyć ograniczona. O ile na rynku wydawniczym tego typu pozycji dla starszych jest całkiem sporo (oprócz wydawnictw jednorazowych również periodyki np. miesięczniki Nie tylko sudoku, Rewia rozrywki), o tyle w przypadku młodszych pozostaje jeszcze wiele do poprawienia. Książkę Jedności można polecić przede wszystkim dzieciom ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistom. Będą to dobrze wydane pieniądze, chociaż książka nie należy do drogich. Może sprawi ona, że niektóre dzieci „oderwą” się na trochę od gier komputerowych, które niekoniecznie służą rozwijaniu ich zdolności umysłowych.

Tagi: Gry umysłowe dla małych geniuszy, Gry umysłowe dla małych geniuszy recenzja, Gry umysłowe dla małych geniuszy książka, Gareth Moore Gry umysłowe dla małych geniuszy, Gareth Moore recenzja, Gareth Moore książka, Gareth Moore

Kup książkę Gry umysłowe dla małych geniuszy

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gry umysłowe dla małych geniuszy
Książka
Inne książki autora
Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy
Gareth Moore0
Okładka ksiązki - Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy

Ten oryginalny i opatrzony zabawnymi ilustracjami tomik zawiera 101 gier umysłowych, zupełnie nowych, wciągających, ciekawych i skierowanych do wszystkich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Komnata głodu i chłodu
Magda Chruścińska
Komnata głodu i chłodu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy