Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2017-05-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380733244
Liczba stron: 176
Dodał/a recenzje: Karolina Mucha

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Wystarczy kilka wizyt na placu zabaw, by stwierdzić z całą pewnością – ojców opiekujących się dziećmi wciąż przybywa.


Właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że model taty obecnego i zaangażowanego stał się już dominującym, wypierając ten, w którym zadanie mężczyzny sprowadzało się głównie do utrzymania rodziny.


Transformacja to jednak niemal zawsze wyzwanie. Dlatego wielu współczesnym ojcom niełatwo odnaleźć się w nowej roli – nie wystarczy bowiem czerpać z wyniesionych z domu wzorców. Trzeba odkryć swój sposób, własną drogę.


Szukając jej, Konrad Kruczkowski, bloger i reportażysta, postanowił znaleźć idealnego ojca. Ścieżkę jego poszukiwań znaczą reportaże i wywiady składające się na książkę Halo tato. Reportaże o dobrym ojcostwie. Każdy z tekstów prezentuje innego bohatera, a zatem i inny punkt widzenia. Każdy ukazuje nieco inne oblicze ojcostwa. Co je łączy?


Wszystkie są niezwykłe, nietypowe, można by rzec – niecodzienne. A przecież tak naprawdę ukazują codzienność – tyle że dość odległą od powszechnej, tej uznawanej za„normalną”.


Już w pierwszym tekście pojawia się wdowiec, który po samobójczej śmierci żony próbuje na nowo poukładać sobie życie – znów jako mąż i ojciec. Jego wybranka jest jednak o szesnaście lat młodsza, a w niewielkiej miejscowości taki związek musi budzić sensację.


Kruczkowski przedstawia także „głuche” rodzicielstwo, opowiadając o Beacie i Piotrze oraz ich dzieciach. Ludziach, którzy – wbrew obiegowym opiniom – nie czują się gorsi, nie pragną więc za wszelką cenę „równać” do osób słyszących.


W książce pojawia się też Sebastian, sprawujący codzienną opiekę nad swym autystycznym synem oraz dwóch wyjątkowych, jeżdżących na wózkach inwalidzkich ojców.


Są też mężczyźni, szczerze i otwarcie wyrażający chęć nauki dobrego ojcostwa, pragnący o nim rozmawiać i szukać dla siebie wzorców. Jest też opowieść o Domu Dobrym, czyli rodzinnym domu dziecka prowadzonym przez Barbarę i Michała.


A do tego dwa wywiady – z psychologiem i psychoterapeutą, Jackiem Santorskim (o dojrzewaniu do bezinteresownej miłości) oraz z pełnym pasji nauczycielem, Jarosławem Szulskim (o umiejętności stawania się niepotrzebnym).


Żaden z tekstów, współtworzących rozmiarowo niewielkie Halo tato, nie zawiera jednak niezawodnej recepty na dobre ojcostwo. Poszczególne opowieści to w końcu konkretne przykłady, a nie abstrakcyjne idee. Jednak większość z przedstawionych przez Kruczkowskiego mężczyzn zasługuje na miano bohaterów – ponieważ o swoją ojcowską codzienność potrafili zawalczyć (z chorobami, z niepełnosprawnością, z przeciwnościami losu).


I prawdopodobnie – swą odwagą, determinacją, wytrwałością – wygrali.

 

Kup książkę Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Zobacz opinie o książce Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie
Recenzje miesiąca
Kot Dalajlamy
David Michie
Okładka książki - Kot Dalajlamy
Porachunki
Tonino Benacquista
Okładka książki - Porachunki
Jedwabne rękawiczki
Renata Kosin
Okładka książki - Jedwabne rękawiczki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy