Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2017-05-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Dodał/a książkę: czytam

Gdy Autor usłyszał: „Powrót ojców to kłamstwo, ojcowie wracają tylko w weekendy”. Pomyślał wówczas, że nie może być tak źle, że zna mężczyzn, dla których ojcostwo to jak wygrać wszystko.

Tak powstał „Halo tato", cykl reportaży o dobrym ojcostwie. Bohaterowie Konrada Kruczkowskiego to osoby, które rolę ojca pełnią mimo wielu trudności, ale żaden z nich nie narzeka. Niektórzy ojcowie jeżdżą na wózkach, inni wychowują dzieci głuche, niektórzy są samotnymi ojcami.

Autor prezentuje dobrą szkołę reportażu, pokazuje zjawisko od szczegółu do ogółu. Jest wrażliwym i uważnym obserwatorem, daje swoim bohaterom konieczną przestrzeń, a czytelnikom stawia raczej pytania, nie tezy. Za jeden z reportaży, które znalazły się w książce pt.„Jesteśmy Głusi” autor otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Kup książkę Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2017-05-30, Przeczytałam,
Wystarczy kilka wizyt na placu zabaw, by stwierdzić z całą pewnością – ojców opiekujących się dziećmi wciąż przybywa. Właściwie można zaryzykować stwierdzenie, że model taty obecnego i zaangażowanego stał się już dominującym, wypierając ten, w którym zadanie mężczyzny sprowadzało się głównie do utrzymania rodziny. Transformacja to jednak niemal zawsze wyzwanie. Dlatego wielu współczesnym ojcom niełatwo odnaleźć się w nowej roli – nie wystarczy bowiem czerpać z wyniesionych z domu wzorców. Trzeba odkryć swój sposób, własną drogę. Szukając jej, Konrad Kruczkowski, bloger i reportażysta, postanowił znaleźć idealnego ojca. Ścieżkę jego poszukiwań znaczą reportaże i wywiady składające się na książkę Halo tato. Reportaże o dobrym ojcostwie. Każdy z tekstów prezentuje innego bohatera, a zatem i inny punkt widzenia. Każdy ukazuje nieco inne oblicze ojcostwa. Co je łączy? Wszystkie są niezwykłe, nietypowe, można by rzec – niecodzienne. A przecież tak naprawdę ukazują codzienność – tyle że dość odległą od powszechnej, tej uznawanej za„normalną”. Już w pierwszym tekście pojawia się wdowiec, który po samobójczej śmierci żony próbuje na nowo poukładać sobie życie – znów jako mąż i ojciec. Jego wybranka jest jednak o szesnaście lat młodsza, a w niewielkiej miejscowości taki związek musi budzić sensację. Kruczkowski przedstawia także „głuche” rodzicielstwo, opowiadając o Beacie ...

Opinie o książce - Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Avatar użytkownika - lauraw12
lauraw12
Przeczytane:2017-05-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Niezwykle wciągająca, prawdziwa....polecam przyszłym rodzicom :)
Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,

Cykl reportaży Konrada Kruczkowskiego, które zabierają nas w podróż do okoła ojcostwa. To podróż przez różne kontynenty ludzkich historii. Prawdziwe. Szczere i tak proste, że wypychają z ludzkiego umysłu nieznane emocje. Poznajemy wiele możliwości ojcostwa. Niepełnosprawności dziecka, rodzica, perspektywa ojca, córki i syna, autyzm, wada słuchu, przeciwności losu. Niesamowita rozmowa z psychoterapeutą Jackiem Santorskim i wychowawcą Jarosławem Szulskim, które pozostawiają niedosyt. Czułam, że to za mało, że za krótko. Jeszcze powinni mówić. Dlaczego przestali?  Historie, które dają nadzieję. Historie, które wyciskają łzy. Historie, które przywracają wiarę. Poruszają, rozdzierają i każą się zatrzymać. Perełki słów, które chcesz poznać jeszcze raz. Od początku.

Avatar użytkownika - npopl
npopl