Recenzja książki: Hayden War 4. Zew Walhalli

Recenzuje: Damian Kopeć

Centrum się trzyma

Zew Walhalli czyli czwarty tom cyklu Hayden War sprawił mi dużą przyjemność podczas lektury. Evan Currie wykonał kawał dobrej roboty. Skutecznie przyciągnął uwagę dynamiczną akcją, nowymi wydarzeniami, zaskakującym rozwojem fabuły. Odczuwalnym wzrostem pisarskiej dojrzałości i doświadczenia. Autor rozwija się i daje się to odczuć.

Zew Walhalli zasadniczo rozwija wątki, które już znamy. Currie ma jednak więcej czasu na ich rozbudowywanie. Przeniesieni zostajemy znowu w odległe rejony Galaktyki. Zbliża się kolejny etap wojny zapoczątkowanej starciem kilku cywilizacji o Haydena. Obcy postanawiają użyć znacznie poważniejszych sił niż dotychczas. Ludzie nie mają wielkiego wyboru. Tam, gdzie brakuje technologii, potrzebne są: spryt, nieszablonowe działanie, co najmniej odrobina szaleństwa. A i tak nie gwarantuje to pożądanego efektu. Ludzie nie zamierzają jednak poddać się bez zaciętej walki. I tego właśnie będziemy świadkami w Zewie Walhalli.

Zdaję sobie sprawę z pewnych elementów cyklu Evana Currie, które mogą być uważane za jego słabości: mocna koncentracja na akcji, słabo rozbudowana psychologia postaci, rozbrzmiewające co pewien czas nuty patetyczne, mocno optymistyczna wizja działań człowieka w Kosmosie, antropocentryczna wizja Obcych. Autor broni się jednak zaangażowaniem w to, co robi. Pisze, bo lubi, pisać potrafi, a lektura jego powieści jest przyjemnością. Kolejne tomy nie nużą, nie są również obarczone symptomem pierwszego udanego tomu. Każda część cyklu Hayden War potrafi czymś pozytywnie zaskoczyć. I nie inaczej jest z Zewem Walhalli. Z niecierpliwością czekamy na Za wszelką cenę, piąty tom serii. Jest jeszcze tyle tajemnic do wyjaśnienia. Tym bardziej, że wojna zdaje się dobiegać końca, choć nie wszystkim będzie to w smak.

Kup książkę Hayden War 4. Zew Walhalli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hayden War 4. Zew Walhalli
Książka
Inne książki autora
Odyssey One. W ogniu wojny
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Odyssey One.  W ogniu wojny

Inwazja obcych na Ziemię skąpała miasta w ogniu i krwi. Niektórzy ludzie w panice rzucili się do ucieczki, inni chwycili za broń, aby stawić czoła...

Archangel One: Anioły w czerni
Evan Currie0
Okładka ksiązki - Archangel One: Anioły w czerni

Elitarna eskadra wyrusza na tajną misję za liniami wroga w kontynuacji sagi Odyssey One. Sprzymierzone siły Ziemi i Priminae zdołały wywalczyć kruchy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy