Recenzja książki: Jano i Wito. W trawie

Recenzuje: Anna Globisz

Jano i Wito w trawie Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa to niezwykle urokliwa opowieść dwojgu chłopcach – młodszym i starszym. Pewnego dnia znajdują oni tajemniczy kamień i, wiedzeni ciekawością, postanawiają go dotknąć.

Skutki tej decyzji przekraczają ich najśmielsze oczekiwania. Oto cały świat nabrał monstrualnych rozmiarów! Pszczoła – dotąd maleńka – jawi się jako wielkie stworzenie ,latające i bzyczące. Mała myszka jest kilkakrotnie większa od dzieci, podobnie jak i ptak. Chłopcy przemierzają okolicę w poszukiwaniu kamienia, by odwrócić magiczne dotknięcie. To, co znajdują po drodze, pozwala im dokładniej poznać otaczający świat, bowiem wszystko, co dotąd było małe, nabrało wreszcie takiej wielkości, by można było dojrzeć wszelkie szczegóły – przyjrzeć się ptasim piórkom, spostrzec meszek na pszczelich odnóżach, poczuć łaskotanie mysiego wąsika czy pokicać na puszystym zajączku.

W książeczce mnóstwo jest onomatopei – co rusz zza krzaczków wyskakuje kolejne zwierzątko, wydające charakterystyczne dla niego dźwięki, które dziecko może (i z lubością to czyni!) naśladować.

Bohaterowie, a wraz z nimi czytelnik, poznają szczegóły świata przyrody, dowiadując się jednocześnie, że jest on nie tylko szalenie barwny i różnorodny, ale także niezwykle przyjazny. Książka uczy, że otoczenie natury wyzwalać może w człowieku pozytywne emocje i niwelować strach (nawet w naprawdę niezwykłych okolicznościach). Ale też wyraźnie zaznacza, że nie ma to jak... wtulić się na powrót w ramiona mamy.

Czy chłopcom się to uda? Czy już na zawsze zostaną maleńcy i skazani na życie w trawie?

Zapraszam w tę niezwykłą podróż – sprawdźcie, co w trawie piszczy!

Kup książkę Jano i Wito. W trawie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jano i Wito. W trawie
Książka
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Inne książki autora
Jano i Wito.W sklepie
Wiola Wołoszyn0
Okładka ksiązki - Jano i Wito.W sklepie

Nowa seria z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego. Jano i Wito razem z tatą jadą na zakupy. Trzeba najpierw...

Jano i Wito czytają
Wiola Wołoszyn0
Okładka ksiązki - Jano i Wito czytają

Jano i Wito poznają świat książek: odwiedzają księgarnię, bibliotekę, poznają pracujące tam osoby i bogactwo literatury. W bibliotece biorą udział w warsztatach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy