Recenzja książki: Jasełka. Dla przedszkoli, szkół i wspólnot parafialnych

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia przez nikogo nie został zakwestionowany, ponieważ chłód betlejemskiego żłobu i gorące ludzkie serca to dwa bieguny bożonarodzeniowego orędzia. By radość z narodzin maleńkiego Dzieciątka stała się udziałem jak największej liczby odbiorców, przygotowywane są barwne przedstawienia, opowiadające o przychodzącym na świat Bożym Synu. Propozycją wydawnictwa Jedność są Jasełka dla przedszkoli, szkół i wspólnot parafialnych, służące pomocą tym, od których w dużej mierze zależy poziom przedstawianych misteriów.

W książce znalazło się dwanaście scenariuszy. Każdy z nich został skierowany do konkretnego odbiorcy: trzy spotkają się z aprobatą przedszkolaków, kolejnych pięć zadowoli uczniów nauczania początkowego, natomiast cztery ostatnie zainteresują dzieci starsze i młodzież. Cechą charakterystyczną zaprezentowanych propozycji jest stały schemat: oprócz tytułu podano szczegółowy opis i wiek odbiorców, a także zaproponowano osoby oraz rekwizyty, bez których jasełka byłyby niepełne i mniej ciekawe. Tekst właściwy podzielono na role i sceny, które poprzeplatano zaznaczonymi kursywą poleceniami dotyczącymi kwestii organizacyjnych. W niektórych inscenizacjach podano czytania biblijne. Nie zabrakło również propozycji kolęd.

Zaproponowane teksty jasełek znacznie różnią się od tradycyjnych. Poszukujący inspiracji odnajdą w nich pomysły niebanalne, nowoczesne, inne od dotychczas znanych: odbiorcami jasełek bez wypowiadanych słów, jedynie przy użyciu rekwizytów i dźwięków, mogą być nawet dwuletnie dzieci; przychodzący do nowonarodzonego Jezusa rozbójnik bez wątpienia spodoba się żądnym przygód chłopcom; niebiańska narada aniołów da wiele do myślenia tym, dla których czyste serce jest sprawą najważniejszą; proste rozmowy pastuszków utwierdzą w przekonaniu, że wszystkich należy traktować z należytym szacunkiem, a wiadomość o przyjściu na świat Księcia Pokoju jest zachętą do natychmiastowej przemiany ludzkich serc. Te i wiele jeszcze innych – równie ciekawych inscenizacji – czytelnik odnajdzie w propozycji wydawnictwa Jedność.

Jasełka... są nieodzownym wyposażeniem warsztatu pracy katechetów i wychowawców. Podając konkretne scenariusze, służą pomocą w przepowiadaniu Dobrej Nowiny o zbawieniu. Zaszczepiając w sercach dzieci i młodzieży miłość do Chrystusa przychodzącego na świat pod postacią człowieka, korzystający z publikacji pozwalają odbiorcom nie tylko od nowa przeżyć cud świętej nocy, ale również wzbudzają nadzieję i radość z panowania Boga w sercu człowieka.

Kup książkę Jasełka. Dla przedszkoli, szkół i wspólnot parafialnych

Zobacz opinie o książce Jasełka. Dla przedszkoli, szkół i wspólnot parafialnych
Jasełka. Dla przedszkoli, szkół i wspólnot parafialnych
Maike Lauther-Pohl, Stephan Pohl-Patalong