reklama

Recenzja książki: Katolik talibem?

Recenzuje: Adam Maniura

Choć wakacje to czas, kiedy chętniej sięga się po lektury lekkie i przyjemne, to jednak warto wziąć do ręki książkę sprawdzonego autora, jakim jest Zbigniew Kaliszuk. W swej najnowszej publikacji Katolik talibem?, opublikowanej nakładem wydawnictwa Fronda, prezentuje on najważniejsze zagadnienia społeczne i bioetyczne, widziane z perspektywy chrześcijańskiej. Biorąc pod uwagę, jak często dochodzi do przekłamań w środkach masowego przekazu na temat stanowiska katolików w kwestiach etyczno-moralnych, książka ta jest na pewno istotnym głosem we wspomnianych kwestiach. 

Publikacja Kaliszuka składa się z wywiadów i zapisów debat, w których głos zabierały autorytety w dziedzinach wiary, medycyny czy działalności politycznej i społecznej. Wystarczy, że wspomnimy tu takie osoby jak o. Jacek Salij OP, Bogdan Chazan, Tomasz Terlikowski, Marek Jurek czy Tadeusz Wasilewski. Autor nie pomija także opinii ludzi nauki czy polityków, którzy prezentowali stanowiska odmienne od chrześcijańskiego. Mamy tu zatem do czynienia z wymianą poglądów na odpowiednim poziomie, co rzadko ma miejsce w dyskusji publicznej. 

Każdy, kto chciałby poznać stanowisko chrześcijan w sprawach bioetycznych, ma do wyboru dwie drogi. Pierwsza to sięgnięcie po encyklopedie i słowniki, które – choć rzetelnie przygotowane – są po prostu trudne w odbiorze. Druga droga to wczytanie się w treść książek takich, jak Katolik talibem?, w których mamy do czynienia z wymianą argumentów lub wywiadami z osobami kompetentnymi. Lektura taka gwarantuje czytelnikom dawkę literatury dalekiej od sterylnego języka leksykonów.

Zbigniew Kaliszuk podzielił swą książkę na dziewięć części. Wystarczy przyjrzeć się poszczególnym tematom, by zorientować się, że jest ona doskonałym odzwierciedleniem kwestii dziś dyskutowanych w debacie publicznej. Mamy część poświęconą tzw. „związkom partnerskim”, aborcji, in vitro, eutanazji, feminizmowi, antykoncepcji i planowaniu rodziny, a także grzechom duchowieństwa. Autor nie boi się pytać i szukać odpowiedzi na pytania trudne czy niewygodne. W swych poszukiwaniach jest rzetelny i metodyczny, co stanowi solidną zaletę jego książki. Padają tu pytania niejednokrotnie bardzo kłopotliwe i trudne dla ludzi wiary, ale tylko takie postawienie sprawy może uwiarygodnić przekaz zawarty na kilkuset stronach książki. 

Biorąc pod uwagę, że Katolik talibem? to trzecia część (po Katolik frajerem? i Katolik ofiarą?) cyklu Zbigniewa Kaliszuka, można oczekiwać również dalszych pozycji. Z pewnością nie jest to tom słabszy od pozostałych. Najmocniej chyba przemawiać do czytelnika powinna możliwość zapoznania się z poglądami tak wielu ludzi, którzy w zabierają głos w dyskusji na tematy, na których po prostu doskonale się znają. Fakt, że w zdecydowanej większości są to głęboko wierzący katolicy, nie umniejsza wartości publikacji. Lektura książki Katolik talibem? to nie tylko szansa na poznanie ich opinii, ale także na wysłuchanie ich osobistego świadectwa, co jest dodatkowym walorem książki. Dlatego warto polecić publikację Zbigniewa Kaliszuka nie tylko ludziom wierzącym, a osąd, czy katolicy to rzeczywiście talibowie, pozostawić każdemu z czytelników.

Tagi: Katolik talibem?, Katolik talibem? recenzja, Katolik talibem? książka, Zbigniew Kaliszuk Katolik talibem?, Zbigniew Kaliszuk recenzja, Zbigniew Kaliszuk książka, Zbigniew Kaliszuk

Kup książkę Katolik talibem?

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Katolik talibem?
Książka
Katolik talibem?
Zbigniew Kaliszuk
Inne książki autora
Katolik ofiarą?
Zbigniew Kaliszuk0
Okładka ksiązki - Katolik ofiarą?

Istnieje powszechne przekonanie, że Kościół ze swoim nauczaniem o miłości, seksualności i cierpieniu utkwił w poprzedniej epoce. Z poglądem tym mierzy...

Yes, we can! Powołani, by świadczyć
Zbigniew Kaliszuk0
Okładka ksiązki - Yes, we can! Powołani, by świadczyć

Muzycy, aktorzy, olimpijczycy, dziennikarze, szefowie znanych instytucji i zwykli licealiści. Bohaterowie pierwszych stron gazet i tytani cichej pracy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje