Recenzja książki: Kleks. Nowy początek

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jan Brzechwa – autor wielu tekstów satyrycznych, piosenek i skeczy – dzieciom zadedykował wydaną w roku 1946 Akademię pana Kleksa. Uwspółcześnioną wersją tamtego dzieła jest Kleks. Nowy początek, dalszy ciąg czarodziejskich przygód rozgrywających się na terenie sławnej Akademii zarządzanej przez legendarnego profesora wszechwiedzy, magistra spraw zmyślonych, asystenta słynnego doktora Paj-Chi-Wo, Ambrożego Kleksa. Na czytelnika czeka solidna porcja wrażeń płynących z rozgrywających się na każdym kroku niecodziennych zdarzeń.

Do osławionej Akademii pana Kleksa przybyli nowi uczniowie. Zwerbowani przez uczonego szpaka Mateusza (podobno wiele lat temu książę morderca przybrał postać ptaka i ukrył się w bajce o Akademii Pana Kleksa) dwunastoletni adepci z różnych krajów świata stworzyli ekipę godną powierzonych im zadań. W jednym szeregu stanęli: Diego Salamanca z Meksyku, Ukrainka Natasza i Japonka Kiko, Zita z Portugalii, Ola z Katowic oraz Ada Niezgódka z Nowego Jorku. Zaklęcie A co by było, gdyby… przeniosło każdego z nich na ulicę Czekoladową w Krainie Bajek, natomiast łyk soku pomarańczowego z fontanny Babel zlikwidował przeszkody w porozumiewaniu się. Podczas nauki w niezwykłej szkole wyobraźni, gdzie wszystko było możliwe, działo się dużo i szybko: bohaterowie wzajemnie się wspierali, odnajdywali źródła tkwiących w nich mocy, ulegali złudzeniom, ale i wychodzili cało z opresji. Czy Ada zmierzy się z przeznaczeniem i ocali Akademię, tym bardziej, że Wiktoria – mściwa siostra zabitego przez księcia Mateusza króla wilków, nie daje za wygraną? Gdzie jest Alex Niezgódka? Może Adzie uda się rozwikłać tajemnicę jego zniknięcia? Czas wyjaśnić wątpliwości, czas stanąć do walki z wilkusami, czas wyruszyć w drogę – odwiedzając przy okazji inne bajki (ich tytuły zapisano kursywą) – by wszelkie niewyjaśnione sprawy doprowadzić do końca.

Historia Jana Brzechwy została uwspółcześniona przez Katarzynę Rygiel we współpracy z Krzysztofem Gurecznym, Agnieszką Kruk oraz Maciejem Kawulskim. Wprowadzając czytelnika w sam środek nietuzinkowej rzeczywistości, autorzy dostarczają mu mnóstwa ciekawych przeżyć, pasjonujących przygód oraz głębokich wzruszeń. W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji, gdzie nawet w Sali Najskrytszych Pragnień – jak w lustrze – każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie, łatwo czytelnik odnajdzie sens przyjaźni, moc nadziei i wiary w to, że się uda, łatwo nauczy się empatii, a także zrozumie, jak wiele można osiągnąć, współdziałając z innymi. Pełna magii rzeczywistość przedstawiona została obrazowo (inna kolejność pór dnia i roku, krzewy przemiany, piegi będące bajkową jednostką fantazji, groźnie warczące psy, inwazja wilkusów pragnących pomścić śmierć swego króla). Brak ilustracji, z wyjątkiem rozsianego tu i ówdzie – jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – roju gwiazd oraz tajemniczej scenerii wewnątrz oraz na zewnątrz okładki (projekt powstał na podstawie plakatu do filmu Akademia pana Kleksa) działa na wyobraźnię, już i tak pobudzaną obrazowymi opisami miejsc oraz wydarzeń.

W książce Wydawnictwa Agora na czytelnika czeka solidna porcja wrażeń płynących z rozgrywających się na każdym kroku niecodziennych zdarzeń.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kleks. Nowy początek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kleks. Nowy początek
Książka
Kleks. Nowy początek
Katarzyna Rygiel ;
Inne książki autora
Pod powiekami
Katarzyna Rygiel0
Okładka ksiązki - Pod powiekami

Minęli się w czasie; może to on urodził się trochę za wcześnie, może ona za późno. A jednak się spotkali. I każde z nich stanęło przed wyborem. Marzenie...

Wielki chłód
Katarzyna Rygiel 0
Okładka ksiązki - Wielki chłód

Janusz Krzyżanowski, autor kryminałów cieszących się umiarkowaną popularnością, jest przekonany, że bezbłędnie odróżnia realne od wymyślonego. Jednak gdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy