Recenzja książki: Kochana mamusia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Mama jest osobą, bez której życie wydaje się pozbawione sensu. Bez względu na wiek dziecka, zawsze jest potrzebna. W smutku pocieszy, w żalu utuli, w niepewności doda odwagi, radość pomnoży. Najbardziej jednak uzależnieni od niej są ci milusińscy, którzy nie potrafią przejść przez życie samodzielnie. W sytuację dziecka wczuła się autorka książeczki „Kochana mamusia”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Debit.

W prostym, rymowanym wierszyku autorstwa Agnieszki Frączek młody czytelnik łatwo odnajdzie przemyślenia charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Przekona się, że bardzo dobrze jest spędzać czas w towarzystwie ukochanej mamy, która ślicznie wygląda, ma wyjątkowe pomysły i zawsze znajdzie wyjście z każdej, nawet najbardziej zagmatwanej sytuacji. Z jej twarzy w ogóle nie znika królewski uśmiech. Wszystkim, którzy znajdą się w jej bliskości, daje poczucie bezpieczeństwa, co obdarowuje ją rolą pocieszycielki. Dzielnie pokonuje niecierpliwość, w związku z czym można się do niej zwrócić z najtrudniejszym nawet problemem. Nigdy nie szkoda jej czasu na wspólną zabawę, co chwile z nią spędzone czyni najmilszymi. Ponieważ zaś piecze lepiej niż najlepszy cukiernik świata, wszystkie smutki szybko znikają.

O bezgranicznym zaufaniu dziecka do matki świadczą zapisane w książeczce wyznania: „nawet smoka – sio! – przegoni”, „gdy zechcę, to śniadanie zjemy dzisiaj na Uranie”, a także „z rachunków spłoszy byka”. Zrozumiały jest więc smutek i żal, wynikający z nieobecności mamy (choćby tylko na krótką chwilę) oraz radość z wspólnie spędzonego czasu.

Wyrazem wdzięczności i miłości jest prosta laurka, łatwa do wykonania przez dziecko, której wzór znajduje się na odwrocie tylnej części okładki. Uśmiech na ustach i radość w sercu wywołują również słowa kończące dziecięce przemyślenia: „Kocham cię, mamusiu złota!” I czegóż potrzeba więcej?

Usztywniona okładka (zarazem miękka w dotyku) zaprasza do częstego czytania, bez obawy o szybkie zniszczenie książeczki. Piękne, kolorowe ilustracje wykonane przez Elen Lescoat skupiają wzrok dziecka, ułatwiając z jednej strony zapamiętanie przekazywanych treści, z drugiej natomiast - uświadamiając, jak ogromną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa matka. Pastelowe kolory oraz specjalnie dobrana czcionka są uzupełnieniem całości. Wszystko to sprawia, że „Kochana mamusia” szybko stanie się obowiązkową dziecięcą lekturą (samo dokona takiego wyboru, bez działania pod przymusem). Umożliwiając dziecku korzystanie z książeczki, zadbamy o jego wszechstronny rozwój.

Kup książkę Kochana mamusia

Zobacz opinie o książce Kochana mamusia
Kochana mamusia
Agnieszka Frączek
Ale heca!
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Ale heca!

Tomik zabawnych wierszy dla dzieci....

Wiersze łaciate i jeden w kratę
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Wiersze łaciate i jeden w kratę

,,Marzy mi się zwierzę z łaciatym ogonem, którym by machało z wrodzonym fasonem, zwierzę z grzbietem w łaty i z łaciatą głową. Bo zwierzę z mych...