reklama

Recenzja książki: Konie. Mój pierwszy podręcznik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Od tysięcy lat konie wiernie towarzyszą człowiekowi. Posiadając doskonałą pamięć i wrodzoną ciekawość, należą do stworzeń inteligentnych, z silnymi predyspozycjami do życia społecznego. Konie. Mój pierwszy podręcznik to przeznaczona dla miłośników koni i jazdy konnej wspaniała publikacja Wydawnictwa Jedność, która pomaga poznać, zrozumieć oraz pokochać te piękne zwierzęta.

Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Bogato zobrazowana treść jest szczegółowa, koncentrująca się zarówno na koniu, jak i jeźdźcu. Gabriella Mitrov w interesujący sposób przedstawia anatomię konia oraz hierarchię panującą w stadzie. Omawia typy koni, ich maści, odmiany, chody i osobowości. Przygląda się wyostrzonym końskim zmysłom. Analizuje pozytywne emocje, na które wpływają przyjacielskie relacje z człowiekiem, ruch i jedzenie (ku przestrodze podano wykaz występujących w środowisku roślin trujących). Poświęca uwagę pracy wykonywanej przez konie (policyjne, kaskaderskie, pociągowe, sportowe oraz cyrkowe, a także zatrudniane w szkółkach jeździeckich, w terapii i na scenie). Podaje tytuły (wraz z krótkimi opisami) filmów o koniach oraz wymienia (w porządku alfabetycznym) końskie imiona.

By publikacja spełniła swoje zadanie, informacje w niej zawarte są precyzyjne: siodłanie, wsiadanie, ćwiczenia na końskim grzbiecie, jazda indywidualna i w zastępie, zasady obowiązujące w stajni oraz w terenie – to elementy uczące nie tylko odpowiedzialnego podejścia do konia, ale także bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie brakuje również rad związanych z turystyką jeździecką, skokami przez przeszkody, zawodami, powożeniem oraz woltyżerką. Interesujące są rozdziały poświęcone końskiej i jeździeckiej modzie, zakładaniu owijek, robieniu koreczków, wiązaniu konia, a także podwiązaniu jego ogona. Encyklopedyczny sposób przekazu jest najlepszą metodą na zrozumienie, przyswojenie i zapamiętanie wszystkiego, co nierozdzielnie związane jest z majestatycznym koniem.

Treści podane przez Gabriellę Mitrov odnoszą się zarówno do koni udomowionych, jak i żyjących na wolności. Całość uzupełniają cytaty, ciekawostki, legendy opiewające dzieje bohaterskich koni, zagadki, ćwiczenia, quizy, uwagi, porady związane z pielęgnacją, opieką i końskimi smakołykami (dokładne przepisy wraz z ilością potrzebnych składników oraz sposobem wykonania zamieszczono w lekturze). Pochodzące z różnych źródeł kolorowe fotografie oraz ilustracje doskonale uzupełniają treść. Pomocą służy słowniczek pojęć specjalistycznych oraz bibliografia (niestety, tylko w języku węgierskim). Atutem jest również duży format, twarda okładka, przejrzysty layout.

Publikacja Wydawnictwa Jedność, udzielając wyczerpujących odpowiedzi na mnóstwo wnikliwych pytań czytelnika, spełni jego oczekiwania. Jest jeszcze jedna zaleta praktyczna: dzięki miejscom przeznaczonym na osobiste zapiski i zdjęcia, Konie. Mój pierwszy podręcznik pozostanie pamiątką przypominającą początki nauki w jeździeckiej szkółce.

Tagi: konie poradnik podręcznik jazda konna

Kup książkę Konie. Mój pierwszy podręcznik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Konie. Mój pierwszy podręcznik
Książka
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje