Recenzja książki: Księga niezapomnianych baśni

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Trudno poddać w wątpliwość fakt, że najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest lektura baśni. Wszystkie ich cechy pozwalają pokonać obawy przed samodzielnością i dorastaniem. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się kolejna wspaniała pozycja, przemawiająca do dziecięcych serc i umysłów – Księga niezapomnianych baśni. Zawarte w niej pouczenia kryją wskazówki prowadzące do piękniejszego życia, a dobro i miłość pozwalają dokonywać właściwych wyborów i podejmować najlepsze decyzje.

Zagłębiając się w lekturę, młody czytelnik poszuka najlepszego pomysłu na uwolnienie królewny z komnat zamku; wypowie najbardziej skryte marzenie; będzie miał okazję podziwiać pięknego królewicza, w którego przemieniła się żaba; dostrzeże niszczącą siłę zazdrości; przekona się o ogromnej sile miłości; doceni umiejętność rozwiązywania konfliktów pokojowo i twórczo. W sposób metaforyczny dwadzieścia trzy zaprezentowane w zbiorze baśnie uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło oraz pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności. Umożliwiają również poznawanie świata oraz siebie samego. Wreszcie – oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi spotyka się każdy człowiek.

Autorzy (bracia Grimm oraz Charles Perrault) pokazują, że cechą charakterystyczną baśni jest związek z wydarzeniami magicznymi. W fantastycznym świecie nie brakuje wróżek, krasnoludków, dobrych i złych duszków, a także skrzatów, czarownic, rycerzy i, oczywiście, królewny. Wyobraźnia zostaje wzbogacona o nowe doznania, bowiem dzięki baśniom dziecko ma okazję poznać dobre serce Czerwonego Kapturka, wybrać się w podróż w dalekie strony oraz być świadkiem cudownej przemiany żaby w królewicza. Poznaje również tajemnicę niedźwiedzia oraz przekonuje się, że nie warto składać pochopnych i nieprzemyślanych obietnic.

Wszystkie baśnie kończą się szczęśliwie. Przesłanie ich także jest niezwykle głębokie. Czytające/słuchające dziecko utwierdzi się w przekonaniu, że najważniejsza jest miłość. Ten, kto ma dobre serce, zawsze znajdzie prawdziwych przyjaciół. Nauczy się cierpliwości oraz wytrwałości w pokonywaniu przeszkód dnia codziennego. Przykład baśniowych postaci pokazuje, gdzie szukać szczęścia, a nabyta podczas lektury chęć niesienia pomocy potrzebującym wyda stukrotne owoce.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność Księga niezapomnianych baśni ucieszy wszystkie dzieci. Napisana w sposób bardzo interesujący, utrudnia oderwanie się od lektury. Kolorowe ilustracje autorstwa Vereny Körting uzupełniają tekst, równocześnie wzmacniając przekaz. Twarda okładka pozwala na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Wszystko to sprawia, że zawarte w niej prawdy pozostaną w umysłach dzieci przez długi czas.

Tagi: dla dzieci Baśnie

Kup książkę Księga niezapomnianych baśni

Zobacz opinie o książce Księga niezapomnianych baśni