Recenzja książki: Księga świąt żydowskich

Recenzuje: szczepanik

Święta stanowią jedyny w swoim rodzaju manifest tradycji, a co za tym idzie – kultury, w którą są wpisane. Dzieje ich ustanowienia okazują się często niezwykle fascynujące, równie często jednak wiedza o nich jest minimalna nawet wśród osób celebrujących je. Warto poznawać także tradycje niebezpośrednio związane z naszymi.

 

Ciekawą pozycją książkową mówiącą o świętach żydowskich jest „Księga świąt żydowskich” Efrat Gal-Ed. Podczas studiowania „Księgi…” nieustannie, choć nieraz bezwiednie, porównywałam ją z pracą autorstwa Ninel Kameraz-Kos „Święta i obyczaje żydowskie”. Dlaczego? Obie autorki przedstawiają i omawiają typowe żydowskie święta, a co za tym idzie – niezwykle interesujące wydało mi się zastanowienie nad podobieństwami i różnicami w sposobie ich przedstawienia w jednej i drugiej książce.

 

Na szczęście, jak się okazało po wstępnej lekturze, podobieństw pomiędzy nimi znaleźć można niewiele, dzięki czemu „Księga…” i „Święta…” świetnie się uzupełniają. W „Świętach i obyczajach żydowskich” informacje dotyczące obchodzenia świąt skupiają się na konkretnym miejscu i czasie (ziemie polskie wieku XX, przed II wojną światową i podczas Holocaustu), a ich historyczne korzenie zostają przedstawione w minimalnym stopniu, będąc tylko wstępem do szerzej omówionych szczegółów samej celebracji danych uroczystości. Ten fragmentaryczny obraz tradycji żydowskiej scala „Księga świąt żydowskich”, w której sposób obchodzenia poszczególnych świąt schodzi na drugi plan, a na pierwszym miejscu postawione zostają wiadomości ogólne, sięgające do wiedzy o źródłach powstania i kształtowania się świąt na przestrzeni lat.

 

Autorka, sama będąc Żydówką, opowiada o dziewięciu najważniejszych świętach. Wychodzi od okoliczności ich powstania, by potem stopniowo i dokładnie snuć historię każdego z nich z osobna. Choć faktografii w książce znaleźć można dużo, nie jest ona zbiorem suchych informacji spojonych erudycyjnym językiem nie do przebrnięcia przez przeciętnego czytelnika.

 

Opowieści Efrat Gal-Ed okraszone są tym, co ludzi najbardziej pociąga i co przykuwa ich uwagę: licznymi przypowieściami przekazywanymi sobie przez Żydów z pokolenia na pokolenie do dziś, odniesieniami do folkloru, głównie w postaci zaprezentowania wielu ludowych piosenek, a także wspomnieniami z dzieciństwa samej autorki. Dzięki temu książka nabiera bardziej intymnego, pamiętnikarskiego charakteru. Informacje zawarte w „Księdze…” są obszerne, nie ograniczają się tylko do szczątkowych relacji, nie są pobieżne. Liczne cytaty, począwszy od fragmentów Tory aż po przytaczanie całych przypowieści, ładnie wkomponowane w tekst autorki obrazują go. Jednocześnie dają czytelnikowi możliwość obcowania ze źródłami, co jest istotne w poznawaniu tradycji danej religii czy kultury.

 

Tekst uzupełniają i ilustrują liczne ryciny z dawnych wieków, dzięki czemu kontakt z tradycją świąt żydowskich nie przebiega tylko w sferze wyobraźni, ale i naocznej obserwacji pewnych charakterystycznych dla nich symboli. Zastanawia jednak samo określenie „księga” w odniesieniu do omawianej lektury. W rzeczywistości pasuje ono bardziej do formy, w jakiej książka została wydana niż do treści w niej zawartej. A wydanie jest naprawdę piękne – twarda okładka, marginalia ułatwiające poruszanie się po tekście, jak i ryciny na wkładkach z papieru kredowego.

 

Samego tekstu jednak, w oderwaniu od sposobu wydania, księgą bym nie nazwała, szczególnie ze względu na jego literackość. „Księga świąt żydowskich” skierowana jest przede wszystkim do osób, które lubią historię i takie właśnie (historyczne) ujęcie przedstawianych faktów. Poza tym trafi ona na pewno i w całości tylko do grona osób naprawdę zainteresowanych kulturą żydowską. Anna Szczepanek

Kup książkę Księga świąt żydowskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga świąt żydowskich
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy