Recenzja książki: Kury, czyli krótka historia o równości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Równość zakłada podobieństwo pod względem ilości, jakości oraz wartości. Znakomity sposób na podwyższenie swojego znaczenia znalazły… Kury czyli krótka historia o równości. A – co za tym idzie – czas zacząć Wielkie Wysiadywanie.

Władzę w kurniku sprawowały trzy dumne koguty: Filip, Marcel i Maniek. Jakież było ich zdziwienie, gdy po powrocie z doniosłego, bo niosącego się po polach, łąkach i okolicznych gospodarstwach piania, ich oczom ukazało się pięć porzuconych gniazd. Gdzie podziały się kury? Mając świadomość, że wysiadywanie jaj jest odpowiedzialną pracą, kury postanowiły upomnieć się o swoje prawa. A przyznać trzeba, że uczyniły to z przewrotnym pomysłem, zachwycającym entuzjazmem oraz niezachwianą konsekwencją. Walcząc o przerwę na posiłek (piętnaście minut to stanowczo za mało) i czas na ćwiczenia z Natalią (koniec z bólem pleców, mięśni oraz stawów!), przekazywały sobie wzajemnie jajka pod opiekę. I właśnie wtedy nastąpił okres sprzeczek oraz kompletnego bałaganu (a przecież w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o dobro przyszłych kurcząt). Czy rzeczywiście sprawdzi się koguci podział terenu na oznaczone kwadraty? Kto pilnuje jajek, które kura Y27 zostawiła u D12? Jakie zaszczytne zadanie przypadło w udziale dumnym kogutom? Odpowiedzi są zaskakujące.

Publikacja Wydawnictwa Adamada to lekki, zabawny, alegoryczny, ale i przewrotny sposób przekazu prawdy ważnej dla każdego człowieka. Godziwe warunki pracy, przynależne pracownikom prawa, osobista godność, współdziałanie w społeczeństwie, wzajemna pomoc, to elementy sprzyjające powstaniu oraz trwaniu międzyludzkiej równości. Główny przekaz został przez Laurenta Cardona zawarty w sympatycznych, barwnych, wyraźnych, wykonanych z największą starannością ilustracjach, które zajmując mnóstwo miejsca na wszystkich stronach, na długo skupiają nie tylko wzrok małego czytelnika, ale przede wszystkim skłaniają go do refleksji. Twarda okładka i duży format książeczki stanowią dodatkową zachętę do lektury.

Kury czyli krótka historia o równości jest dla czytelnika ważną lekcją społecznego funkcjonowania. A tego trzeba uczyć się od najmłodszych lat.

Tagi:

Kup książkę Kury, czyli krótka historia o równości

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kury, czyli krótka historia o równości
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy